Reklamı Kapat

Tavşancıl neden bir Şirince olmasın?

Kocaeli Milletvekili, TBMM Sanayi Komisyonu CHP Sözcüsü Tahsin Tarhan, Tavşancıl’da bulunan atıl durumdaki tarihi evlerin durumunu Türkiye Büyük Millet Meclisi Gündemine taşıdı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması istemiyle Yazılı Soru Önergesi veren Tahsin Tarhan, atıl durumdaki 76 tarihi evin durumunu sordu. Tahsin Tarhan, Dilovası bölgesine yaptığı ziyaretlerde Tavşancıl Muhtarı Kenan Keleş’in dile getirmesi üzerine konuyu Meclis Gündemine taşıdı. Tarhan, “Tavşancıl’da bulunan 80 tarihi evden ne yazık ki sadece 4 tanesi restore edilmiş durumda. Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yapılan proje sonrasında evler restore edilecek denilmişti. Ancak tamamını kapsayan ve uygulamaya geçen bir proje ne yazık ki ortaya konmadı.” dedi.

NEDEN BİR ŞİRİNCE OLMASIN?

Tahsin Tarhan, “İzmir’de her gün yüzlerce turistin ziyaret ettiği Şirince Köyü’nü hepimiz biliyoruz. Benzer yapıdaki konaklar restore edilerek tarihi ve mistik yapısı korunarak kültürel bir kazanım elde edildi. Bugün Dünyanın her yerinden turist çekiyor. Tavşancıl neden bu örneklerden birisi olmasın. Yemyeşil doğası, deniz kenarında küçük sakin bir belde yapılacak restorasyon çalışmalarıyla ilimiz için önemli turistlik yerlerden biri olabilir.” dedi.

TAVŞANCIL CAN SUYU BEKLİYOR

Tahsin Tarhan, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü'nün yıllardır devam eden "Tarihi Tavşancıl Evleri Hayat Buluyor" projesi ne yazık ki tamamlanamadı. Bölge sakinleri, vatandaşlar ve Muhtarlık dört gözle burada yapılacak restorasyonları ve yatırımları bekliyor. Turizm açısından büyük bir potansiyele sahip Tavşancıl’da yapılacak projelere bizlerde sonuna kadar destek olmak istiyoruz.” dedi.

TAVŞANCIL’DA 62 TARİHİ EV VAR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yaklaşık 8 yıldır sürdürdüğü "Tarihi Tavşancıl Evleri Hayat Buluyor" projesi kapsamında 62 ev bulunurken, bu evlerden 3’nün kamulaştırılarak restore edildiği öğrenildi. Kalan evlerin ise şahıslara ait olduğu ve restorasyonların vatandaşlara örnek amaçlı yapıldığı biliniyor. Yetkililerin bu süre zarfında vatandaşlarla çeşitli defalar toplantılar yaparak, Kültür Bakanlığı Hibe Yardımı almaları konusunda bildirildiği ve kalan evlerin bu yöntemi tercih eden mülk sahipleri tarafından restore edildiği öğrenildi.

10 Eylül 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?