Reklamı Kapat

Yumurtalarınızı dondurmayı düşünüyorsanız bilmeniz gereken 5 şey!

Gittikçe artan sayıda kadın çeşitli nedenlerle yumurtalarını donduruyor. Bununla birlikte yumurtalarını korumayı düşünen kadınlar için çok az yol gösteren kaynak var.

Gittikçe artan sayıda kadın çeşitli nedenlerle yumurtalarını donduruyor. Bununla birlikte yumurtalarını korumayı düşünen kadınlar için çok az yol gösteren kaynak var.Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen kadınların yumurtalarını dondurmadan önce göz önünde bulundurmaları gereken önemli konular hakkında şu bilgileri verdi.

36 YAŞINDAN ÖNCE DONDURUN

Daha önce dondurulmuş yumurtalardan en yüksek canlı doğum oranlarının 30 yaşından önce bu işlemi yaptıran kadınların yumurtalarından alındığı görülmüştür. Ancak kadınların yumurtalarını dondurdukları yaş ortalaması çoğu kadın için 30larının sonları ve 40lı yılların başıdır.

Gelecekte olacak bir doğum için en iyi başarı şansına sahip olmak için 36 yaşından önce yumurtalarınızı dondurmanız en iyisi olacaktır. Bu sayede sakladığınız yumurtalar dondurulma işlemiyle yeterli kalitede kalır ve bu yumurtaları gelecekte kullanabilirsiniz.

YUMURTALAR TÜRKİYEDE SADECE 5 YIL SAKLANABİLİYOR

Türkiyedeki yasal düzenlemeler yumurtaların sadece 5 yıl donmuş olarak kalmasına izin veriyor.

KAÇ ADET YUMURTA DONDURMALIYIM

Dondurduğunuz yumurta ne kadar çoksa ve yumurtalar kaliteli olduğu sürece gelecekte canlı bir doğum yapma olasılığınız o kadar yüksek olur. Son veriler 34 yaşındaki bir kadının yüzde 75 oranda canlı doğum şansına sahip olması için 10 yumurtayı dondurması gerektiğini ileri sürüyor. Ancak 37 yaşında bu işlemi yaptıran bir kadının 20 yumurtayı dondurması gerekirken 42 yaşındaki bir kadının aynı başarı şansına sahip olması için 61 yumurtayı dondurması gerekiyor.

YUMURTA DONDURMA NE KADARA MALOLUR

Türkiyede yumurta toplama ve dondurma masrafları 7-10 bin TL civarındadır. Yumurtaları depolama maliyetleri ise ekstradır. Bunun fiyatı yılda ortalama 900 liradır.

DENEYİMLİ BİR KLİNİĞE BAŞVURUN

Yumurtalarınızı dondurmayı düşünüyorsanız prosedürle ilgili çok fazla deneyime sahip bir klinik bulun. Kliniğe yumurta dondurma işlemindeki başarı oranları ve bunu nasıl sağladıklarıyla ilgili sorular sorun.

05 Eylül 2019 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?