Reklamı Kapat

Yargıtay'dan Kocaeli Barosuna cevap geldi!

Yeni adli yıl açılışı için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilecek açılış toplantısına katılmayacağını belirten İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli, Bursa, Adana, Mersin, Antalya, Şanlıurfa, Eskişehir, Kocaeli, Muğla, Aydın, Balıkesir, Van, Ordu, Hatay, Düzce, Kırklareli, Amasya, Muş, Denizli, Zonguldak barolarına Yargıtay’dan yanıt geldi.

Yargıtay tarafından yapılan açıklamada, “Ülkemizdeki tüm baro başkanları adli yıl açılışına davet edilmiştir. Davete nasıl karşılık verileceği baroların takdirinde olan bir konu olmakla birlikte, gönderilen davetiye vesilesiyle Yargıtay'ın siyasi etki altında olduğuna dair ithamlar ile başlayan bir dizi suçlamalar hiçbir insaf ve adalet ölçüsü ile bağdaşmamakta olup, üzüntüyle karşılanmıştır” denildi.

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“Yargıtay hem yurt içinde hem de yurt dışında önemli reformları gerçekleştirmiş ve insan haklarına evrensel düzeyde katkı sağlamıştır. Bu suçlamaları yönelten baroların bir kısmının, Yargıtay'ın öncülüğünde geliştirilen Yargıda Şeffaığa İlişkin İstanbul Bildirgesi(İstanbul Bildirgesi) dolayısıyla Yargıtay'a yönelik eleştirileri halen kamuoyunun hafızasında olup, 9 Kasım 2018 tarihli basın açıklaması ile halkımız bu konuda bilgilendirilmişti. O tarihten sonra İstanbul Bildirgesi 13-24 Mayıs 2019 tarihleri arasında yapılan Birleşmiş Milletler Suçun Önlenmesi ve Ceza Adaleti Komisyonunun 28. Oturumunda kabul edilmiş, 23 Temmuz 2019 tarihinde de Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konsey'de onaylanmıştır. Dolayısıyla adli yıl açılış davetiyeleri dolayısıyla Yargıtaya yönelik haksız ve ölçüsüz eleştirileri yapan bazı baroların, yakın geçmişte tüm dünyanın kabul ettiği insan hakları metinlerine dahi karşı çıkması, feraset düzeylerinin açık bir göstergesi olup, bu tür ithamların toplumun vicdanında karşılık bulmayacağı şüphesizdir."

18 Ağustos 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

06

Ertan - Yargıtay konuyu anlamamış herhalde davet Red edilmesi tamamen yürütmenin sarayında yapılması, tarafsız olduklarını iddia ediyorlarsa kendileride bence katılmasın bu açılışa yada kendi mekanlarında yapsınlar, hamaset yapmaktan ve biat etmekten, düğme iliklemekten vazgeçsinler, adaleti ayaklar altına aldınız maalesef

Yanıtla . 2Beğen . 3Beğenme 18 Ağustos 21:42
05

Hakan - Hükümet herzaman herşeyi en iyi yapıyordiye bir yönetmelikmivar baronun sıkıntısı varsa tavrını tabiki belli edecek

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Ağustos 21:06
04

Cenk - Biz yıllar yılı politika-siyaset yapması ve yapmaması gereken kurum ve kuruluşları bir türlü ayıklayamadık gitti ! Adam mesleki bir kuruluşun derneği, tutuyor politkacı gibi ahkam kesiyor, politikacılara ve hükümete yol gösteriyor ! Aakıllım ! Madem politikayı çok seviyorsun, buyur bulunduğun yerden istifa et, bir parti kur veya kafana uygun bir partinin şemsiyesi altına gir, istediğin kadar politika yap ! Bu gereken yol sizlere milyonlarca kez anlatılmadı mı?

Yanıtla . 7Beğen . 2Beğenme 18 Ağustos 17:04
03

Suadiye - Devleti tanımıyorsan devlet dairesinde kimi savunuyon devleti tanımayanlarımı

Yanıtla . 2Beğen . 4Beğenme 18 Ağustos 15:25
02

Ali̇ - BARO YÖNETİMİ TARAFSIZ VE YANSIZ ŞEKİLDE GİDİP DİNLEYECEK Kİ...YANLIŞLARA CEVAP VEREBİLSİN....

Yanıtla . 1Beğen . 4Beğenme 18 Ağustos 13:59
01

Vatandas - Kocaeli Barosunu dik durusundan taviz vermedigi icin tebrik ediyorum!!!

Yanıtla . 10Beğen . 3Beğenme 18 Ağustos 11:30


Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?