Reklamı Kapat

Selman Yıldırım: İşçi çıkarmalarına ben de karşıyım

CHP İzmit eski İlçe Başkanı Selman Yıldırım, İzmit Belediyesi’nin işten çıkardığı 2 işçi hakkında medyaya açıklamalarda bulunan ve gerekirse İzmit Belediyesi binası önünde açlık grevi yapacaklarını açıklayan Hizmet İş Sendikası Kocaeli Şubesinin bu tutumuna karşı önemli açıklamalarda bulundu.

Buket SEZER
Buket SEZER Tüm Haberleri

CHP İzmit eski İlçe Başkanı Selman Yıldırım, İzmit Belediyesi’nin işten çıkardığı 2 işçi hakkında medyaya açıklamalarda bulunan ve gerekirse İzmit Belediyesi binası önünde açlık grevi yapacaklarını açıklayan Hizmet İş Sendikası Kocaeli Şubesinin bu tutumuna karşı önemli açıklamalarda bulundu.

“İşçi çıkarmalarına ben de karşıyım” diyen Yıldırım şu ifadeleri kullandı:

“Üyesi bulunduğum partimin Genel Başkanı sayın Kemal Kılıçdaroğlu’da Belediye başkanlarımızı her ortamda uyarıyor. Kesinlikle işçi çıkarmayın diye. Dünyanın her yerinde kurum içinde yer değişiklikleri yapılır. Ama yer değişikliğinden sonra işe gitmemezlik yapılmaz. İzmit belediyesi dünyanın her yerinde uygulanan yöntemi uygulamış ve iki işçinin iş akdine son vermiş. Keşke o iki işçi arkadaşımız kendilerine gösterilen işe gitseydide belediye yönetimide o arkadaşları işten çıkarmasaydı.

Ak partiye, hizmet iş sendikasına ve işten atılan işçilerin arkasında olduklarını söyleyen kurumlara hatırlatmak istiyorum.

2004 yılımda aşağıda isimleri yazılı arkadaşlarımız işlerinden atılırken nerde idiniz. Buna sessiz kaldığınızda vicdanınız sızlamadımı.

  1. Sevim Özen
  2. Fesih Kopal
  3. Kadir Gezgin
  4. Ferit Karakaş
  5. Metin Kaçmazoğlu
  6. Turan Durmuş
  7. Ali Osman ÇAKAR
  8. İsmail Durmuş
  9. Mustafa Altuntaş

10.Melek Akyol

11.Beşir Çavuş

12.Cemal Bingöl

13.Hıdır Paşa

14.Namık Karatepe

15.Osman Demir

16.Yaşar Polat

17.İbrahim Dayanıklı

18.ibrahim Demirkol

19.Mirza Kaya

20.Özcan Bakar

21.Okan Ertan

21.Yılmaz Cihanger

22.Sezer Yavaş

Daha ismini hatırlayamadığım bir çok arkadaşımız gerekçesiz işten atıldı.

Yine söyluyorum işçi çıkarmalarına karşıyım. Bu konuda en son söz söyleyecek kurumlar varsa biri AK parti diğeride Hizmet iş sendikasıdır. Emeğin siyaseti olmaz”

SİYASİ GÖRÜŞLERİNDEN DOLAYI

Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, İzmit Belediyesi'nde çalışan ve önceki işten çıkarılan 2 zabıta görevlisi için açıklama yapmıştı. Ersoy, çıkarılan işçiler için İzmit Belediyesi önünden çadır kurarak açlık grevi yapacaklarını açıklamış hatta bu kişiler üzerinden bir algı yapıldığını ve siyasi görüşlerinden dolayı cezalandırıldığını da iddia etmişti.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, bu iki işçinin çıkarılmadan önce şu açıklamayı yapmıştı:

“Geldiğimden beri sürgün gibi işlere girişmedim. Sürmek isteseydim iki değil bir sürü insanı gönderirdim. Bu arkadaşları ben tanımam, etmem. Değişiklik tasarrufu müdürlüğümüz öngörüp temizlik işlerinde bekçilik görevi verildi. Ama bir aydır bu arkadaşlar işe başlamadılar. Eğer gerçekten mağdur etmek istesem iş akitlerini feshederdim.

BÜTÜN GÜN OTURUYORLAR

Ekmeklerinden olmamaları için işe başlamalarını söyledim. İnatla zabıta elbiselerini giyip bütün gün oturuyorlar. Ben de insanım ama kusura bakmayın iyi niyetin sömürülmesidir bu. İstesem çıkarırım ona rağmen direniyorum. Basına gidip yalan yalan iftara niteliğinde haber yapıyorlar. İyi niyetimi suiistimal etmeyin. Beni tökezletmeye çalışan partizanlık yapmadığım halde öyleymiş gibi göstermeye çalışıyorlar. Bu konuda hassasiyet rica ediyorum"

DÜZCE'DE AYLARDIR MAAŞ ÖDENMİYOR

Yaşanan bu süreçte İzmit Belediyesi’ne en sert tepkiyi gösteren Hizmet- İş Sendikası oldu. Öte yandan yine Hizmet-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu AKP’li Düzce Belediyesi’nde ise işçilerin haklarını korumadığı iddia edildi. Düzce Belediyesi’nde aylardır maaşlarını alamayan işçilere, 3 yıldır da verilen zam sözünün yerine getirilmediği belirtildi.

21 Ağustos 2019 - Siyaset

Muhabir Buket Sezer


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Kibarcik - besmlesız zıhnıyetın başkanınaneyı söylıyecek adam tv namus sözü verıyorum dıyenkamal a senın lafın gecermı bey efendı 80 yılda dıkılıagacınızyok kazdagında hepo senınıkler secdesızler veselam

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Ağustos 11:05
01

Seçmen - Can yaktınız ekmekle oynadınız eeee kusura bakmayın sizde aynısını yaşayacaksınız benim ablamı müdür iken hizmetçi kadrosuna arayıp şikayetçi olması durumunda tehtit edildiğinde bu hassas sendikaçı bozuntuları neredeydiniz yine biz hiç çıkıpta medyada Show da yapmadık sahtekarlar işçiyi emen sebdikacılar

Yanıtla . 11Beğen . 2Beğenme 21 Ağustos 15:10


Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?