Büyükakın: Aslında tersinden indirim yaptık

İlimizdeki öğrencilerin ulaşım ücretinin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanması yeniden komisyona havale edildi. Konuyla ilgili konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Biz iki yıldır öğrenci ücretlerine zam yapmamışız. Aslında tersinden indirim yapmış oluyoruz” dedi.

+4
Haber albümü için resme tıklayın

Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantısı bugün Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde yapıldı. Saat 15.00’te başlayan toplantıda 81 gündem madde görüşülerek karara bağlandı. Büyük çoğunluğu imar konuları olan meclis toplantısında Ramazan Bayramında ulaşımın ücretsiz olması oy birliğiyle kararlaştırıldı.  Bayram süresince, tramvay da dahil 3 gün ulaşım ücretsiz olacak. 200 ve 250 No’lu hatlar ise ücretsiz olmayacak. Mecliste ayrıca, Berna Abiş Vergi Satış Komisyonuna üye olarak seçildi. Meclis toplantısında İzmit Durhasan Mahallesi’ndeki 660 dönümlük tarım arazisi küçük sanayi sitesi alanına çevrilmesini içeren gündem maddesi komisyona havale edildi.

81 MADDE GÖRÜŞÜLDÜ

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda 81 gündem maddesi üzerinde görüşme yapıldı. CHP İmar komisyonundan gelen çok sayıda maddeye muhalefet şerhi koydu.  CHP’nin önergesi ile gündeme alınan öğrencilerin ücretsiz taşınması kabul edilmedi.  Öğrencilerin ücretsiz taşınması komisyonda ret edilmişti.

BAYRAMDA ULAŞIM ÜCRETSİZ

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AKP Meclis üyelerinin önergesi ile 4-6 Haziran tarihleri arasında kutlanacak olan Ramazan bayramında ulaşımın ücretsiz olması için önerge verildi. AKP adına Grup Başkanvekili Yaşar Çakmak ve Mustafa Soydabaş tarafından verilen önerge ile belediye otobüsleri, tramvay ve deniz taşımacılığı 3 gün süreyle ücretsiz olması teklif edildi. Gündem maddesi mecliste oy birliği ile geçti. Ramazan Bayramı’nda daha önce de olduğu gibi 200 ve 250 No’lu hatlar ücretsiz olmayacak.

"ÖĞRENCİYE ULAŞIM 50 KURUŞ OLSUN"

İlimizdeki öğrencilerin ulaşım ücretinin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanması teklifi komisyonda reddedildi.  Gündem maddesi yine komisyona havale edildi. Bugün gerçekleştirilen Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nde CHP Grubu ücretsiz ulaşım yerine sembolik bir ücretle taşımayı önerdi.  Konuyla ilgili konuşan Büyükakın, “Biz iki yıldır öğrenci ücretlerine zam yapmamışız. Aslında tersinden indirim yapmış oluyoruz” dedi.

KURT CHP’LİLERE TEPKİ GÖSTERDİ

CHP tarafından ayrıca 19 Mayıs’ta da ulaşımın kent genelinde ücretsiz olmasıyla ilgili önerge verildi. Önerge kabul edilerek gündeme alındı. Fakat meclis toplantısını katılımcı olarak takip eden Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt bu önergeye tepki gösterdi. Kurt, “Yeter, oldu olacak her gün ücretsiz olsun. Esnaf da kazansın biraz” diye konuştu. Büyükakın da Kurt’a, “Mustafa bey sizin burada izleme hakkınız var, yorum yapma hakkınız yok”  dedi.  Gündem maddesi oybirliğiyle kabul edildi. Maddeyle ilgili konuşan Başkan Tahir Büyükakın, “Taşıma Milli ve Dini bayramlar olarak düzenleyelim. 1 karar alalım ve sadece bayram günlerine mahsus olarak kamu araçlarında taşıma ücretsiz olsun” dedi.

OY ÇOKLUĞUYLA REDDEDİLDİ

CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, önergesinde, "Yüce meclisin halka rağmen siyaset yapılmaz anlayışıyla hareket ederek ülkemizde yaşanan ekonomik kriz ve gelir adaletsizliğinden ötürü eğitime katkı olması açısından Kocaeli ilinde yaşayan tüm öğrencilerimizden toplu taşıma ücretlerinde 50 kuruş alınmasını, özel halk otobüslerinin de bu konuda zarar görmemesi için aradaki farkın Kocaeli Büyükşehir bütçesinden karşılanmasını talep ediyoruz. 2019 yılı Kocaeli Büyükşehir belediyesinin bütçesi 3.390.000.000-TL'dir. Bu kadar devasa bütçesi olan belediyemizin makam aracı v.b gereksiz harcamalarını kısıtlayarak öğrencilerimize katkıda bulunması elzem bir durumdur." dedi. Önerge AKPli üyelerin oylarıyla reddedildi.

KARAMÜRSEL’DE 42 MİLYON’LUK PROJE NE OLDU?

CHP grubundan verilen bir başka önergede, “Karamürsel Merkez ışıklarda D-100 karayolu üzerinde yapılması düşünülen ve 42 Milyon TL’ye mal olacak battı çıktı projesi Mayıs 2018 yılında başlamış ancak iş tamamlanmadan çalışmalar Şubat 2019 tarihinde durdurulmuş ve yüklenici firma ile yapılan sözleşme fesih edilmiştir.  Seçim döneminde bu proje ile ilgili ikinci bir ihale yapılacağı söylenmişti. Bu projenin gerçekleşme oranı yüzde kaçtır? Yüklenici firmaya ne kadar para ödenmiştir. İkinci ihale ne zaman yapılacaktır? Kamu zarara uzatılmış mıdır?” ifadelerine yer verildi.

BAŞİSKELE’DE KUR’AN KURSU TARTIŞMASI

Başiskele Belediyesi Şehit Ekrem Mahallesi’nde bulunan belirli parsellerde imar planı raporuna CHP grubu muhalefet şerhi koydu. CHP grubu adına konuşan Orhan Tanış bölgenin sosyal donatı alanı olduğunu söylerken, Tanış’a cevap veren Tahir Büyükakın burada sorunun Kur’an Kursu açılması mı olduğunu sordu. Konu ile ilgili son olarak konuşan CHP grubu üyesi Ünal Özmural: “ Cemaatler ile ilgili Türkiye’nin neler yaşadığını gördük. Sıkıntı buradan başlıyor. En kötüsünü 15 Temmuz’da yaşadık. Cemaatlere tepkimiz buradan geliyor. Tabi ki camii altında kuran kursu açılsın. Ticarethane açılacağına Kur’an Kursu açılsın ama bunları cemaatler yapması” dedi.

“DEVLETİN YURTLARDAN ELİNİ ÇEKMEMESİ LAZIM”

Gündemin 18’nci maddesinde Gebze’nin Adem Yavuz Mahallesi’ndeki bir alanın Hicret Vakfına temin edileceğini ifade eden CHP’li Ünal Özmural, “Yurtları denetlemek zorunda olan kurumlar belli. Burada yaşanan olaylar belli. Devletin bu kurumlardan elini çekmemesi lazım. Hicret Vakfı kimindir? Arkasında kim vardır. Önümüzde bir Türkiye gerçeği var.  Ben genelleme yapmıyorum. Görevi bu kurumları denetlemek olan insanları göreve davet ediyorum” dedi.  Meclis toplantısının ikinci oturumunun 23 Mayıs Perşembe günü saat 18.00’da yapılması kararlaştırıldı. Selin BECER

16 Mayıs 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

05

Musa Çağıran - Ülkede çalışma oranı da % 85 değil mi Tahir? Ne güzel memleket, işsizlik oranını çalışma oranı olarak okuduğunda, suya zam yapmamayı indirim olarak söylediğinde, Reisin kendisine % 26 zam alıp emekli ve memura %10,19 zam yaptığında sorun yokmuş gibi görünüyor değil mi? Sizde değil kabahat, sizi seçenlerde ama anlatamadık gitti. İsu bir kar etme kurumu değildir. İsu, yandaşın kazanç çalışanın torpil kapısı da değildir. Ama nedense hep öyle oldu.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 17 Mayıs 09:20
03

İzmitli - Büyükşehir belediyesine AKP dönemi işe alınan kişilerin yevmiyeleri ,maaşları genelde kendilerinden önce işe giren kıdemli personelden daha yüksek!

Tahir bey Genel müdürlerinden İsimlerinde yazılı olduğu işe giriş yıllarınında yazılı olduğu yevmiye listelerini istesin lütfen.

Sayın başkan AKP torpillileri (damatlar,gelinler,yeğenler,çocukları vs...) Belediyeyi siz farkında olmadan aldıkları torpilli yüksek maaşlarlada sömürüyor hortumluyorlar.

Ben İZAYDAŞ'ta çalışıyordum benden sonra işe giren yandaşların yevmiyeleri benden yüksekti Şef'e,Müdüre,Genel müdüre yağcılık yapmadık haksızlıklara karşı dik durduğumuz,dile getirdiğimiz için deponiye sürüldük emekliliğimize az bir zaman kalmıştı. Fakat mevcut Genel müdür ve avanesinde ahlak yok hiçbiri kalıbının adamı değil.

Hakkımızıda helal etmiyoruz.

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 16 Mayıs 23:11
04

baykaka - @İzmitli 03 nolu yoruma cevabı: yaşa,varolll..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Mayıs 04:00
02

Özgür - Otobusculer başkanıni neden oraya alıyorsunuz? İzleyiciye sadece izleyecek yorum yapmayacak, herkes haddini bilecek!

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 16 Mayıs 18:54
01

Kamil Yilmaz - %55 oy aldıkları için kocaeli akparti için çantada keklik, bu yüzden ne su faturalarında ne ulaşımda indirim yapmazlar, istanbul ve Ankara gibi %50 nin altında oy alsalardı o zaman iş değişirdi, allah fakir fukaranin yardımcısı olsun halka ihanet edenleri de halki umursamayanlari da bildiği gibi yapsın

Yanıtla . 13Beğen . 0Beğenme 16 Mayıs 18:10Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz