Reklamı Kapat

AKP’li meclis üyesi Hürriyet’e “Nezaketsiz” dedi

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, gündem maddelerinin CHP’li meclis üyelerince onaylanarak geçirilmesinin ardından “Bende aynı desteği görmek istiyorum” dedi. Hürriyet’e cevap veren AKP İzmit Belediye Meclis Üyesi Aykut Çağlayan ise “Tahir Başkanın nezaketinden örnek almanızı öneriyorum” sözleri üzerine kısa süreli tartışma çıktı.

Nuri AKÇAHARMAN
Nuri AKÇAHARMAN Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Büyükşehir Belediye Meclisi Ağustos Ayı Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda 76 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. CHP Çayırova Meclis Üyesi Halis Koç meclis toplantısında yaptığı konuşmada, “Gecekonduda oturan yurttaşlarımız var. Bu bölgeye 17 milyon yatırım yapılmış. Bu yatırım nerede bilmiyoruz. Yurttaşlarımıza nereye giderseniz gidin deniliyor. Bu konuda duyarlı olmalıyız. 300 dönümlük alanda 735 yurttaşa sahip çıkmalıyız. Yol, camii inşaatı gibi hizmetler bölgeye ulaştırılmalı” dedi.

Vatandaşların hukukunu koruyacağız

Sorunun ardından konuşan Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi, “Bu alanda bir okul yapılıyor. Bu okulumuzun faaliyete geçmesi ile sınıf mevcudu düşecek. Konu doğalgaz. Geçen yıl kentsel dönüşümde o alan çıkarıldı. Sayın meclis üyemiz fotoğrafı gösterdi. Burada bir altyapı çalışması yapıldı. Anlaşmalar yapıldı. Bu hafta içerisinde asfaltlama çalışması yapacağız. Bu konuda vatandaşımızın hukukunu koruyacağız” dedi.

Şebeke basınçlarını sordu

CHP’li Meclis Üyesi Ünal Özmural, “İSU tüketicilere gönderdiği yazıda su kayıplarını en aza indirmek için şebeke basınçlarının düşürüleceğini belirtmiş. Akabinde tüketicilerden mağduriyet yaşamamaları için 2019 Nisan ayı sonuna kadar su deposu ve hidrafor sistemi kurulmasını istemiş. Bu uygulama vatandaşın sırtına hidrafor ve tank kurulum maliyeti, hidrafor elektrik ve bakım maliyeti, havuz temizliği ve dezenfeksiyonu maliyetlerini yüklemiş durumdadır. Ekonomik krizin yaşandığı böyle bir dönemde vatandaşın sırtına böyle bir maliyetin yüklenmesi kabul edilir değildir. Oysaki Kocaeli’de bina yükseklikleri göz önüne alındığında bina girişlerinde basıncı 5 barda tutmak bütün problemleri çözecektir” dedi.

Detaylı teknik cevap verilecektir

Özmural’a yanıt veren Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Basınç düştüğünde kaçaklar azalıyor. Bunu arkadaşlar çalışıyorlar. 2 buçuk bar olması lazım. Size daha detaylı teknik bir cevap verilecektir” ifadelerini kullandı.

Sahil bandındaki eksiklikler gündeme geldi

CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir sunduğu önergede “İzmit Plaj Yolu ve Şirinevler mevkiinde bulunan sahil bandında yaptığımız incelemeler ve vatandaşın talepleri doğrultusunda çeşitli eksikler bulunmaktadır. Hafta sonları yüzlerce vatandaşımız bu bölgelerde piknik yapmaktadır ve burada tuvalet bulunmamaktadır. Acilen o alana tuvalet yapılmalıdır. Sahil şeridinde vatandaşlar her gün olta balıkçılığı yaptığı için 50 metrelik iskeleye ihtiyaç vardır. Yine aynı bölgede Şirinevler Cami yanında bulunan üst geçitten özellikle yaşlı vatandaşlarımız camiye ulaşım noktasında ciddi sıkıntılar çekmektedir. Buraya bir adet cami yapılmasını ivedilikle talep ediyoruz” dedi.

Kamp incelenecek

Taşdemir, “Son birkaç yıldır ulusal ve yerel basına yansıyan hatta seçim yatırımı olarak inşaat çalışmaları başlamadan durakları dikilen Darıca-Gebze metro hattı Ulaştırma Bakanlığı’na devredildi” diyerek Darıca Bayramoğlu Mahallesi’nde bulunan Diriliş Hüma Hatun Gençlik Kampı’na Darıca halkı girememektedir. Bu hususta bilgi alınmak istenmiş ancak sonuç alınamamıştır. Meclis üyesi kimliği ile yapmak istediğimiz incelemeye de güvenlik ve görevliler tarafından çeşitli bahanelerle yardımcı olunmamıştır” şeklinde konuştu.  Konuyla ilgili konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, İçiniz müsterih olsun orada kanun dışı bir şey yapılmıyor. Uygun bir heyet kurulsun ve kamp incelensin” diye yanıt verdi.  

Kent Konut A.Ş’ye devredildi

Büyükşehir belediyesine "Kazı Fazlası Stok Sahası" dolgu işlemi için Bakanlık Makamı tarafından kesin izin verilen Gölcük Hisareyn Mahallesi sınırlarında kalan 41 bin 988,05 metrekarelik ormanlık alanın işletim hakkının bedel karşılığında Kent Konut A.Ş.’ye devredilmesi ile ilgili gündem maddesi oy çokluğuyla kabul edildi. Ayrıca Kocaeli Mahalle Halkı Afetlere Hazırlık Eğitim Projesi’nin; Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Büyükşehir belediyesi arasında ortak proje olarak yapılması ile ilgili gündem maddesi oy birliğiyle kabul edildi.

Gölcük Belediyesine tahsis edildi

Değirmendere, 3 parsel sayılı taşınmaz üzerinde yer alan Değirmendere Kültür Merkezi binası içerisindeki bin 263.00 metrekare yüzölçümlü düğün salonunun sosyal, kültürel, kamu ve belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere, Gölcük Belediyesi Başkanlığı adına tahsis edilmesi ile ilgili gündem maddesi oy birliğiyle kabul edildi.

Muhtarlık bölümü komisyona havale edildi

Başiskele Döngel Mahallesi 183 ada 2 parselde Büyükşehir tarafından inşa edilen Karşıyaka Kültür Merkezi Binası’nın zemin kat 14 No’lu bölümün bir kısmı ile 15 No’lu bölümün muhtarlık hizmetlerinde kullanılmak üzere Başiskele İlçesi Barbaros Mahalle Muhtarlığı’na tahsis edilmesi ile ilgili gündem maddesi komisyona havale edildi.

Bazı caddelerin isimleri değiştirildi

Kartepe Fatih Sultan Mehmet Mahallesi’nde bulunan Taş Sokak isminin "Akşemseddin Caddesi" olarak değiştirilmesi ve Emekevler Mahallesi’ndeki Akşemseddin Sokak isminin ise "Hayat Sokak" olarak değiştirilmesi ile ilgili gündem maddesi oy birliği kabul edildi. Başiskele Fatih Mahallesi’nde 405 ada ile 544 adalar arasından geçen Ofis Sokak isminin "Temizel Sokak" olarak değiştirilmesi ile ilgili gündem maddesi oy birliğiyle kabul edildi.

Encümen kararları bize verilmedi

İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun, Çayırova Belediyesi, Şekerpınar Mahallesi’ndeki imar planı değişikliği ile ilgili gündem maddesi hakkında konuşan CHP’li Çayırova Belediye Meclis Üyesi Halis Koç, “Biz dönemin belediye başkan yardımcısıyla ilgili suç duyurusunda bulunduk. Biz ne yazarsak yazalım içişleri bakanımız bunlara soruşturma izni vermedi denildi. Bizde boşuna mahkeme masrafı ödüyoruz. Dönen dolapların tamamı encümen kararlarıyla oluyor. Bunların tamamı imardan sorumlu kişiler tarafından yapılıyor. Encümen kararlarını bize vermediler” dedi. Koç’a yanıt veren Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “İddianız doğruluğunu tespit edecek makam ben değilim. Adam suçsuz bulundu. Bir müfettiş suçlu bulursa soruşturma izni istenir. Danıştay’a gitmemişsiniz. Şu anda konuştuğumuz yere belediyeye hizmet binası yapılacak” dedi.

El altından eleştiri yapmıyorum

CHP’li belediye meclis üyesi Engin Taşdemir, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a “Basın üzerinden bazen el altından eleştiriyorsunuz” dedi. Taşdemir’e yanıt veren başkan Tahir Büyükakın, “Ben el altından eleştirmiyorum. Ben üslubu da değiştirmeye çalışıyorum. Burayı bir horoz dövüşü yeri olarak görmüyorum. Dikiz aynasına bakarak araba kullanılmaz, işimize bakalım. Biz üzüm yemek için uğraşıyoruz. Metro konusundaki yaklaşımınız için sizlere teşekkür ediyorum” dedi.

Vinsan’ın Belde A.Ş.’ye devredilmesi komisyonda

Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi arasında “6. Uluslararası Deprem Sempozyumu Kocaeli-2019” işbirliği protokolü ile ilgili gündem maddesi oy birliğiyle kabul edildi. Konuyla ilgili konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “25-27 Eylül’de gerçekleştirilecek olan sempozyumla ilgili protokol için bana yetki vermenizi sizlerden talep ediyorum” dedi. Büyükşehir Belediyesi Ağustos ayı meclis toplantısında Vinsan tesisleri Büyükşehir Belediye Meclisi’nce belirlenecek aylık kira bedeli ve süre üzerinden Belde A.Ş.’ye işletilmesinin yeniden devredilmesi ile ilgili teklif komisyona havale edildi. Kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığı’nın, Kalkınma Ajansı’ndan (MARKA) gelecek fonla, ilgili teklifi ilgili komisyona havale edildi.

Aynı desteği ben de istiyorum

CHP’liler büyükşehir belediye başkanı Tahir Büyükakın’a "Hızlı geçmesi gereken verdikleri destekten ötürü bize teşekkür etmeniz lazım" dediler. Büyükakın da meclis üyelerine teşekkür etti. Büyükakın’ın ardından söz alan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Bende aynı desteği görmek istiyorum” dedi. Toplantının son kısmında söz alan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “İzmit’te millete hizmet noktasında bende destek bekliyorum. Aynı konuyu bizde yaşadık. Konu komisyona atıldı ve gecikme yaşıyoruz. Komisyona atıldı. İki müdürlük kurulacak dedik, olsun komisyona atalım denildi. Buraya gelince arkadaşlarımız size evet oyu kullandılar İzmit’e gelince hayır oyu kullandılar. Böyle bir çifte standardı yanlış buluyoruz” dedi.

Yakışmadı

AKP’li belediye meclis üyesi Aykut Çağlayan, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e yanıt vererek, “Biz İzmit’te hizmet üretilmesine karşı değiliz. Her zaman da destek olacağız. Ama biz bazı müdürlüklerin külfet. Rica ediyorum Tahir Başkanın nezaketinden örnek almanızı öneriyorum” ifadelerini kullandı. Çağlayan’ın bu çıkışı meclis üyeleri tarafından “Ayıp, ayıp” denilerek eleştirildi. Çağlayan’a yanıt veren İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Bu hiç yakışmadı. Burası kamuya açık bir belediye meclisi. Bir belediye başkanına belediye meclis üyesinin bu şekilde hitap etmesi yakışmadı. Kötü söz sahibinindir” dedi. Büyükşehir belediye başkanı Tahir Büyükakın, “Belki bir yemekte bir araya geliriz ve orta yolu buluruz. Ben seve seve ev sahipliği yaparım ve bu meseleyi çözeriz” dedi. Bir sonraki meclis toplantısının 12 Eylül’de yapılması kararlaştırıldı. Meclis toplantısı sonrası Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan meclis üyelerine Kandıra karpuzu dağıttı.

22 Ağustos 2019 - Siyaset

Muhabir Nuri Akçaharman


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

05

Izmitlii - bedelli askerliği çarşıda bitir gel burda nezaket falan de komik.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 23 Ağustos 10:23
04

İzmitli - Bu cehapekakanın yorumcuları da nezaketsiz. Yorumlardan kabalık akıyor. İnceltmek lazım.

Yanıtla . 0Beğen . 3Beğenme 23 Ağustos 08:57
03

Metinn - Bizde seni kahraman mehmetçiğimizi örnek almaya davet ediyoruz.paranla askerlik yapmasaydın belki o çok istediğin afrine gitme hayalin gerçek olurdu.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 23 Ağustos 08:02
02

Bora yılmaz - ya bu akepeliler ne kadar densiz nezaketten bahsedecek en son parti siz olmalısınız

Yanıtla . 9Beğen . 2Beğenme 22 Ağustos 20:21
01

Cemal - Ya sizler n biçim insanlarsınız milletin menfaatlerini çoğunluk sizde diye yok sayıyorsunuz bide fatma hanıma nezaketsiz diyebiliyosunuz izmit halkı için yapılacak hizmetleri yok sayanlar terbiyesiz halalarızdır sizlerde onlardan birisiniz

Yanıtla . 19Beğen . 1Beğenme 22 Ağustos 17:15


Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?