Reklamı Kapat

CHP İzmit’ten basına açık danışma

CHP İzmit İlçe Danışma Toplantısı’nda konuşan CHP İzmit İlçe eski Başkanı Selman Yıldırım, “Danışma kurulu toplantısının formatı bu değildir. Bu serbest kürsüdür. İlçemiz örgütlerinin hepsi bir çalışma sunsunlar ve danışma kurulumuzda bu çalışmaları incelesin. Raporlar üzerinde değerlendirme yapılır ve bu toplantı böyle yürür” dedi.

+7
Haber albümü için resme tıklayın

CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, “Geçen yıl basına kapalı olarak gerçekleştirdiğimiz toplantıda gördük ki, burada konuşulanlar daha biz salondan çıkmadan haber sitelerinde çıkıyordu. Bu yılda biz böyle olmasını uygun gördük” dedi. CHP İzmit İlçe Danışma Toplantısı KYÖD’de gerçekleştirildi. Toplantıya CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Andız, İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, eski başkanlar, meclis üyeleri, milletvekilleri, mahalle başkanları ve çok sayıda partili katılım sağladı.

Her türlü tepki başımızın üzerindedir

Toplantının açılış konuşmasını yapan CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar selamlama konuşmasının ardından, “31 Mart yerel seçimleri öncesi ve sonrası beraber değerlendireceğimiz, yapıcı eleştirilerde bulunacağımız bir danışma kurulu toplantısı geçireceğimize inanıyorum. Yapılan eleştiriler hakaret içermeyen her türlü tepki başımızın üzerindedir ancak hiçbir şey 15 yıl sonra İzmit’te kazanılan zaferden önemli değildir. Bu seçim bir günde kazanılmadı. Yıllar süren çalışmalar sonucunda bu noktalara gelindi. Köylere ve mahallelere verilen önem tüm bileşenlerimizin ortak çabasıyla bu başarıyı getirmiştir. Bu aşamada birlikte çalıştığımız tüm partililerimiz ve yöneticilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Bu zafer tüm örgütlerimizindir

Ardından konuşan Selman Yıldırım, “Son birkaç gündür belediye başkanımız Sayın Fatma Kaplan Hürriyet ile ilgili bazı kesimler tarafından linç kampanyası yürütülüyor. Hürriyet’in vatanseverliğini sorgulamak sizlerin haddi değildir. Hele hele Habur’da mahkemeler kuran AK Parti’liler Fatma Kaplan Hürriyet’in Atatürkçülüğünü ve milliyetçiliğini sorgulayamazlar. Evet, 15 sene önce iktidarı da gördüm. 15 sene muhalefeti de gördüm. 15 yıl sonra ilan tahtalarında 30 Ağustos, Lozan Antlaşması ve 19 Mayıs gibi bayramlarımızı görmek hepimizi çok mutlu etmiştir. Ayrıca 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı adına yakışır şekilde kutlamak ve burada emeği geçen İzmit Belediyemize çok teşekkür ediyorum. Tüm örgütlerimiz bu zaferi bize yaşattığı için, 31 Mart zaferini bize yaşattıkları için tüm örgütlerimizi kutluyorum.

Çalışmalar rapor olarak sunulmalı

Tüm danışma kurulu toplantılarında söylediğim bir şey var. Yapmayın danışma kurulu toplantısının formatı bu değildir. Bu serbest kürsüdür. İlçemiz örgütlerinin hepsi bir çalışma sunsunlar ve danışma kurulumuzda bu çalışmaları incelesin. Raporlar üzerinde değerlendirme yapılır ve bu toplantı böyle yürür. İzmit, 102 mahallesiyle büyük bir ilçedir. Seçim demek matematik demektir, rakam demektir. Gönül isterdi ki bu mahallelerdeki durumumuzun anlatılması ve bir rapor halinde sunulması, daha önceki seçimlerle kıyaslanarak CHP’nin seçimi nasıl aldığını, hangi mahallelerde daha fazla katkı aldığımız ve hangi söylemlerin daha etkili olduğunu tartışalım.

Diğer bölgelerin oylarıyla kazandık

102 mahallenin 91’inde oylarımız yükselmiş, 11 mahallesinde oylarımız düşmüştür. Bu 11 mahallenin hangi şartlardan dolayı bizim oyumuzun düştüğünü araştırmamız gerekiyor. Bunlardan biri Terzibayırı diğeri Yenidoğan Mahallesi’dir. Fatih Mahallesi, Kemalpaşa Mahallesi, bu mahallelerde 2014 seçimlerine göre oylarımız düşmüştür. Bunların irdelenmesi gerekiyor. Daha büyük başarıları elde edebilmek için, gördüğümüz eksikleri hemen kapatmamız gerekiyor. Eskiyi anlatmak, izah etmek bana düşmez ama 1989 seçimlerinde Kozluk, Yenidoğan, Serdar, Tavşantepe ve Şirintepe Mahallelerini sıralıyor ve bu mahallelerden gelen oylarla seçimi kazanıyorduk. Ardından bizim kalemiz olan mahalleleri kaybettiğimizde seçimleri de kaybettik. Biz 31 Mart seçimlerini kuvvetli olduğumuz bölgelerden değil diğer bölgelerden aldığımız oylarla kazandık.

Seçimden sonra bu uyumu göremedim

Bu seçimlerle ilgili bu değerlendirmeden sonra hatırlatmak istediğim birkaç konu bulunuyor. Bu seçimde uyum ve kolektif çalışmanın önemini gördük. Hürriyet’in adaylığına hiç kimse karşı çıkmadı ve herkes destek verdi. Aynı şekilde sahada çalıştılar. Sefa Sirmen’inden Hikmet Erenkaya’sına ve nice uzun yıllar emek vermiş isimler mahalle mahalle gezerek faaliyet gösterdiler. Bu uyumun meyvesini aldık. Fakat seçimden sonra ben bu uyumun aynısını göremiyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarında milletvekillerimizi göremedim. Eğer davet edilip gitmedilerse yanlış yaptıklarını düşünüyorum. Ama davet edilmedilerse de belediye başkanımızın yanlışı olduğunu söylüyorum.

Çok fazla mağduriyetler bulunuyor

İkinci konu ise herkes bir beklenti içerisine girdi. Herkes iş bekliyor. Ve bu beklentisi olan tüm arkadaşlarımız da haklı. 15 yıl bu arkadaşlarımız hiçbir şeyden kaçmadan CHP için çalıştılar. Bu arkadaşlarımızın işe girme haklarıdır ama önceliklerimiz var. Bu 15 yılın yarattığı çok fazla mağduriyetler var. Bu mağduriyetleri bizim gidermemiz gerekiyor. Ne ezilen ne ezen, hakça bir düzen diyen, hak, hukuk, adalet diyen bir siyasi partinin mensubuyuz. Bu yüzden hakkaniyeti korumalıyız. Dolayısıyla bu mağdurların, bizim haklarını iade etmemiz gerekiyor” sözlerini kullandı.

Birkaç meclis üyesini tanımıyorum bile

Ardından kürsüye gelen önceki dönem ilçe sekreterlerinden Sefa Sözer, “Partinin her kademsinde görev yaptım. İlk defa burada söz alıyorum. Belki de anca sıra geldi bize. Bugün burada olmamın sebebi hem özeleştiri yapmak hem de eleştirilerimi sunmaktır. Özeleştirim neden partim için daha çok çalışmadım diyorum. Maalesef iki kere 13-0’dan sonra bir kere 12-1 yaptık. Geçmişe yönelik ne kadar eleştirilir bilmiyorum ama daha sonraki dönemlere ışık tutabilir diye konuşuyorum. Mevcut meclis üyesi arkadaşlarımız alınmasın hepsi değerlidir ancak birkaç tanesini tanımıyorum bile.

İşe alınacaklar dışında proje sunuldu mu?

Ben 40 senemi bu partiye vermiş birisi olarak benim meclis üyem beni tanımıyor. Sayın Genel Başkanımız sürekli AKP’yi eleştirirken liyakatten bahsediliyor. Peki, bu meclis üyesi arkadaşlar listeye yazılırken liyakate dikkat edildi mi? Peki meclisin geriye düşerek belediye başkanının çalıştırılmayacağını hiç düşünüldü mü? Bu sonuçlara göre siz kazanıldı mı sanıyorsunuz? Mazbata alınması sonrası 147 gün geçti. Sayın belediye başkanına işe alınacaklar listesi dışında bir proje sunuldu mu” diye konuştu.

MİA projesi profesyonel bakışla düzenlenmeli

Ardından konuşan CHP İzmit İlçe eski Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, “Bugün büyük bir tesadüf oldu. Sayın Erol Köse dükkanımıza geldi ve bir siyaset fırtınası yaparak hem Türkiye hem Kocaeli siyasetini abimizden dinledim. Bugüne kadar hep direklerden dönen seçim süreçleri yaşadık fakat maalesef bir taban oluşturamadık. 2019 yılından sonra 82 tane yolumuz var. Biz bu seçimleri aldık fakat şuan henüz almış sayılmayız. Bu ittifakta İYİ Parti vat, kabul edilsin edilmesin dıştan olsa dahi HDP var. Hatırlarsanız OHAL döneminde tüm sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yapacağımız bir eylemde dahi bin türlü zorluk çektik. Fakat bugün Lozan’ın ilan tahtalarında asıldığını görüyoruz. Ama burada çalışmayı bırakmamız gerekiyor. Mesela İzmit’te bir MİA projesi var. MİA’nın profesyonel bir bakış açıyla yeniden düzenlenmesi gerekiyor.

Birbirinize destek olmaktan korkmayın

Çöp fabrikası yapılacaktı, zar zor onu kurtardık. Bunlarla ilgili bizim tavrımız nedir. Paşasuyu diye 2014’den beri bahsediyoruz. Bunu gerçekleştir ve yine onun bir payını Kocaelispor’a ver. Bunlarla ilgili hiçbir teknik çalışma yapılıyor mu? Bu kent size bir örnek versin. Şimdi herkes şapkasını önüne koysun ve 4 aylık süreçte ne oldu baksın. Özellikle son zamanlarda MHP İl Başkanı o kadının sesini kesin diyebiliyor. Bazı konularda birbirinize destek olmaktan korkmayın. Emin olun Fatma Kaplan Hürriyet başarısız olursa ona değil, CHP’ye mal edilecektir ve 1989 sonrası 1991 yılındaki bir faturayla karşı karşıya kalabiliriz. Çünkü ciddi sıkıntılar var ve meclis üyesi çoğunlukları bizde değil. Bana yakındır uzaktır demeden paylaşım ve üretim tavrında bir arada olmak zorundayız. Bunu kim bozuyorsa tüm partililerimizin ona karşı tavır almalıdır. Bu belediye başkanıysa da mahalle başkanıysa da aynı olacaktır” şeklinde konuştu.

Bizde oto sansür uygulayarak konuşmuyoruz

Ardından konuşan önceki dönem ilçe sekreterlerinden Mehmet Nazım Gençtürk, “Geçen sene Temmuz ayında yine bu salonda bir danışma kurulu yaptık ve divan başkanlığını ben yaptım. Danışma kurullarının bir siyasi partinin mahremi olması sebebiyle o dönem her zaman olduğu gibi basın mensuplarında çıkmasını istedik ve kol kırılır yen içinde kalır diyerek bunu yaptık. Bugün konuşan birçok arkadaşımız var. Konuşmayacak birçok arkadaşımızı abimizi de biliyorum. AKP iktidarının çok eleştirdiğimiz bir şeyi var. Basına sansür, kadına sansür vs. Bugün burada da biz bir oto sansür uygulayarak bazı şeyleri konuşmuyoruz.

Seçim sonrası 2 ay içerisinde yapılmalıydı

Fakat burada basın önünde partimize zarar getirecek bir şey konuşulmayacağını biliyoruz. Parti tüzüğümüze de baktığımızda danışma toplantılarının misyonunu görebiliriz. Ayrıca seçim sonrası 2 ay içerisinde bu toplantının yapılması gerekiyordu. Keşke onu da zamanında yapsaydık ve bazı şeyleri sıcağı sıcağına paylaşsaydık. Bir seçim kazandık bunun ateşiyle 5 yıl geçirebiliriz düşüncesiyle hareket etmek değil, bu 5 yıl içerisinde hangi dinamiklerle birlikte hareket edebilirdik. Bunun düşünülmesi gerekiyordu” açıklamasında bulundu.

İzmit’i aldıysak Kocaeli’yi de alacağız

Parti büyüğü Zihni Tosun, “Biz 14 yıl çok büyük bir mücadele verdik. Her alanda her platformda birlik ve beraberlik içerisinde Mustafa Kemal’in evlatlarıyız diyerek sahalarda bas bas bağırarak CHP’yi iktidara getirebilmek için uyumadık. Şimdi 14 yıl itibariyle lale devri yaşayan İzmit, cumhuriyet yönetimine geçtiyse, korunup kollanması gerekiyor. Madem İzmit’i aldık o halde Kocaeli’yi de alacağız. Nasıl alacağız? Hep birlikte hareket ederek çalışmalarımızı kesmeden sürdüreceğiz. Bugün sokaklarda Atatürk’ün resimleri var bundan öncesinde ne vardı? Her yerde lale resimleri vardı. Bu nedenle koruyacak, kollayacak ve Kocaeli’yi çoğaltacağız. Sayın il yönetimimize ve ilçe başkanlarına, ekiplerine ve geçmişte bugüne kadar mücadele veren tüm partililerimize çok teşekkür ediyorum ve bu birlikteliğin hep devam etmesini diliyorum” dedi.

Basını uğurlasaydık kağıda bağlı konuşmazdım

Ardından konuşan CHP İzmit İlçe Gençlik Kolları Başkanı Engin Akbulut, “Keşke bugün belirli bir süreden sonra basını uğurlasaydık ve bende sadece bu kağıda bağlı olmadan konuşabilseydim. Bugüne kadar partimizin başarısı için çalışmalarımızı sürdürdük ve sürdürmeye de devam ediyoruz. Takdir beklemiyoruz tabi ki görevimiz ancak bunca yapılan eleştiriyi de hak etmediğimizi düşünüyorum. Partimizin öz gücünü aldığı gençlere sahip çıkın. Bizlere abilik, ablalık yapın ki biz de size kardeşlik yapalım. Bizler CHP’nin iktidarına inanan ve bu yolda dün olduğu gibi bugünde her türlü zorluğa göğüs gererek mücadeleye hep hazırız” sözlerini kullandı.

Belsa Plaza’dan kenti yönetmeyi öğreneceği

Ardından konuşan Mehmet Toker, “Uzun zamandır yaşamını zorlukla yürüten çok sayıda insanımız var. Ben biliyorum ki hepiniz farkındasınız. O Belsa Plaza bu kent için çok önemli şeyler ifade ediyor. Sivil toplum örgütleri, birçok insan faşistçe uygulamalara maruz kalıyordu. İşte bu Belsa Plaza bu insanların nefes alabilmesi için büyük önem taşıyordu. Elbette asfalta, yola ihtiyacımız da var. Fakat daha 5 yılımız var. Bence daha onlarca yılımız var. Elbette iş aş çok önemli ama önümüzde 31 Mart’ta üstlendiğimiz sorumluluklarının yanında buradaki arkadaşlarımız sadece Belsa Plaza’da çöp sorununu çözmeyi değil, oradan bu kenti yönetmeyi öğreneceğiz.

Siyasi partiler sadece seçimler için yoktur

Fatma başkanımız ve çalışma ekibinin üstlendiği böyle bir sorumluluk var. Artık çok değil. Yukarıdan aşağıya yuvarlanmaya başladılar. Bunun için örgütlenmek zorundayız. Bu kent 10 tane kenti biraz daha ileriye taşıyacak insan kaynağına sahiptir. Parti dediğimiz şey bir örgüttür. Her türlü kişisel ihtirasların ötesinde bir şeydir. Örgüt bilinci ve sorumluluğuyla yürümek zorundayız. Bugün buluştuğumuz ve yarın buluşacağımız insanların yürümesini sağlamak gibi bir sorumluluğumuz bulunuyor. Bu partinin evlatlarını özgürleştirmek zorundayız. Siyasi partiler sadece seçimler için yoktur. Seçimler dışındaki zamanlarda da büyük sorumluluklar partileri beklemektedir.

Ülkeyi harekete geçirecek bir dinamo

Ben kucağımda çok arkadaşımı defnettim. Bu uğurda gömdüm. Bu partinin gençlerini özgürleştirip motive edip daha iyi çalışmalarını sağlama dışında hiçbir görevimiz yoktur. Bunun dışında bir beklentileri varsa gidip evlerinde otursunlar. Bu gençlere bugün yaptıkları yanlışları biz öğrettik. Bu yüzden sorumluluğu da bize aittir. Ben ömrüm boyunca karşılık beklemeksizin ömrümü bu kente, bu ülkeye adadım. Kendime bir görev biçtim. İktidar bizim için artık bir görevdir. İstanbul’dan Hatay’a, Edirne’den Hakkari’ye kadar bizim yönetimimize ihtiyacı vardır. Biliniz ki ülke kaynıyor ve harekete geçirecek bir dinamo gerekiyor. Bu dinamo da Cumhuriyet Halk Partisi’dir” şeklinde konuştu.

İftira ve yalanlarıyla saldırıyorlar

Mahalle Temsilcisi Anıl Deniz Pişkin, “Cumhuriyet Halk Partisi mahalle temsilcileri olarak kamuoyuna duyurumuzdur. 31 Mart yerel seçimlerinde Millet ittifakı olarak İzmit'te elde ettiğimiz başarıyla milletin bayrağını Belsa’ya çektik ve yıllar sonra yeniden sosyal belediyecilik anlayışla yönetilen bir kente kavuştuk. Ne var ki yerel secimler öncesi korsan gazeteleriyle partimizi ve belediye başkan adayımıza çamur atmak isteyen ancak attıkları çamura batan zihniyet bugün iftira ve yalanlarıyla belediye başkanımıza saldırmaya devam ediyorlar.

Kimlere hizmet ettiklerini iyi biliyoruz

Sayın Fatma Kaplan Hürriyet' e yönelik sistematik, planlı ve algı yaratmaya yönelik olduğu aşikar olan bu fütursuz saldırılar karşısında biz örgüt emekçileri olarak; vatan millet sevgisinden zerre şüphe duymadığımız, cumhuriyet değerlerini özümsemiş, Atatürk ilkelerini kendine yol edinmiş başkanımıza set oluyoruz. Geçmişi şaibelere dolu olanlar, terör örgütlerine ne istedilerse verenler, açılım diyerek ülkenin ayarlarıyla oynayanlar, dün ak dediklerine bugün kara diyenler, milletin parasını yandaşlarına peşkeş çekenler bizim vatan sevgimizi sorgulamasınlar. Biz bize laf atanların kim olduklarını, geçmişlerini ve kimlere hizmet ettiklerini çok iyi biliyoruz ve buradan sesleniyoruz: Artık hazımsızlığı bırakın ve kente hizmet etmekten başka gayesi olmayan Fatma Kaplan Hürriyet'in üzerinden çekin ellerinizi” diye konuştu.

Bugün önemli olan sizleri dinlememiz

Ardından konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Öncelikle bir özür borcum var. Bugün zamanında katılmak istedim fakat hala ziyaretçi yoğunluğumuz bitmedi. Danışmaya geç kaldım hepinizden ayrı ayrı özür diliyorum. Bugün gerçekleştirilen öneriler, eleştiriler hepsini inceleyeceğim. Sözlerimi çok uzatmayacağım. Çünkü önemli olan bizim sizleri dinlememizdir bugün. Artık yeter diyen birçok insana umut olduk ve ciddi bir başarı sağladık. Bu başarı hepimizindir. Bu anlamda partilimiz olan ve sahada koşturan herkese çok teşekkür ediyorum. İyi ki CHP’liyiz. İyi ki birlikteyiz.

Hepimizin omuzlarında ciddi bir yük var

Son zamanlarda yaşanan bir linç kampanyası da var. Bizim derdimiz çözüm üretmektir. Birileri rahatsız olacak ki ciddi anlamda bir karalama kampanyasına başladılar. Bu karalama çalışmaları bizi yıpratmaz çünkü biz Atatürk’ün çocuklarıyız. Onlardan korkmuyoruz. Seçimlerden sonra dedik ya asıl işimiz şimdi başlıyor. Daha bunlardan böyle çirkin karalama çalışmaları gelecektir. Ama korkmayacağız. Korkmuyoruz. Korkarsam namerdim. Yükümüz ağır. Hepimizin omuzlarında ciddi bir yük var. Hatada yapabiliriz elbette ama dayanışmamız ve bilincimizle kararlı bir adımla yürümeye devam edeceğiz. Birileri boş işlerle uğraşmaya devam ederken biz hizmet üretmeye halkımız için çalışmaya devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

Bu durum onlarda panik yarattı

Ardından konuşan CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Arkadaşlarımızın partimizin gençleşmesi yönündeki söylemleri tabi ki doğrudur. Bunun için hepimiz çaba gösteriyoruz. Yeri geldi seçimi kaybettim küsmedim. 2015 yılında yine durum 13-0 iken genel başkanımızın sözüyle yine görevin başına geldim. Burada genç bir belediye başkanımız var. İstanbul’da genç bir belediye başkanımız var. Olmaz dediler ve oldu. Bu durum onlarda panik yarattı. Ben bu partinin daha ileriye gitmesi için elimden gelen her şeyi yaptım ve yine yapmaya devam edeceğim.

Biz bu ülkenin en genç partisiyiz

PM Üyesi ve Milletvekili Haydar Akar, “Gençlerimiz koltuklar için mücadele verecek ve biz de onlara destek olacağız. Ülkede ve şehrimizde değişiklikleri görüyorsunuz. Demek ki mücadele edilince ve hedef konunca oluyor. Ben 2011 yılından beri milletvekiliyim ve o zaman beri devam eden 3 arkadaş bulunuyor. Partimiz gerçekten bir değişim yaşıyor. Bakmayın 96 yaşında olduğumuza biz bu ülkenin en genç partisiyiz. Çünkü bizim beynimiz genç. Düşüncelerimiz genç. Popülizm olsun diye parti gençleşsin söylemi de çok samimi değildir. Bende o yaşlarda şuan benim yaşımdaki kişiler ne zaman gidecek diye bekledim. Ama hiç kimse gitmedi. Burada yılmadan bıkmadan çalışacaksın, önüne hedefler koyacaksın ve o göreve gelmene de o zaman büyüklerin destek olacaktır” dedi.

Biz salondan çıkmadan konuşmalar çıkıyordu

Son olarak kapanış konuşmasını gerçekleştirmek üzere kürsüye gelen CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, “Geçen yıl basına kapalı olarak gerçekleştirdiğimiz toplantıda gördük ki, burada konuşulanlar daha biz salondan çıkmadan haber sitelerinde çıkıyordu. Bu yılda biz böyle olmasını uygun gördük. Çok güzel de bir danışma toplantısı gerçekleştirdiğimize inanıyorum. Burada sunulan eleştirileri de not ettik elbette üzerimize düşen neyse onu yapacağız. Ayrıca bugün salonun süslemesinde bayrakların düzeninde görev alan ilçe gençlik kollarındaki kardeşlerimize de teşekkür ederiz. Geçen yıl bir Atatürk bayrağımızı da KYÖD’den temin etmiştik. O zaman bunu ayarlaması gereken arkadaşımız da Mehmet Nazım Gençtürk idi” diye konuştu. Ardından Mehmet Nazım Gençtürk, “Ben o gün yolculuktan gelmiştim haberim yoktu, nasıl böyle söylersiniz” demesi üzerine Çakar, “O günkü kısa mesajlaşmalar hala duruyor isterseniz birkaç saniyede okuyayım ama burada bunu yapmaya hiç gerek yok” dedi. Ardından İzmit İlçe Gençlik Kolları eski Başkanı Mehdi Kaan Günan, Mehmet Nazım Gençtürk ve Hakan Çakar arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

11 Eylül 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?