"Olası deprem için Kocaeli'nin müdahale merkezi olarak planlanması lazım"

Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Şerif Barış, Marmara'da olacak herhangi büyük depremden sonra Kocaeli'nin göç alacağını belirtti. Kocaeli'de bundan sonra büyük bir deprem olmayacağını söyleyen Prof. Dr. Barış, "Olası bir İstanbul, Bursa ya da Yalova açıklarında yaşanacak bir depremde, yardım trafiği, yaralı ve hastaların sevki ve onların barınması Kocaeli'den olacak" dedi.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

17 Ağustos Gölcük Depremi'nin 20'nci yıl dönümü nedeniyle açıklama yapan Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Şerif Barış, "Kocaeli, 1999'da inanılmaz acıları yaşadı. Ama çok hızlı bir şekilde yeniden toparlanma, yeniden bir şehir kurma aşamasına geldi. 18 bin insan ve milyarlarca dolarlık bir kayıpla karşılaştı, binlerce yaralı oldu ama çok iyi bir dayanışmayla, depremin üstesinden gelindi. Marmara’nın deprem riskini konuşurken Kocaeli ve halkı bundan en çok tedirgin olan halktır. Önümüzdeki yaklaşık 200 ile 250 yıl arasında Kocaeli'de büyük bir deprem olma ihtimali yok. Kocaeli, İstanbul ve açıklarında veya Marmara'daki Bursa'da, Yalova'da, İznik'te olabilecek başka bir büyük depremden etkilenecek. Dolayısıyla Kocaeli’nin ve halkının hazırlığının Kocaeli’de olacak bir büyük depreme göre değil, civar ve yakın illerde olacak bir büyük depreme göre lojistik merkezi, köprü merkezi, yardım-bakım merkezi olarak hazırlanması lazım" dedi.

"DEPREMİN YARATACAĞI ETKİ İNSANLAR ÜZERİNDE OLACAK"

Depreme dayanıksız binaların ayıklandığını söyleyen Prof. Dr. Barış, şöyle konuştu:

"Kocaeli halkı için önümüzdeki yıllarda olabilecek depremlere etkilenme, 1999 Depremi gibi olmayacak. O depremde yıkılan birçok bina var, çok çürük binalar, çok kötü binalar, depreme dayanıksız binalar ayıklandı ve 2000 yılından itibaren gerek depremin etkisiyle, gerek beton kalitesinin artmasıyla yeni yapılan bütün binalar depreme dayanıklı hale gelmeye başladı. Sıkıntı, sadece depremin büyüklüğüne ve ivmesine bağlı olarak bazı orta ve ağır hasarlı binaların düzgün onarım ve iyileştirme çalışması yapılmadıysa o bölgelerde problem yaratabilir. Depremin yaratacağı etki, binalar üzerinde değil, insanlar üzerinde olacak. Çünkü ruhsal travma dediğimiz o depremdeki acılar yaşama, depremdeki kayıpları hatırlama olayı insanları tetikleyecek. Bu da iş kaynaklarının kaybına, iş sürekliliğinin durmasına ve bir takım psikolojik etkilere yol açacak. Ben çok fazla binanın zarar göreceğine inanmıyorum ama sosyal olarak Kocaeli halkı ve özellikle depremi yaşamış kişiler maalesef olumsuz etkilenecek. Ülkemizde 1999 Depremi bir milat olarak kabul edilir. Psiko-sosyal anlamda özellikle afetzedelerin ruhsal travma etkileri ve bunları tekrarlamaları maalesef bir gerçek. Zaman zaman İstanbul’da ya da Marmara’da büyük bir depreminin haberinin ardından bile hastanedeki psikoloji ve psikiyatr servislerinin hasta ziyaretlerinin, hasta kabullerinin arttığını biliyoruz. Dolayısıyla depremi ve o büyük acıları yaşamış insanların o acıyı, o çaresizliği unutması mümkün değil. Bu ruhsal travma tedavi olunmadığı sürece sık sık tekrarlanacak."

"KOCAELİ'DE BÜYÜK BİR DEPREM OLMAYACAK"

Kocaeli'de bundan sonra büyük bir deprem olmayacağını belirten Barış, "Kocaeli'de olacak bir depreme hazırlanılsa ne olur, hazırlanmasa ne olur? Çünkü Kocaeli’nde büyük bir deprem olmayacak. Dolayısıyla eğer hazırlık bu yöndeyse ki birçok hazırlığımız bu yönde, biz bu bölgede arama kurtarma gruplarını Kocaeli’ye göre ayarlarsak, insan göçünü veya yardım ekiplerini sanki Kocaeli’de bir deprem olacakmış gibi planlarsak bu yanlış olur. Ama olası bir İstanbul, Bursa ya da Yalova açıklarında yaşanacak bir depremde Marmara’nın tamamının etkileneceği için yardım trafiği, dünyadan gelen yardımlar, burada olan yaralı ve hastaların sevki ve onların barınması Kocaeli ilinde olacak. Dolayısıyla Kocaeli tüm bu bölgenin belki de en deneyimli ili olarak bir tedavi edici, bir barınma, korunma, müdahale merkezi olarak planlanması lazım" dedi.

"OLASI DEPREMDE KOCAELİ İNANILMAZ BİR GÖÇ ALACAK"

Barış olası bir Marmara depreminde Kocaeli’nin inanılmaz bir göç alacağını açıklayarak, şöyle konuştu:

"Marmara’da olacak herhangi büyük bir depremden sonra Kocaeli inanılmaz bir göç alacak. İster istemez afet olan bölgeye düzensiz bir yardım grubunun, destek grubunun gitmesi bile afete ek afetler yaratıyor. Arama kurtarma gruplarını siz doğru düzgün yönlendirmezseniz, aynı bina üzerine 8-10 tane farklı arama grubu gönderirseniz, plansız iş yaparsanız yararından çok zarar getirir. Bu örnek Kocaeli Depremi’nde açık bir şekilde yaşandı. Ben o depremde buradaydım arama kurtarma gruplarının birbirleriyle çatıştığını ve gürültüden enkaz altında kalan insanların seslerinin duyulmadığını çok iyi biliyorum. Arama kurtarma bile çok profesyonel bir iş ve bunun da mutlaka yönetilmesi lazım. Şunu da vurgulamak lazım, Türkiye bir afete müdahale planı üzerine yoğunlaşıyor. Bizim artık bunu bırakmamız lazım, çünkü afet olduktan sonra biz zaten can kayıplarını azaltmayız, ekonomik kayıpları azaltamayız. Bizim artık risk yönetimine ağırlık vermemiz lazım dolayısıyla zarar azaltacak çalışmalara ağırlık vermemiz lazım. Evet müdahale çok önemli, enkaz atındaki insanlara çabucak müdahale edilirse ilk yarım saat içerisinde yüzde 85 kurtulma şansları oluyor, ilk 24 saat yüzde 72 kurtulma şanları oluyor ama bizim enkaz altında kalacak insan sayısını, bizim ilk anda ekonomik kayıp olarak yaklaşık 12-13 milyar dolar hesaplanıyor Kocaeli Depremi’nin ekonomik kaybı ve bu öz kaynak kayıplarını azaltma çalışmalarına ağırlık vermemiz lazım. Bu 12-15 milyar doları biz yıllardır ödüyoruz ve ödemeye de devam ediyoruz."

15 Ağu 2019 - 13:37 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Jeomüh Behzat Gönül - Syn Prof. Dr. Şerif Barış, depremlerin ekonomik ve özkaynak kayıplarını vede yetişmiş insangücü kayıplarını en aza çekmenin tek yolu meydana gelecek depremlerin önceden tespit olması ve bu yönde planlama yapılması ile mümkün olur. Siz ve KOÜ akademisyenler benim başta 1999 Kocaeli ve diğer depremleri önceden bildiğimi biliyorsunuz. Medyada yer aldı. Syn Mustafa Küpçü beyin 2007 yılı tv programında benim soruma deprem tespit araştırmalarında harcanan paralar da zamanda boşa giden harcamalardır ve bunlar beyhude çabalar dediniz, video kaydı var. Bu durumda KOÜ ve Almanların 2005 yılında başlattığı ortak çalışma da mı beyhude ve boşa giden paralardır? Birde 1999 Kocaeli depremi sonrası önceleri deprem verisi anomali bulamadık diyen akademisyenin 2017 yılında 1999 depremi öncesi iki adet anomali bulduk demesine anlam veremedim. (Jeoloji Müh. Behzat Gönül. Kocaeli).

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 16 Ağustos 01:20

Turul Makina

- Tornacı - Frezeci, - Cnc ustası ve yardımcı elemanlar alınacaktır.

0262 335 45 03

IZGARA USTASI ARANMAKTADIR

30 yaşını aşmamış ızgara ustası aranmaktadır.

0538 551 35 41 MİNİ KÖŞK

ELEMAN ARANIYOR

Köseköy'de Knauf Fabrikası’nda çalışacak ağır vasıta şoförü aranıyor.

0536 386 21 97

ELEMAN ARANIYOR

PVC - ALÜMİNYUM atölyesinde çalışacak, ehliyetli ve araç kullanma deneyimi olan Tecrübeli eleman aranıyor. Müracaatlar telefonla arayarak, şahsen y...

02623355003

USTA ARANIYOR

TESLA İNŞAAT'ta çalıştırılmak üzere Mesleki yeterlilik belgesine sahip, İnşaat Projesi okuyabilen KALIPÇI ustalar aranmaktadır. Maaş + Sigorta + Y...

0537 456 47 05

YÜRÜYEN VE UÇAN TÜM HAŞERELERLE MÜCADELE

Kocaeli bölgesinde, * Ev * İş yeri * Çeşitli alanlarda ilaçlama yapılır. Covid-19 buharlı dezenfektan yapılmaktadır.

05071250076 KARTEPE TARIM VE İLAÇLAMA

ÜRETİM İŞÇİSİ ARANIYOR

Kocaeli/Kartepe’de Plastik Hammadde ve Geri Kazanım faaliyetlerinde bulunan Garantiplast Fabrikamızda görevlendirmek üzere "Üretim işçisi" arayışımız...

GARANTİPLAST

KİRALIK OFİS

İzmit Belediye İşhanı 7. kat, eşyalı Deniz manzaralı, 28 m2 kiralık ofis

0 532 344 19 97

SATILIK DUBLEKS DAİRE

- Lüks + lüks - Lebiderya manzaralı - 298 m2 dublex daire - 4 Oda, 2 Salon, 2 Teras - 2 Banyo, 2 Mutfak, kombili - Asansörlü ve otoparklı - T...

0545 200 04 04

SAHİBİNDEN KİRALIK ve SATILIK DÜKKAN

Başiskele Sanayi Sitesi’nde Dış cepheleriyle toplam 500 m2, İç cepheleri 195m2 kullanım alanı olan 2’li dükkan

0537 308 16 63


Anket Muharrem İnce parti kursun mu?