Reklamı Kapat

Okul çağındaki çocuklar için 4 beslenme önerisi

Memorial Kayseri Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümünden Dyt. Merve Kaplan okulların açılmasıyla birlikte önem kazanan çocukların beslenme düzeniyle ilgili önerilerde bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

Günümüzün en önemli sorunlarından biri olan yetersiz ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları en çok okul çağındaki çocukları etkiliyor. Öğrencilerin okul başarısına da etki eden bu sorunun öncelikle ailede çözülmesi anne babaların sağlıklı beslenme alışkanlıkları ile çocuklarına örnek olması gerekiyor. Memorial Kayseri Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümünden Dyt. Merve Kaplan okulların açılmasıyla birlikte önem kazanan çocukların beslenme düzeniyle ilgili önerilerde bulundu.

YETERSİZ BESLENME SAĞLIK SORUNU

Çocuklarda büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu okul çağında sağlıklı beslenme alışkanlıkları çok önemlidir. Okul çağındaki çocuklar yalnızca fiziksel olarak değil aynı zamanda duygusal anlamda da gelişimin yaşandığı ve hayat boyu sürecek davranışların kazanıldığı bir dönemdedir. Bu süreçte beslenme düzeninde yaşanan aksamalar yetersiz ve dengesiz besin tüketimi çocuklarda dikkat ve algılama düzeyinde eksikliğe öğrenme güçlüğüne neden olmaktadır. Gelişim geriliğinin yanında obezite demir eksikliği anemisi raşitizm ve diş çürükleri de çocukluk çağındaki beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak çok sık görülen sağlık sorunlarındandır.

ÇOCUKLAR GÜNDE 4 ÖĞÜN YEMEK YEMELİ

Okul çağındaki çocukların beslenmesi yaşa cinsiyete fiziksel aktiviteye ve kiloya göre değişiklik göstermekle birlikte günlük öğün sayısı en az 4 öğün olmalıdır. Çocukların beslenme programında karbonhidrat protein vitamin ve mineral ile yağlar yeterli düzeyde olmalıdır. Süt ve süt ürünlerinden 2-3 porsiyon et ve yumurta ya da kuru baklagillerden 2-3 porsiyon mevsim sebze ve meyvelerinden en az 5 porsiyon ekmek ve tahıl gurubundaki besinlerden 6-9 porsiyon ile yağ ve yağlı bitkilerin tohumlarından yeterli düzeyde tüketim gereklidir.

EN ÖNEMLİ ÖĞÜN KAHVALTI

Günün en önemli öğünü olan kahvaltı çocuklarda dikkat ders çalışma anımsama ve öğrenme yeteneği ile bunların bütünü olan okul başarısı üzerinde çok önemli bir etkiye sahiptir. Sabah kahvaltısında peynir zeytin yumurta ve mevsim sebzelerinin yanı sıra beyin gelişimi açısından önemli bir yere sahip olan omega3 yağ asitlerinden zengin ceviz pekmez ve fındık ezmesi ile az miktarda bal tüketimi uygundur. Kahvaltından sonraki ara öğünde ise sağlıklı besinler tercih edilmeli paketli ya da hazır olarak satılan pasta bisküvi kurabiye çikolata cips kola ve gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır. Çocuklar için ara öğünlerde meyve yoğurt ya da şekersiz süt tatlıları ile ayran süt ya da taze meyve suyu sağlıklı seçenekler arasındadır.

SAĞLIKLI BESLENME OKUL ÇAĞINDA BAŞLAR

1. Bazı besinleri çocukların yemeyi reddetmesi çok sık rastlanan bir durumdur. İstenmeyen besini yeme konusunda çocuklar çok zorlanmamalı ve tekrar yemesi için ayrı günlerde 2-3 deneme yapılmalıdır. Buna rağmen başarılı elde edilemediyse istenmeyen besin diğer yemeklerin yanında garnitür olarak sunulabilir.

2. Evde sofra düzeninin olmaması ve aile bireylerinin aynı anda yemek masasında bulunmaması çocuklarda isteksizliğe neden olabilir. Öğünler atlanmamalı yemek yeme alanı tek olmalı ve aile bireyleri yemekte bir arada bulunmalıdır.

3. Çocukların yemek yeme saatleri belli olmalıdır. Öğün aralarında çocukların iştahını kesecek şeker çikolata asitli içecekler ile besleyici değeri olmayan raf ürünlerini tüketmeleri sınırlandırılmalıdır.

4. Besin değeri düşük ya da zararlı gıdaları bir anda yasaklamak çoğu zaman başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Arkadaşları bu besinleri tüketirken bu konuda yasak koymak cazibeyi artırır. Bunun yerine besinlerin zararları anlatılmalı bunlarla ilgili videolar izletilerek ikna yoluna gidilmelidir.

28 Ağustos 2019 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket İzmit Belediyesi 190 aracı kiralamalı mı, satın mı almalı?