SGK harekete geçti! Faiziyle geri alınacak...

Sosyal Güvenlik Kurumu, emekli işçi çalıştırdığı halde normal istihdam desteklerinden yararlanan işletmeleri takibe aldı. Emekli statüdeki çalışanlarla ilgili usulsüz bildirimde bulunanlardan, yararlandıkları teşvikler faiziyle geri alınacak.

Milliyet'te yer alan habere göre, Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden işçilerin, statülerine uygun şekilde bildirilmediğini tespit eden Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) harekete geçti. Sosyal güvenlik destek primine tabi olarak çalışan bazı emekli sigortalıların, normal sigortalılar gibi diğer belge türleri üzerinden SGK'ya bildirildiğini belirleyen SGK, bu nitelikteki sigortalılar yönünden yararlanılan istihdam teşvikleri ile asgari ücret desteklerini iptal etti. SGK, bu kapsamda yararlanılmış olan teşvik ve destekleri de geriye yönelik olarak gecikme zammı ve faiziyle birlikte geri alacak.

"GECİKME CEZASI VE ZAMMI UYGULANACAK"

SGK'dan yapılan açıklamada, 2018 ve 2019 için yapılan yanlış bildirimler kapsamında işlem uygulanacağı belirtilerek, "Bu sigortalılar bakımından yararlanılmış olan istihdam teşvik ve destekleri ile asgari ücret destekleri iptal edilecek ve yapılacak tebligat ile söz konusu sigortalılar için yersiz yararlanılan istihdam teşvik tutarı veya asgari ücret destek tutarının iadesi istenecektir. İade edilen tutarlara gecikme cezası ve zammı uygulanacaktır" denildi.

TEŞVİKLER EMEKLİ OLUP ÇALIŞANLARI KAPSAMIYOR

SGK, bu kapsamdaki işletmelerin, söz konusu sigortalılar dışındaki diğer sigortalılar için yararlanıldığı istihdam teşvik ve destekleri ile asgari ücret desteklerinin ise geri alınmayacağını bildirdi. Asgari ücret desteği ve istihdamı teşvik için verilen diğer teşvik ve desteklerin birçoğu, emekli olup çalışmaya devam eden sigortalıları kapsamıyor. Emekli çalışanlar için, "02- Sosyal Güvenlik Destek Primine Tabi Çalışanlar" ve "48- Yer altında çalışan emekliler" belge türlerinde SGK'ya bildirilmesi gerekiyor.

20 Temmuz 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

İzmitli - Sigortasız çalıştırılan temizlikçi ve bakıcılar için daha kararlı adımlar ne zaman atılacak? Sgk şikayete dayalı olmaktan çıkarılmalı.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 22 Temmuz 00:06
01

Amele - Hangi destek,emekliyiz çalışıyoz,işveren bizim adımıza ssk ya 830 tl prim ödüyor.normal prim 930 tl.kaç lira fark var.100 tl.ben zaten emekliyim.830 tl yi ssk ne yapıyor.aldığım emekli maaşı 1800.ekşi 800=1000 tl .kendi emekli maaşımın 800 tl sini ben kendim karşılıyom.ssk ilk önce emekliye seyyanen 1000 tl zam yapsın.nokta.

Yanıtla . 17Beğen . 0Beğenme 20 Temmuz 19:28


Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?