Reklamı Kapat

Türk medyasında kadın tasarımı

Türkiye Emine Bulut cinayetine odaklanırken, herkes kadın cinayetlerine çözüm arama telaşına girdi. Peki, kadın Türk medyasında nasıl temsil ediliyor? Kadın cinayetlerinde medyanın etkisi ne? Sizler için araştırdık…

Haber albümü için resme tıklayın

Geçtiğimiz günlerde çocuğunun gözü önünde vahşice katledilen Emine Bulut, bugün Türkiye’nin en çok meşgul olduğu konuların başında geliyor. Peki, Bulut cinayeti ilk halka mı yoksa son halka mı? Cinayette bugüne kadar, Türk medyasındaki veya toplumsal hayattaki kadın algısı etkili mi? Türk medyası ve toplumu kadınlara nasıl bakıyor? Medyada erkeklerin daha çok ciddi diye atfedilen, “‘haber, tartışma, yorum vb..’ gibi ciddi içeriğe yönelik programları izlediği, kadınların ise, pembe dizi, reality show, yarışma-eğlence gibi hafif içeriğe sahip programları takip ettikleri algısı yanlış mı? Peki, kadın toplumsal hayatta sadece evde var olan bir konumda mı? Cinayetlerin altında yatan sebeplerden biri bu mu?

KADIN NASIL HABER OLUYOR?

İşin beyaz ekran boyutu böyleyken haber bültenleri ve gazetelerin üçüncü sayfalarında ise en çok töre cinayetleri, fiziksel, duygusal, psikolojik vb. şiddete maruz kalması nedeniyle habere özne olmayı başarabilmiş kadınlar dikkat çekmektedir. Bu kadınlar ‘mağdurdur’. Diğer sayfalarda ise görünümünden başka derdi kederi olmayan renkli kadınlar kendilerine yer bulmaktadır. Bu kadınlar ise ‘modeldir.’ Sokaktaki, evdeki, taşradaki, çalışma hayatındaki kadının haberleri ise enteresan bir hal gerçekleşmediği durumlarda medyada kendilerine pek yer bulamamaktadır.

BAŞARILI KADINLAR HABER OLMUYOR

Medya Takip Merkezi’nin 2005 yılında, kadının haberlerde hangi özelliklerle yer aldığını anlamak için 23 ulusal televizyon kanalı ve 800’ü aşkın dergi, gazete haberlerini takip ederek yaptığı bir çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmaya göre; birinci sırada yüzde 28’lik bir dilimle ilk sırada töre cinayetleri, ve toplumsal sorunlar yer almaktadır. İkinci sırada yüzde 21’lik dilimle kadına yönelik şiddet, ardından  yüzde 8 ile genel kadın sorunları, yüzde 7 boşanma, son olarak ise yüzde 5 ile cinsel taciz ve tecavüz şeklinde sıralanmaktadır. Başarılı kadınların haberleştirilmesi ise sadece yüzde 12 düzeylerinde yer kalıyor.

KADIN VE OLUMSUZLUK YAN YANA

Tüm bu anlattıklarımızın sonucunda medyada kadının temsili sorunu için şunları söyleyebiliriz: Bir kadın ancak bir skandala karıştığında, saldırıya şiddete, tacize maruz kaldığında, öldürüldüğünde haber olmaktadır. Kişisel başarısıyla haber olan kadın sayısı oldukça azdır. Kadınların haberlerde, özellikle politik haberlerde temsil edilmemesinin başlıca nedenlerinden birisi onlara kaynak, uzman ve bilirkişi olarak danışılmamasıdır. Kadınları fiziksel ve cinsel olarak nesneleştiren medya onları düşünceleri, hayat hikayeleri ve duyguları olan öznel varlıklar olarak göstermek konusunda başarısızlığa uğramaktadır. Kadınların temsil biçimleri bilgilendirme amaçlı değil, kadınların çaresizliğini ve zavallılığını göstermeye yöneliktir. Tüm bu temsillerin sonucu olarak kadınlar şikayet eden, sorun çözemeyen, yardıma ihtiyaç duyan, kafası karışık çok konuşan, ve en basit konularda bile fikri olmayan olarak gösterilip erkeğe karşı çok aşağı konuma itilmektedir.

ÇÖZÜM BİLİNÇLİ NESİL

Muhakkak ki konu ile alakalı herkesin bir çözüm önerisi var. Ancak herkesin ortak görebileceği çözümlerin başında, çok okuyan, eğitimli, kültürel düzeyi yüksek ve bilinçli bir nesil yetiştirmenin zorunluluğu geliyor. Cumhuriyet ve Atatürk devrimleri Türkiye’de kadına bakış açısının toptan değiştirmiş, kadını bedeni ile değil de aklı ve ürettikleri ile ön plana çıkarmayı hedeflemişti. Aslında kadına şiddette çözümün çok da uzakta olmadığını, kendi öz değerlerimizde olduğunu söyleyebilriz. Kadına şiddetin yükselmesinde içinde bulunduğumuz gerici çağ ve ortamın da etkisi büyük.

(https://medium.com/turkce/t%C3%BCrk-medyas%C4%B1nda-kad%C4%B1n%C4%B1n-temsili-sorunu-c5729dff652b’dan yaralanılmıştır. Gürcan Öztürk’e sağladığı verilerden dolayı teşekkür ederiz)

25 Ağustos 2019 - Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?