Reklamı Kapat

Okuduğunuza pişman olmayacağınız 10 kitap

Ülke olarak kitap okumaya pek alışkın olmasak da, sürükleyici ve kolay anlaşılır yapısı ile insanlara kitap okumayı sevdirecek, bilgi ve birikimlerini artıracak güzel kitaplar da yok değil. Sizler için o kitaplar arasından bir liste yaptık. İşte son yıllara damga vuran o liste…

+9
Haber albümü için resme tıklayın

Ahmet Ümit- Kırlangıç Çığlığı

Polisiye roman okumayı sever misiniz bilmiyoruz ancak, Ahmet Ümit’in son çıkan kitabı Kırlangıç Çığlığı, ülkemizde mevcut olan Suriyeli realitesine çok çarpıcı ve akıcı şekilde değiniyor. Bunun yanında okurlarının bağımlısı olduğu Başkomiser Nevzat karekteri de, yine o sağduyulu, babacan ve anlayışlı tavrı ile okuyucuların karşısına çıkıyor. Yine İstanbul’un biraz karanlık, biraz ürkütücü ama bolca zevkli, bolca hayat dolu sokaklarından geçen bir Ahmet Ümit roman Kırlangıç Çığlığı… Biraz polisiye, biraz hayat, biraz da siyaset diyenler için tam adresi…

Kardeşini Doğurmak: Türkiye’de Ensest Gerçeği

Ensestin bir Türkiye gerçeği  olduğunu reddetmek mümkün değil elbette. Bu nedenle, ensest konusuna eğilen kitapları, yazıları veya makaleleri de görmezden gelmen, sorundan kaçmak olur. Türkiye’nin en mahrem yerinde görülmeyen, görmezden gelinen bir yara: Ensest. CNNTürk haber spikeri Büşra Sanay, yıllarca süren titiz bir çalışmayla ensest mağdurlarından ailelere, sosyologlardan ilahiyatçılara, hukukçulardan eğitimcilere, psikologlardan adli tıpçılara kadar her kesimden insanla konuşarak Türkiye’nin ensest tablosunu ortaya çıkardı. 

Metastaz

Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu, Metastaz ile devleti esir alan kanserli hücrelere ışık tutuyor. Metastaz, gündemimizi sıklıkla meşgul eden, her gün bir şekilde duyduğumuz FETÖ olaylarına bambaşka bir bakış açısı ile eleştirel ama aynı zamanda somut ve akılcı şekilde bakıyor. Hain darbe girişiminin perde  arkasını öğrenmek, darbe sürecine gelinen noktada yapılan hataları görmek isteyenler için kesinlikle okunması gereken bir kitap.

Ayşe Kulin- Son

“Ben seni hiç unutmayacağım, sen beni hiç hatırlamayacaksın…” Ayşe Kulin’in heyecan verici kaleminin, sürükleyici anlatımının doruk noktalarından biri SON! Kulin’in daha önceki romanlarından tanıdığımız kahramanların sona eren hikâyeleri... SON, içinde tuhaf bir sıkıntısı olanların, memleketin hallerine dertlenenlerin, birini hep son gördüğü haliyle hatırlayacağını bilenlerin, ülkeden ülkeye savrulanların, üstüne gidildiğinde gözü hiçbir şeyi görmeyenlerin, aşk yerine umutla yetinmek zorunda kalanların hikâyesi. Denize doğru akarken birbirine karışan nehirlerin, tesadüflerin, denk gelişlerin, kesişmelerin, hiç unutmayanların, kördüğümleri çözmeyi dileyenlerin romanı SON!

Zülfü Livaneli- Gölgeler

Karanlığın bütün gölgeleri yuttuğu bir İstanbul akşamı. Bütün sesler susmuş. Yalnızca gelip geçenlerin görmediği, duymadığı Gölgeler'in sesleri yankılanıyor sokaklarda. Son bir kez söylenen şarkı gibi, son bir kez yazılan şiir gibi, "son bakışta aşk"ta dile gelen sevda sözleri gibi… Gölgeler konuşuyorlar karanlıkta…  Fatih Sultan Mehmed, Mustafa Kemal Atatürk, Halide Edip Adıvar, Reşat Nuri Güntekin, Nâzım Hikmet, Yahya Kemal, Sabahattin Ali, Orhan Kemal, Yaşar Kemal, Kemal Tahir, Orhan Veli, Ülkü Tamer, Ece Ayhan, Cemal Süreya ve Attilâ İlhan'ın gölgeleri... Şiirin tapınağı önünde vecd halinde bekliyor İstanbul, ona yeniden hayat verecek son kelimeyi…

Paralel Kürdistan kumpası- Bartu Soral

Kitap listesi yaparsınız da Bartu Soral’ı almaz mısınız hiç. Cumhuriyet gazetesinde yazarlığa başladıktan sonra gazetenin yanlış giden yayın politikasına dur demek istediği, Atatürk’ü ve devrimlerini koşulsuz, şartsız savunduğu için hedef haline getirilen Bartu Soral, Paralel Kürdistan Kumpası adlı kitabı ile  açılım sürecinin nasıl ele ayağını bulaştığını, ülkeye nelere mal olduğunu anlatıyor. Kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Bir Ömür Nasıl Yaşanır?

Son karıştığı şeyh olayından sonra biraz tartışılsa da, İlber Ortaylı hala Türkiye’nin sayılı akademisyenlerinden biri. Ortaylı’nın son yazdığı ‘Bir Ömür Nasıl Yaşanır’ adlı romanı da adından söz ettireceğe benziyor. İşte kitabın tanıtımından bazı kestiler, Daha anlamlı yaşamak için İlber Ortaylı’dan tavsiyeler… “Cesur olun. Kendinizi rahat hissettiğiniz alanın dışında pencereler açın. Farklı dünyalarla ancak böyle tanışırsınız. Ben hep yerimde dursaydım, dünyamı değiştirecek insanları aramasaydım, bugün tanıdığınız ben olmazdım. Bir insanın bittiği an, miskinliğe esir olduğu andır. İnsan, konforundan vazgeçmeyi göze almalıdır. Kendi dünyasını yerinden kendisi oynatmalıdır.” - İlber Ortaylı

İki Sela Arası

Editörlüğünü araştırmacı yazar Ramazan Yetgin’in, yazarlığını Nazim Yaşar’ın yaptığı İki Sela Arası isimli tarihi roman türündeki kitapta, Osmanlı Devleti’nin teşkilatlanması ve boy halinden bir devlet olarak tarih sahnesine çıkaran ikinci padişah Sultan Orhan Bey dönemi anlatılıyor. Babası Orhan Bey’in padişah olduğu dönemde yapılan birçok fethin, gazanın ve eselerin arka planında kalmış Süleyman Şah’ın 30 yıllık yaşamı eserde incelik ile işleniyor.

On Dakika Otuz Sekiz Saniye

Kitap listesi yaparsınız da, Elif Şafak girmez mi? İşte Elif Şafak’ın son çıkan On Dakika Otuz Sekiz Saniye adlı kitabının tanıtım cümleleri, “Adı Leyla’ydı. İstanbul’un en eski genelevlerini barındıran o meşum sokakta yer alan gülkurusu renkli evde bilinen adıyla Tekila Leyla. Öyle derdi ona arkadaşları, ahbapları ve müşterileri. Öyle derdi ona beş kadim dostu. Hiç istemezdi Leyla kendisinden geçmiş zaman diliminde söz edilmesini. Ama işte kalbi daha az evvel susmuş, soluk alış verişi ise hepten kesilmişti. Şehrin kenarlarında bir çöp kutusuna bırakılmıştı cansız bedeni. Gene de henüz durmamıştı beyni. Çalışıyordu hâlâ. Tastamam on dakika otuz sekiz saniye boyunca…”

Bizden bir Kitap; Öğretmen Bakışı

Listeyi bizlerden bir kitapla bitirmek istedik. Lise yılları kuşkusuz her insan için özlenilendir. Derince Anadolu Lisesi emekli edebiyat öğretmeni Hayri Sarı tarafından kaleme alınmış kitap, okul yıllarındaki anıları öğrencilere tekrar hatırlatıyor. Sarı, kitapla birlikte hem öğrencilerine bir hediye vermek hem de az görülen bir metni piyasaya sürmek istemiş. Derince’ye ve lise hayatına farklı bir açıdan bakmak isteyenler için değerli bir eser.

19 Ağustos 2019 - Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?