Yıldızlı: Karar hukuki değil siyasidir

Diyarbakır, Mardin ve Van illerinin belediye yönetimlerine kayyum atanması kararı ile ilgili konuşan CHP İl Başkanvekili Harun Yıldızlı, “Bu karar hukuki değil; Siyasidir” dedi.

Nuri AKÇAHARMAN
Nuri AKÇAHARMAN Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır, Mardin ve Van illerinin belediye yönetimlerine kayyum atanması kararına bir tepki de Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Yönetimi’nden geldi. İl binasında basın açıklaması yapan CHP İl Başkanvekili Harun Yıldızlı konuya ilişkin görüşlerini kamuoyuyla paylaştı. Basın açıklamasında Yıldızlı’ya İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya ve il yöneticileri de eşlik etti. CHP İl Başkanvekili Harun Yıldızlı konuşmasında, “Hangi siyasi partiden olursa olsun. Kanunlar çerçevesinde, devletin ve anayasanın, seçme ve seçilme hakkı tanıdığı kişilerin, millet iradesinin sandığa yansıdığı sonuçlarla göreve gelmesi, demokrasinin bir parçasıdır” sözlerini kullandı.

Adama göre yönetimin karşısındayız

“Milletin sandığa yansıttığı irade sonucu seçimle gelen bir yönetim, yine aynı iradenin göstereceği sonuç ile seçimle gitmelidir” diyen Yıldızlı, “Seçme ve seçilme hakkına sahip olan kişilerin, sandıktan çıkan sonuca göre görevlendirildikten henüz 5 ay sonra görevden alınmaları millet iradesine darbedir. Adama göre demokrasi, adama göre siyaset, adama göre yönetim anlayışının sonuna kadar karşısındayız” şeklinde açıklamasını sürdürdü.

Hukukun üstünlüğü yok sayıldı

Yıldızlı konuşmasının devamında, “Alınan karar hukuki değildir, tamamen siyasidir. Bu karar yalnızca sarayın isteklerine hizmet etmektedir. Devletin, terör örgütü ile ilişkili olduğunu kanıtlayıp, belgelediği tüm siyasi oluşumları kapatma yetkisi vardır. Bu bağlamda seçimlere sokmama hakkı da vardır. Anayasada kimlerin seçme ve seçilme hakkına sahip olduğu, belediye başkanlarının nasıl seçileceği açıkça bellidir. 5 ay önce yapılan seçimler de bu çerçevede yapılmıştır. Seçme ve seçilme hakları hususunda 5 ay önce hiç bir engeli olmayan, 3 belediye başkanı dün, hukukun üstünlüğü yok sayılarak görevden alınmıştır” şeklinde konuştu.

Milletimize olan borcumuzdur

Yıldızlı konuşmasının sonunda şunları söyledi: “Keyfi tutumların Türkiye’yi sürüklediği kaosun şiddetini gerek ekonomik, gerek politik, gerek iç ve dış unsurlarda, gerek toplum içi ayrışmada en acı şekilde yaşıyor, hissediyoruz. Saraydan gelen emir ile görevden alınan belediye başkanlarının, iddia edildiği gibi, devletimizin vazgeçilmez unsurlarına aykırı uygulamaları, yaptırımları, çalışmaları var ise bunları kamuoyuna belgeleri ile açıklamak zorundasınız. Bu açıklamayı yapmak, sandık başında size 20 yıldır hükümeti kurma görevini veren milletimize olan en büyük borcunuzdur. Son olarak tekrar ediyorum, bu karar hukuki değil, siyasidir"

21 Ağustos 2019 - Siyaset

Muhabir Nuri Akçaharman


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Anti Sol - Terore destek olanlarla olmayanlar......aradaki fark bu......

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Ağustos 09:41


Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?