Reklamı Kapat

Her dört öğrenciye, bir kontenjan

Yüksek öğrenimde 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı öğrenci kayıtları sürerken, Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü, yeni dönem yurt başvuruları da başladı. Son verilere göre ilimizdeki iki üniversitede 84 bin 862 öğrenci kayıt yaptırırken, 15 devlet yurdu ve 49 özel yurtta toplam 21 bin 311 kişilik kontenjan bulunuyor.

Haber albümü için resme tıklayın

YKS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından bir üniversiteye gitmeye hak kazanan öğrenciler barınma ihtiyaçlarını karşılamak için arayışa geçti. 19-26 Ağustos 2019 tarihleri arasında e-Devlet üzerinden yurt başvuruları alınırken, özel yurtlar da başvuru kabulünü sürdürüyor. Kocaeli Üniversitesi’nde (KOÜ) 76 bin 550, Gebze Teknik Üniversitesi’nde (GTÜ) ise 8 bin 312 kayıtlı öğrenci bulunuyor. Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı 15 yurdun yatak kapasitesi 14 bin 809 olurken, özel yurtların toplam kapasitesi 6 bin 502 oldu. Kocaeli’deki 84 bin 862 üniversite öğrencisi için, yurtlarda 21 bin 311 kontenjan bulunuyor.

SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Geçtiğimiz yıl 3-10 Eylül 2018 tarihleri arasında alınan yurt başvurularının ardından, sonuçlar 12 Eylül 2018’de açıklanmıştı. Bu yıl da benzeri bir uygulama olması durumunda, KYK yurtlarının başvuru sonuçlarının 28 ya da 29 Ağustos’ta açıklanması bekleniyor. Bu tarihlerde kontenjana giremeyen adayların, ek kontenjanla yerleşme olasılığı var. KYK yurtları sonuçlarının açıklanmasının ardından, özel yurt başvurularında artış olması bekleniyor.

YURT ÜCRETLERİ NE KADAR OLACAK?

Yurt başvuruları e-devlet üzerinden alınıyor.  KYK sitesinde yer alan bilgiye göre geçtiğimiz sene aylık yurt ücreti 168 TL olarak, standardı yüksek, özel nitelikli yurtların aylık ücreti 180-285 TL olarak ve K.K.T.C’de bulunan yurtların  aylık ücreti 300 TL olarak belirlendi.  Yurt ücretinin her ayın son iş günü saat 16.00’ya kadar ödenmesi gerekiyor. İzmit’te özel yurt fiyatları ise 500 ile 1500 TL arasında değişiyor. Bazı yurtlar erken kayıt nedeniyle kampanya yaparak, fiyatları bu rakamların da altına çekebiliyor.

DEVLET YURTLARINA 5 BİN KİŞİ YERLEŞECEK

İlimizde toplam 15 devlet yurdu buluyor. Bu yurtların 9’u İzmit’te yer alırken 6’sı da yüksek okulların bulunduğu Kartepe, Gölcük, Gebze, Karamürsel, Kandıra ve Körfez’de yer alıyor. Devlet yurtlarının toplam kapasitesi 14 bin 809. Bu kapasitenin yaklaşık on bini geçen yıldan kalan öğrencilerle dolu olacak. Bu sene açılacak kontenjan ise yaklaşık 5 bin kişilik olacak.

ÖZEL YURTLARA 5 BİN 554 KİŞİ

Kocaeli’de 49 tane de özel öğrenci yurdu yer alıyor. 49 özel yurdun toplam kapasitesi 6 bin 502. Şu anda barınan öğrenci sayısı ise yaklaşık 3 bini buluyor. Bugün itibariyle özel yurtların kontenjanın yaklaşık yarısı boş duruyor. KYK’ya bağlı yurtlarda yerleşmenin tamamlanması ve okulların açılmasıyla özel yurtlarda barınacak öğrenci sayısında da artış olması bekleniyor.

ÖZEL YURTLAR DA GENÇLİK VE SPOR’A

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmesinin ardından, Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlanarak, KYK il müdürlükleri kapanmıştı. KYK  yurtları Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri bünyesine katılırken, özel yurtlar Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak, Milli Eğitim İl Müdürlükleri denetiminde faaliyet gösteriyordu. Temmuz 2020’den itibaren özel yurtlar da Gençlik v Spor Bakanlığı bünyesine katılacak. Böylece devlet yurtları ile özel yurtların konumlanmasındaki iki başlılığa son verilecek.

KYK YÜKSEKÖĞRENİM ÖĞRENCİ YURTLARI

Not: Kandıra’daki Ahmet Hilmi Efendi Erkek Öğrenci Yurdu mevcut binasından ayrılarak, bu yıldan itibaren Kandıra İl Özel İdare Kız Yurdu ile ortak hizmet verecek.

22 Ağustos 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?