Reklamı Kapat

Mahkeme İmamoğlu'na 'dur' dedi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi'nin çalışma gün sayısını 5'ten 2'ye düşürüp AKP İBB Meclis grubunun, eylülde yapılacak meclis toplantılarının 5 gün boyunca yapılmasına ilişkin teklifini oylatmadığı belirtilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun tasarrufuyla ilgili mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

Anadolu Ajansı
Anadolu Ajansı Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

İstanbul 10. İdare Mahkemesinde açılan davada, dosyadaki bilgilere göre, İBB Meclisi'nin 7 Temmuz 2019 tarihli toplantısında Başkan İmamoğlu, meclisin çalışma gün sayısını 5'ten 2'ye düşürdü. Bunun üzerine meclis toplantılarının kaç gün yapılması gerektiği üzerine tartışma başladı. AKP, İBB Meclisi'nin kurulduğu günden beri haftanın 5 günü toplandığını, 2 günlük sürenin çok yoğun gündemin görüşülmesine yetmeyeceğini savundu. Başkan İmamoğlu ise meclis toplantıları için 2 günün yeterli olabileceğini öne sürdü. AKP grubu, eylülde yapılacak meclis toplantılarının 5 gün boyunca yapılmasına ilişkin öneride bulundu. Ancak İmamoğlu, bu yöndeki teklifini oylamaya sunmadan reddetti. AKP İBB Meclis Üyeleri Ömer Çetinkaya ve Faruk Gökkuş, İmamoğlu'nun tasarrufunu yargıya taşıdı. İstanbul 10. İdare Mahkemesinde açılan "yürütmeyi durdurma" davasında İmamoğlu'nun uygulamasıyla ilgili mahkeme kararını açıkladı.

"İşlemin hukuka aykırılığı açık"

İmamoğlu'nun uygulamasının telafisi imkansız zararlar doğuracağı belirtilen kararda, "Dava konusu işlem eylül ayında yapılacak meclis toplantısına ilişkin olması ve toplantıdan önceki aşamaya ilişkin olması sebebiyle telafisi imkansız zararların doğacağı aşikardır. Açıklanan nedenlerle, hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin, uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 sayılı kanunun 27. maddesi uyarınca teminat almaksızın yürütülmesinin durdurulmasına karar verildi." denildi.

İstanbul 10. İdare Mahkemesinin 9 Ağustos 2019 tarihinde verdiği bu karara, İstanbul Büyükşehir Belediyesi itiraz etti. İBB avukatı Şuğle Kınık'ın yaptığı itirazı da İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 6. İdare Dava Dairesi görüştü. 6. İdare Dava Dairesi, 5 Eylül 2019 tarihinde oy birliğiyle itirazı reddetti. Dairenin ret kararında, "2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununu 27. maddesi uyarında dava dosyasındaki bilgi ve belgeler incelenerek işin gereği görüşüldü. Dayandığı hukuki ve kanuni nedenler karşısında, itiraz istemine konu edilen mahkeme kararı, dairemizce de uygun görülmüş olup, itiraz istemine ilişkin dilekçede ileri sürülen iddialar sözü edilen yürütmenin durdurulması isteminin kabulü yolundaki kararın kaldırılmasını gerektirecek nitelikte bulunmadığından itirazın reddine oy birliğiyle karar verildi." hükmüne yer verildi.

"Meclisin ne zaman ve ne kadar çalışacağına meclis karar verir"

AKP'li meclis üyesi Ömer Çetinkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hem idare mahkemesinin hem de istinaf mahkemesinin kendilerini haklı gördüğünü belirtti. Belediye meclisinin iradesinin bir başkasına bırakılamayacağını dile getiren Çekinkaya, şunları kaydetti: "İBB Başkan Ekrem İmamoğlu, 'meclisi istediğim zaman açar, istediğim zaman kapatırım' anlayışında. Böyle bir şey kanunda yok. Belediye meclisi, encümen ve başkanlık gibi ayrı organdan oluşuyor. Meclis, karar organıdır. Tüm şartlarını başkana bıraktığımızda bu olmaz. Meclisin ne zaman ve ne kadar çalışacağına yine meclis karar verir. İmamoğlu, yetkisi olmadığı halde ağustosta verdiğimiz önergemizi oylatmayarak reddetmişti. Bu işlemi hukuka aykırıydı. Bunun üzerine mahkemeye başvurduk. Mahkeme bizi haklı, onu da haksız buldu ve işlemini iptal etti."

10 Eylül 2019 - Siyaset

Muhabir Anadolu Ajansı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Dma - Ekrem İmamoğlu bu Ülkeye Fetö den daha büyük zarar verecek ve bunu göreceksiniz.Bu adam bir Proje bu adam haddi olmayan işlerin peşinde bu adam kaos çıkarma peşinde bu adam Erdoğan gitsin de gerekirse Türkiye krize girsin işgal edilsin razı.Bu adam büyük bir oyunun baş oyuncusu.Kılıçtaroğlu kimseye danışmadan CHP içinde geçmişi olmayan bir İlçe Belediye Başkanını İstanbul Büyük Şehirin başına geçirdi.Mutlaka bir yerden emir aldıki İmamoğlu tek başına aday gösterdi.İmamoğlu da mağdur rolleri yapıyor gene eskisi gibi yalan iftiralara devam ediyor.Bu adam görün çok yakında Kayyum atanması için her türlü olayın içine girecek.İstanbula Kayyum atansın ki mağdur rolü yapıp ikinci gezi olayını çıkarmak isteyecek...inanın bu adamın İstanbul yada İstanbulluya hizmet gibi bir derdi yok.sadece verilen görevi yerine getiriyor hepsi bu.Allah bunlara fırsat vermesin.

Yanıtla . 5Beğen . 8Beğenme 11 Eylül 09:08
03

Mülayim Çoksert - @Dma 01 nolu yoruma cevabı: Aynen katılıyorum,Fetö'nün anavatanı Pentagon Projesi...CHP + İP + HDPKK aynı odaktan neşet etmiş ve destek görmektedir.Amaç Amerikaya bağlı,bağımlı RTE'SİZ Türkiye'dir. Bunları görememek için ya özürlü yada kökten Amerikancı yada bir şahsa karşı aşırı bağlanan kin'den dolayı gözlere perde inmesi olarak izah etmek mümkündür. Deniz Baykalı kasetle gönderip yerine getirdiklerinden mutlaka karşılık (Diyet) beklemek isteyeceklerdir.

Yanıtla . 2Beğen . 3Beğenme 11 Eylül 11:18
02

Mert Ataman - @Dma 01 nolu yoruma cevabı: Md.1 Allah, esas senin gibi zihniyette olanlara fırsat vermesin.

Md.2 Hangi haksız gelirin kesildi de böyle ciyak ciyak bağırıyorsun?

Md.3 Ülkenin içinde bulunduğu duruma bizi senin ağababaların getirdi. Hangi mantıkla, hangi haksız kazancın bozulmasın diye bu zihniyeti savunabiliyorsun?

Md.4 Kaos çıkarma peşindekileri 2014 seçiminde gördük. Seçim sonucundan koalisyon çıkmıştı ama iki polis memuru şehit edilip o güne kadar dokunmayın denilip şehiriçi hendekler kazan PKK ile açılım süreci bitirilip, halka kaos gösterilince seçimden galip çıkılmadı mı? Bu esnada şehit olan onca güvenlik görevlisinin vebali sadece siyasetçilerde mi, yoksa onlara bu yetkiyi oylarıyla veren senin gibilerde mi?

Yanıtla . 5Beğen . 2Beğenme 11 Eylül 10:10


Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?