Reklamı Kapat

Plastik poşete gümrük kıskacı

Yerli poşet üreticilerini korumak için ithalata kısıtlama getirildi. Yeni tebliğe göre, poşet ithalatçılarından ‘gözetim belgesi’ istenecek. Böylece, düşük fiyatlı olan ve haksız rekabete yol açan poşetlerin Türkiye’ye girişi engellenecek.

Yıl başından bu yana uygulanan ‘paralı plastik poşet’ uygulaması kamuoyunun gündeminden düşmüyor. Pazar, bakkal ve manavlarda kullanılan pek çok poşeti ithal ediyoruz. Yakın zamanda yerli poşet üreticilerini de korumak adına bir adım atıldı. Böylece ürünlerimizi kendi poşetimizde taşıyacağız. Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre, plastik poşet ithalatında, öncelikle Ticaret Bakanlığı’ndan ‘gözetim belgesi’ alınması gerekecek. Gözetim belgesi ile ithalatçının ve malın fiyatı bir tür ön kontrolden geçip onaylanacak.

HAKSIZ REKABET

Bu aşamaları geçen ithalatçılar ise tüm vergileri, belirlenen 3.200 dolar/ton fiyatı üzerinden ödemek zorunda olacak. Böylece hem düşük fiyatlı poşetler hem de çeşitli yollardan haksız rekabete yol açan ülkelerden gelen poşetlerin Türkiye’ye girişi kısıtlanacak. Tebliğin uygulaması ise 1 Ekim’den itibaren başlayacak. Sektör temsilcileri, alınan bu kararla birlikte yerli plastik poşet üreticileri ve onlarla bağlantılı makine, kalıp üreticileri ve hammadde tedarikçilerinin olumlu etkileneceklerini ifade etti.

12 Eylül 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?