Suya indirim AKP ve MHP'lilerin oylarıyla reddedildi

İSU Genel Kurulu, bugün Leyla Atakan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Genel kurulda CHP, adına Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, suya indirim istedi.

Büyütmek için resme tıklayın

İSU Genel Kurulu, bugün Leyla Atakan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Genel kurulda CHP, adına Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, suya indirim istedi.

CHP, ÖNERGE VERDİ

Önergede, "İSU'nun görev ve sorumlulukları ile ilgili 2560 sayılı kanunun 2 nci maddesine göre, 'içme, kullanma ve endüstri suyu ihtiyaçlarının her türlü yer altı ve yer ustu kaynaklanndan sağlanması ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılması' yazmaktadır. Yani iSU'nun asıl amacı kâr değil, vatandaşa hizmet etmektir. Kocaeli ilinin su ve kanalizasyon ihtiyacını karşılan İSU'nun, 2018 yılı faaliyet kârı 179 milyon 585 bin 802TL'dir. Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıtılar göz önüne alınarak, Mayıs 2019 itibari ile Kocaeli genelinde konut, sanayi ve ticari işletmelerde kullanılan içme suyu kullanımında net yüzde 40 oranında indirime gidilmesini talep ediyoruz.  İçme suyunun kutsal bir hak olduğunu düşünürsek, vatandaşın bir nebze rahat nefes alması için yapılacak bu su indiriminin, Kocaeli halkına fayda sağlayacağını düşünüyoruz.  Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak vermiş olduğumuz önergenin İSU genel kurulunda gündeme alınarak, meclis onayına sunulmasını talep ediyoruz." ifadelerine yer verildi.

AKP VE MHP OYLARIYLA REDDEDİLDİ

Önerge, AKP'li ve MHP'li meclis üyelerinin oylarıyla reddedildi ve gündeme alınmadı. Tahir Büyükakın, “2018 yılında zaten zam uygulanması yapılmadı. Bunun İSU’ya maliyeti 150 milyon YL civarında oldu. Yani vatandaşa bir katkı yapıldı. Kocaeli, diğer belediyelerle kıyaslandığı zaman 20’nci sırada. Yani zaten su fiyatları kentimizde uygun. Daha yapılması gereken ciddi yatırımlar var. Sizin teklifinizi anlıyorum. Yüzde 40 indirim yapalım dediniz. Siyasi bir teklif yaptınız. Ancak mali raporlara baktığımız zaman bunun popülist bir yaklaşım olduğunu düşünüyoruz. Bunu da siyasi yarış haline getirip İSU’yu yatırım yapamaz hale sokamayız. Siz muhalefet rahatlığıyla siyaset yapıyorsunuz. Ancak biz iktidarın sorumluluk bilinciyle bu önergenizi reddediyoruz” dedi ve suya indirim önergesi oy çokluğuyla reddedildi.

17 Mayıs 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

06

Kamil Yilmaz - %55 oy oranlarına güvendikleri yani kocaeli halkını çantada keklik gördükleri için ne su fiyatlarında ne de ulaşımda indirim yapmazlar, düşük oy alsalardı kesinlikle indirim yaparlardı, eee ne de olsa koltuk derdi olacaktı ama halkımız herşeyin farkında gelecek bugünlerden daha güzel olacak

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 17 Mayıs 18:32
05

Amele - Sonra TUNCELİ belediye başkanına gominist derler.Adam harbi CENNETLIK.hani mubarek RAMAZAN.vatandaş bu gidişle teyemmüm edecek inşallah.sayenizde.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 17 Mayıs 15:59
03

Camcı - Ben Ak partiliyim lakin, ıstanbul da suya ulaşıma indirim varda neden Kocaeli inde uygulanmıyor. İstanbul'da uygulanıyor, Kocaeli'de uygulanmaması adil olduğu düşünmüyorum. Böyle davranmaya devam ederseniz büyük oranda oylarımız azalır. Bu gidiş iyi değil demedi demeyin.

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 17 Mayıs 13:55
02

Cenk - Hiç merak etmeyin ! Gün gelecek, bu kentte de İstanbul'a ve Ankara'ya yapılan indirimler gibi indirim yapacaksınız ama bu sefer başkanlık koltuklarında başkaları oturuyor olacaktır !

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 17 Mayıs 10:23
01

Hüseyin Boz - İstanbula şu satıyorsunuz.istanbul indirim yapıyor.Siz indirim yapmıyorsunuz.İstanbul seçim öncesi indirim yaparak popilist siyaset yapmış olmuyor mu ?

Yanıtla . 14Beğen . 0Beğenme 17 Mayıs 07:32
04

İzmi̇tli̇ Kerem - @Hüseyin Boz 01 nolu yoruma cevabı: Vatandaşın lehine olan şeyi desteklemiyorsan sen ne ayaksın çıkarcı

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 17 Mayıs 15:38

Anket Hürriyet Caddesi trafiğe kapatılmalı mı?