KOTO’da kahve sektörü konuşuldu

Kahvenin, Türkiye ve Kocaeli pazarındaki yeri, geçmişi ve geleceği KOTO’da düzenlenen ‘Kahve Sektörü Çalıştayı’nda ele alındı. Ham ve işlenmiş kahvede değişen vergi oranları başta olmak üzere sektörün tüm sorunları tespit edilerek, çözüm önerileri geliştirildi.

Büyütmek için resme tıklayın

İşlenmemiş kahve çekirdeğinin yüzde 13, işlenmiş çekirdeğin ise yüzde 10 gümrük vergisine tabi tutulduğu kahve sektörünün en büyük sorunlarına çözüm arayışında olan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO), bu alana özel kapsamlı bir çalıştay düzenledi. Konaklama ve Restoranlar Grubu’nun yer aldığı KOTO 20. Meslek Komitesi’nin organizasyonunda düzenlenen Kahve Sektörü Çalıştayı’na sektörün güçlü temsilcileri yoğun ilgi gösterdi.

20. MESLEK KOMİTESİNİN ORGANİZASYONUYLA

KOTO Başkan Yardımcısı Volkan Yılmaz, yönetim kurulundan Yusuf Erenkaya, 20. Meslek Komitesi’nden meclis üyesi Eray Bodur ve komite başkan yardımcısı Kadriye Sarımeşe’nin ev sahipliğinde düzenlenen çalıştayın moderatörlüğünü Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümü öğretim görevlisi Cenk Girginol üstlendi. Çalıştayda; Kuru Kahveci Mehmet Efendi, Espressolab, Egro Kahve, Segafredo, Coffeetopia ve Kahve Fabrikası, Çayçen, Birlik Baharat, Dora Tarım, Big Cake, Barista, İpanema Espresso, Sanal Baharat/ Alperen Gıda, Delfiano, Toper Değirmen firmalarının üst düzey temsilcileri yer aldı.

“KAHVE, EKONOMİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Toplantının açılışında konuşan KOTO Başkan Yardımcısı Yılmaz, “Oda olarak kahve sektörünün geleceği adına çok önemli adımlar atıyoruz. Kahve, dünyada sudan sonra en fazla tüketilen ikinci içecek. Ayrıca petrolden sonra ticaret hacmi en yüksek olan ikinci ürün. Kahvenin dünyadaki toplam yıllık ihracat değeri 100 milyar dolar civarında. Dünyada her gün 7 milyar bardak kahve tüketiliyor. Kahve ticareti ve tarımı, güney ülkelerinin ekonomisi açısından oldukça büyük öneme sahip” diye konuştu.

“GÜZEL NETİCELER ALDIK”

3. nesil kahveciliğin dünyada büyük bir pazar payı elde ettiğini dile getiren Yılmaz, “”Bu sektöre Türkiye’deki markaların uyum sağlama süreci gecikti. İnsanların buluşmak için bahanesi haline gelen kahve, Türk insanının kahveye olan ilgisi sektörü önemli hale getirdi. Fakat kahve sektörü gelişirken sorunları da beraberinde getirdi. Bu sorunlara çözüm için TOBB ile gerek bakanlıklar ve gerekse hükümet nezdinde birçok girişimde bulunduk ve güzel neticeler aldık” ifadelerine yer verdi.

İKİNCİ ÇALIŞTAY DÜZENLENECEK

KOTO 20. Meslek Komitesi’nden meclis üyesi Eray Bodur da, TOBB nezdinde işlenmemiş kahveden alınan vergi ücretlerinin düşürülmesi amacıyla başlatılan girişimlerin öneminden söz etti. Bodur, “İşlenmemiş kahve çekirdeğinden alınan yüzde 13 verginin düşürülmesi, hem istihdama katkı sunacak hem de ülkemizin kahve üretim teknolojisini takip etmesine olanak sağlayacak. Taleplerimize en kısa zamanda olumlu yanıt alacağımıza inanıyoruz. Bu Konuda ikinci çalıştayı da düzenleyeceğiz” ifadelerine yer verdi. Görüş alışverişi niteliğinde devam eden programda sektör temsilcileriyle birlikte sorunlar tespit edilerek, çözüm önerileri geliştirildi.

16 Mayıs 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Hürriyet Caddesi trafiğe kapatılmalı mı?