Reklamı Kapat

Eğitim sezonu öncesi bağımlılık uyarısı

Kocaeli Bağımlılıkla Mücadele Derneği Başkanı Ömer Karataş, yarın başlayacak yeni eğitim ve öğrenim sezonu öncesi, çocukların dijital bağımlılığı konusunda velileri uyardı.

Kocaeli’ de madde, tütün, alkol ve teknoloji bağımlılıklarıyla mücadele çalışmalarını etkin olarak yürüten ve birçok önemli projeye imza atarak çalışmalarına hız kesmeden devam eden Kocaeli Bağımlılıkla Mücadelede ve Rehabilitasyon Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Karataş, 9 Eylül 2019 Pazartesi günü başlayacak yeni eğitim-öğretim sezonu öncesi velileri dijital bağımlılıklarla ilgili dikkatli olmaya davet ederek çeşitli önerilerde bulundu.

HERKES YAKINIYOR

Konuyla ilgili bilgilendirmelerde bulunan Karataş, “Çocuklar dijital cihazlarla çok erken yaşlardan itibaren tanışıyorlar. Küçük yaşlarda bunların kullanımı pek çok riski de beraberinde getiriyor. Bu da çocukları dijital bağımlılıktan korumayı önemli bir ebeveynlik görevi haline getiriyor. Bu görevi bir ebeveyn olarak akıllıca yerine getirerek, çocuklarımızla birlikte daha keyifli vakitler geçirebilir, bir taraftan da çocuklarımızın eğitim hayatlarına olumlu katkılar sunabiliriz.

ÇOCUĞUNUZU RİSKLER KONUSUNDA BİLGİLENDİRİN

Kendi başına internette gezinmesine izin verdiğiniz yaşa geldiğinde, çocuğunuzun internetin olası tehlikeleri hakkında bilinçlenmiş olması gerekir. Çocuğunuz;  internet zorbalığına nasıl cevap verileceğini, gizlilik ayarlarının önemini ve nasıl yapılacağını, kişisel verilerin erişime açık olmasının tehlikeli sonuçlarını, belge indirmeyi ve intihalin ne demek olduğunu öğrenmiş olmalıdır. Çocuğunuza internette yayınlanan her şeyin kamuya açık hale geldiğini ve sonsuza kadar orada kalacağını açıklayın. İnternette bulduğumuz her bilgiye dikkatle yaklaşmamız gerektiğini öğretin.

SOSYAL MEDYA KULLANIMININ KURALLARINI ANLAMASINI SAĞLAYIN

12 yaşından önce çocuğunuz sosyal ağlarda bulunmamalıdır. Daha büyük çocuklar için sosyal ağları kullanmak önemli hale gelecektir; zira ergenlik kendini anlama ve başkalarına sunma dönemidir. Ergenlik çağındaki çocuklarınızın internet hayatının ilkelerini öğrenmesini sağlayın. Ama sosyal ağlarda onları arkadaş olarak eklemeyin ve onların fotoğraflarıyla ilgili hiçbir yorum yapmayın. Çocuğunuzun kişisel alanına saygı duyun.

İNTERNETSİZ ORTAM BELİRLEYİN

Dijital araçlar ve internet belirli yerlerden (çocuk odası, yatak odası) ve belirli zamanlardan (yemek zamanı, doğada geçirilen zaman) uzak tutulmalıdır. Çocuğunuzun odasına bilgisayar koymayın. Yatak odasına ya da yemek masasına akıllı telefon ya da tablet getirmenin uygun olmadığını belirtin. Dijital dünyanın sadece eğlence içerikli değil, bilgi kaynağı olduğunu da öğretin. Çocuğun ekran başında geçireceği zamanı önceden belirleyin.

ALTERNATİFLER ÖNERİN

Çocuğunuzu ekranın karşısından kaldırıp ya da elindeki tableti veya akıllı telefonu alıp “hadi başka bir şeyler yap” demek çatışmaya davetiye çıkarmaktır. Bunun yerine beraberce başka bir şeyler yapmayı önermelisiniz. Çocuklar ebeveyn davranışlarını taklit eder, onlardan öğrenirler. Anne telefonuyla uğraştığından daha uzun süreyi kitap okumaya ayırıyorsa, çocuğunun da benzer bir tercih yapma olasılığı çok artacaktır” dedi.

07 Eylül 2019 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Ali Ensar - faydalı ve gerekli bir yazı biz velilere bu yazıyla farkındalık oluşturan dernek yöneticisine bir veli olarak teşekkür ediyorum

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 07 Eylül 13:07


Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?