İSU’nun bütçesi belli oldu

İSU Genel Kurulu’nda 2018 yılında yapılan yatırımlar ve çalışmalar ile ilgili bilgi veren İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, “2019 tahmini bütçemizin gelir bütçesi 920 milyon 974 bin 937 TL, gider bütçesi ise 1 Milyar, 89 milyon 777 bin 937 TL belirlendi” dedi.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

İSU Genel Müdürlüğü 1’nci Olağan Genel Kurulu, Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.  Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın başkanlığında yapılan genel kurulda 10 gündem maddesi görüşüldü. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan genel kurulda İSU Genel Müdürü Ali Sağlık,2018 yılında yapılan yatırımlar ve çalışmalar ile ilgili bilgi verdi.

ŞEHİRDE KAYIP KAÇAK ORANI YÜZDE 31

Toplantıda konuşan İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, ““3 bin 500 kilometre alan büyüklüğüne sahibiz. 22 adet atık su arıtma tesisimiz var. Bugün itibariyle yaklaşık 801 bin abonemiz var. Şu anda şehre 163. 6 milyon metreküp su veriyoruz. Kayıp kaçak oranımız yüzde 31 olarak gerçekleşti. Şu anda şehir merkezlerinde kayıp kaçak oranı yüzde 29. Bu oran kırsal kesimde Yüzde 40” dedi.

İSU’YA DEV BÜTÇE

İSU bütçesine dair açıklamalarda bulunan Sağlık, “2018’de gelir bütçemiz 894 milyon 410 bin 288 TL olarak gerçekleşti.  Gider bütçemiz ise 993 milyon 347 bin 457 TL oldu. Bütçe gerçekleşme oranlarımıza baktığımız zaman ise gelir bütçemiz yüzde 100, gider bütçemiz ise yüzde 97 olarak gerçekleşti. 2019 tahmini bütçemiz ise gelir bütçesi olarak 920 milyon 974 bin 937 TL, gider bütçesi 1 Milyar, 89 milyon 777 bin 937 TL belirlendi” şeklinde konuştu.

SUYUMUZDA ZARARLI MADDE YOK

İçme suyu kaynaklarına yönelik açıklamalarda bulunan Ali Sağlık, “İçme suyu kaynaklarımızda Yıllık kapasitemiz 245 milyon metreküptür. Yapımı devam eden barajlarla birlikte de bu rakamı 355 milyon metreküpe çıkarmayı planlıyoruz. Kocaeli’deki suda bakteri olduğuna dair haberler çıktı. Suyumuzda herhangi zararlı bir madde bulunmamaktadır. Suyumuzu kalitesini arttırma yönünde SCADA sistemine sahibiz. 314 noktada online içme suyu denetimi yapıyoruz. Sanayiye verilen suyun 3’te 1’nin geri kazanım suyundan sağlıyoruz” dedi.

İSU’NUN AMACI KAR DEĞİL

İSU Genel Kurulunda CHP grubu adına konuşan Engin Taşdemir: “iSU'nun asıl amacı kâr değil, vatandaşa hizmet etmektir. Kocaeli ilinin su ve kanalizasyon ihtiyacını karşılan İSU'nun, 2018 yılı faaliyet kârı 179 milyon 585 bin 802TL'dir. Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıtılar göz önüne alınarak, Mayıs 2019 itibari ile Kocaeli genelinde konut, sanayi ve ticari işletmelerde kullanılan içme suyu kullanımında net yüzde 40 oranında indirime gidilmesini talep ediyoruz.  İçme suyunun kutsal bir hak olduğunu düşünürsek, vatandaşın bir nebze rahat nefes alması için yapılacak bu su indiriminin, Kocaeli halkına fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak vermiş olduğumuz önergenin İSU genel kurulunda gündeme alınarak, meclis onayına sunulmasını talep ediyoruz"dedi. CHP grubunun suya indirim önergesi oy çokluğu ile reddedildi. Selin BECER

16 Mayıs 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Cenk - Bir konu inşaatına çekilen içme suyu ve kanalizasyon hatlarının giderleri yapılan iş bir kez olduğu halde, ilk abonman açılırken o konutta oturacak olan bütün ev-dükkan sahiplerinden ve kiracılardan ayrı ayrı içme suyu ve kanalizasyon hattları için mükerrer ödeme tahakkuk ettiriliyor ! İşin enteresan tarafı bu yüklü abone ödemeleri o binanın dairelerini ve dükkanlarını ilk kullanacak vatandaşlara ödettiriliyor ! Böyle bir ilk abonman yapma mantığını anlayabilene aşk-olsun !

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Mayıs 18:34
01

Özgür - İsu ana cadde ve sokak asfaltlarina en fazla zararı veren kurumdur. Bir tamiratı yapmak için bilincsizce asfaltlari kesiyor kaziyor tamiratı yapıb orayi toprakla doldurup gidiyor ve günlerce oraya yama asfaltı yapılmıyor. Orada oturanlar günlerce toz ve çamurla boğuşuyor böyle is yapılmaz bir günde kesip.kaziyorsan bir günde de oranın asfaltini yapacaksın! Böyle kurum yönetilmez İsu yu yönetenler!

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 16 Mayıs 19:07

Anket Hürriyet Caddesi trafiğe kapatılmalı mı?