İlk ders zili bugün çalacak

2019-2020 eğitim öğretim yılının ilk ders zili bugün saat 11.00’da kent protokolünün katılımı ile Karamürsel Yalakdere İlkokulu'nda öğrenciler ve Vali Hüseyin Aksoy tarafından çalınacak.

Büyütmek için resme tıklayın

Yaz tatilinin ardından bugün 2019-2020 eğitim öğretim yılının ilk ders zili çalacak. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından her yıl düzenlenen resmi törenin ev sahipliğini bu yıl Karamürsel Yalakdere İlkokulu üstlenecek. Tören saat 11.00'de başlayacak. Program kapsamında ilk olarak saat 09.30'da Kültür Tepesi Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu yapılacak. Ardından kent protokolünün katılımıyla Karamürsel Yalakdere İlkokulu'nda program yapılacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'yla başlayacak programda protokol konuşmaları ve öğrencilerin gösterilerinin ardından yeni dönemin ilk ders zili çalacak.

395 BİN 435 ÖĞRENCİ

Kocaeli 2019-2020 eğitim öğretim yılındaki sayısal verilere göre ilimizde resmi ve özel olmak üzere toplam bin 351 tane okul var. Yeni dönemde resmi ve özel okullarda toplam 25 bin 321 öğretmen, 395 bin 435 öğrenciye eğitim verecek. 16 bin 907 dersliğin bulunduğu ilimizde derslik başına düşen öğrenci sayısı ise ilkokul ve ortaokulda 25, genel öğretinde 23, meslek ve teknik liselerinde 24 olarak kaydedildi.

TATİL SÜRELERİ KISALMAYACAK

Milli Eğitim Bakanlığı, tatil ve okul zamanlarının daha dengeli ve verimli hale getirilmesi için yeni bir eğitim-öğretim çalışma takvimi modeli hazırladı. 13 haftalık yaz tatili süresi, öğrencilerin öğrenme motivasyonlarını kaybedecek kadar okuldan uzaklaşmamaları için 11 hafta olarak düzenlendi.Yaz tatilinden alınan 2 hafta ise nisan ve kasım aylarında birer haftalık ara tatil olarak verilecek. Yeni modele göre artık okullar bir hafta erken açılacak, bir hafta daha geç kapanacak. Ancak bu durum toplam tatil süresini kısaltmayacak.

YAZ TATİLİ  11 HAFTA’DA

18-22 Kasım 2019'da ilk ara tatil yapılacak (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün) yarıyıl tatili 20-31 Ocak 2020 tarihleri arasında olacak (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 16 gün) ikinci yarıyıl eğitim-öğretim dönemi 3 Şubat 2020'de başlayacak. 6-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ikinci ara tatil verilecek (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün) 13 Nisan'da başlayacak ikinci dönemin ikinci yarısı ise 19 Haziran’da tamamlanarak 11 haftalık yaz tatiline girilecek.

YENİ ZİL GELİYOR

Ders zili, yeni eğitim öğretim yılında farklı çalacak. Milli Eğitim Bakanlığı ilköğretim öğrencileri için kullanılacak yeni bir okul şarkısı ve ders zili hazırladı. Şarkının bestesini müzisyen Nil Karaibrahimgil yaptı. İlköğretim öğrencileri yeni eğitim yılına bu zil ile başlayacak. Okul zili hem şarkı sözlerinin yer aldığı hem de teneffüsler için sadece melodi olarak kullanılabilecek şekilde iki formatta hazırlandı. Şarkının sözleri Şermin Yaşar tarafından yazıldı. Okul zili ve şarkısını tanıtan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bütün ilkokullarda aynı zilin, aynı şarkının kullanılması için hazırlık yaptıklarını belirtti.

09 Eylül 2019 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?