Reklamı Kapat

10 numara yağ ölümlere yol açıyor

10 numara yağ ile yollarda ‘bomba’ gibi dolaşan araçlar, canlı sağlığına da büyük zarar veriyor. 10 numara yağın özellikle şehir içi araçlarda kullanımıyla oluşan gazlar insan akciğerine yapışıyor. Bazı balık türlerini de öldürüyor.

Son dönemlerde seyir halinde yanan araçların sayısının artması 10 numara yağ kullanımının boyutlarını bir kez daha gözler önüne serdi. Bu yağların, çevreye de çok büyük olumsuz etkisi bulunuyor. Yağların araçlar tarafından kullanılması her türlü canlıya büyük zarar veriyor. Yapılan araştırmalarda birçok deniz canlısının ölümüne yol açan 10 numara yağ, insanlarda da kanser hastalıklarının artmasına neden oluyor.

CİĞERLERE YAPIŞIYOR

Türkiye’de karayollarına bağlı bir ulaşım politikası olduğunu ifade eden Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, en büyük problemin bu noktada ortaya çıktığını söyledi. Otobüslerin bu ulaşım planları içinde çok önemli bir paya sahip olduğunun altını çizen Bozoğlu, “Sorun sadece şehirlerarası yollarda değil. Şehiriçinde de büyük boyutlara ulaştı. 10 numara yağ olarak adlandırılan madeni yağların yakıt olara kullanılması yetkili kurumlarca çok fazla denetlenmiyor. En fazla şikâyet olursa denetim yapılıyor” dedi. Araçlarda kullanılan yağların doğrudan havaya karıştığına vurgu yapan Bozoğlu, “Bu gaz insan üzerinde akciğer kanserine ve deri hastalıklarına yol açıyor. Sokakta yürüyen insalara direk etki ediyor. Araçların egzozundan çıkan siyah dumadandaki parçacıklar insanların akciğerlerine yapışıyor. Halk sağlığı açısından çok ciddi problemler oluşturuyor” diye konuştu.

LÇÜMLER DÜZGÜN DEĞİL

Bu yakıt türünün çok yoğun hava kirliliği yarattığına dikkat çeken Bozoğlu, “Yetkili kurumlar hava kirliliğini ölçmek için şehirlere mobil cihazlar yerleştirdi. Ancak yol kenarlarına koymak yerine okul bahçelerine cihazları yerleştirdiler. Bu da ölçümlerin sağlıklık yapılmadığını gösteriyor. Sonuçta ölçemediğiniz hiçbir şeyi yönetemezsiniz. Bu zamana kadar kaç araçta bu yağlar tespit edildi. Ne ceza verildi belli değil. Hiçbir açıklama yok” dedi.

İncelenen balıklar öldü

Geçen yıl Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Turgay Şişman ile 10 numara yağ üzerine çalıştıklarını söyleyen Erzurum Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Profesör Doktor Muhamed Atamanalp, “10 numaralı motor yağının sucul ekosistem üzerine etkilerini belirlemek amacıyla zebra balıklarını (bu balık türü bu tip çalışmaların en önemli deney canlısıdır) inceledik. Balıklardan elde ettiğimiz embriyolarda yaptığımız çalışmada yüzde 80’lik dozda embriyoların öldüğü belirlendi. Canlı embriyoları temiz suya naklettik, yine de hayatlarını kaybettiler” dedi.

Yeşil alanlar çoğaltılmalı

BU tip yağların engellenmesi yönünde çalışma yapılmamasının yanında etkilerini azaltacak önlemlerin de alınmadığına vurgu yapan Bozoğlu, “Kentin için bu tip gazları yutabilecek yeşil alanlar oluşturulmalı. Ancak ülkemizde yeşil alan oluşturulmuyor. Aksine daha fazla yol yapılıyor. Yeşil alanlar yok ediliyor” şeklinde konuştu.

10 Temmuz 2019 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

Cemal - Ya kardeşim belediye chp ye geçmiş ne alaka büyükşehir ulaşım ne iş yapar takip etsin kullanan araçları trafikten men etsin

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 10 Temmuz 14:47
05

Yenidoğanlı - @Cemal 04 nolu yoruma cevabı: noldu bilader zoruna mı gitti.cehepeli izmit belediyesinden görev bekliyoruz görev

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 10 Temmuz 17:15
03

Erol Demirbek - bu konuda denetim var mı varsa nasıl yapılıyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Temmuz 14:14
02

Chp Demek Güven Demek - izmit belediyesi chp ye geçti.sadece izmit belediyesi sınırlarında çalışan otobüsleri kontrol edin düzeltin görelim.işte er meydanı.haydi buyrun.varsa kendine güvenen.müdehale etsin bu otobüsçülere.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 10 Temmuz 12:55
01

Özgür - Bu gun 60 Evler de eski bir kamyonun arka tarafından bisikletle yolda ilerlerken egzosundan çıkan siyah duman artı genizleri yakan bir gaz sanırım bu on numara yağ kullanımı ile alakalı plakası bende bu aracın. Kocaeli genelinde on numara yağ yakan kamyon, tır, minübüslerle alakalı toplum sağlığını bozmak, insanları solunum yolu ile zehirlemek nedenleri ile işlem başlatılsın.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 10 Temmuz 11:31Anket Hafta sonları sokağa çıkma yasağı kalksın mı? Kalkmasın mı?