Reklamı Kapat

Servisçiler, darp edilen Uca’nın hesabını soruyor

Kocaeli Servis İşletmecileri Esnaf Odası yönetimi yayınladığı basın açıklamasıyla 9 Eylül tarihinde Darıca’da yaşanan ve 2. Başkan Faruk Uca’nın darp edilmesiyle sonuçlanan kavganın hesabını sordu.

9 Eylül günü Darıca Deniz Yıldızları Ortaokulunda öğrenci taşımacılığı ile ilgili olarak meydana gelen olayda Servis Araçları Odası 2. Başkanı Faruk Uca, 3 kişi tarafından darp edilmişti. Konuyla ilgili bir açıklama yayınlayan oda yönetimi, olayı kınadı ve bu olayın yaşanmasına sebebiyet veren kurumlara dikkat çekti. Oda Başkanı Ahmet Taşçı, yönetim adına yayınladığı bildiride şu konulara değindi,

OKULLARA PARA AKTARILIYOR

“Arkadaşımız Faruk Uca ağır yaralı bir şekilde evinde ailesi ve çocuklarının gözyaşları ile acılar içinde yatmakta ve çalışamaz haldedir. Mevzuata göre öğrenci servis taşımacılığı okul idarelerinin ihalesi ile yapılacağı gibi, veliler tarafından da servis aracı tutulabilmektedir. Ancak; Okul idareleri maalesef servis taşımacılık işini genel olarak ihale yoluyla yaptırmak istemektedirler. Bu tercihin sebebi ise ihaleyi verdikleri şirketlerden okula yardım veya çeşitli adlar altında paralar almaktadırlar.

TAŞIMACILIK YAPMAK ÜYEMİZİN KANUNİ HAKKIDIR

Olayın meydana geldiği Darıca Deniz Yıldızları Ortaokulu yönetimi bu yıl okulun servis taşımacılık işini ihale etmiş ve ihaleyi bir şirket almıştır. 2. başkanımız Faruk Uca bu okulda on yıldır servis taşımacılığı yapmaktadır. Velilerin talebi ile yıllardır servis taşımacılığı yaptığı okula bu yılda aynı hizmeti vermeye başlamıştır. Okul Servis Araçları Yönetmeliğine göre veliler tarafından tutulan Faruk Ucaya ait araçla kendisinin bu hizmeti vermesi kanuni hakkıdır.

OKUL MÜDÜRÜ TARAFTIR

Menfur olayın olduğu gün okulda ihaleyi alan şirketin adamları ile Faruk Uca karşılaşmış ve şirketin adamları Faruk Ucaya bu servisi yapamayacağını söylemişler, Faruk Uca’da velilerin ve öğrencilerin kendisini tercih ettiğini, servis yapmasının kanunen hakkı olduğunu belirtmiş ve aralarında küçük boyutlu bir tartışma çıkmıştır. Bu sırada okul müdürlüğü güvenlik güçlerini çağırmış, okula gelen polis Faruk Uca’yla görüşmüş ve kendisinin yasal hakkı olduğunu belirterek servis taşımacılığı yaptığını söylemesi üzerine güvenlik güçleri okuldan ayrılmıştır.

ÜÇ KİŞİNİN SALDIRISINA UĞRADI

Her şeyin normal olduğu sanılırken şirketin adamları Faruk Ucaya sopalarla aniden saldırmışlar ve üç kişi birlikte Faruk Ucayı öldüresiye dövmüşler Faruk Uca canını zor kurtarmıştır. Tabi bu olaylar gerçekleşirken okul idaresi maalesef güvenlik güçlerine ya haber vermemiş ya da geç haber vermiş, bu üç kişi Faruk Ucayı öldüresiye dakikalarca dövüp olay yerinden ayrılmalarından sonra polis okula gelmiştir. Okul müdürünün ve okul idaresinin güvenlik konusunda ilgisizliği çok açık bir şekilde ortadadır.

KOCAELİ SERVİS İŞLETMECİLERİ ESNAF ODASI OLARAK YETKİLİLERE SESLENİYORUZ

1- Okul servis hizmetlerinin nasıl yapılacağının yasal dayanağı olan Okul Servis Araçları Yönetmeliği bu tür olayların olmasının önünü açmış olup mutlaka yeniden düzenlenmelidir.

2- Bu tür olaylar ilimizde de ülke genelinde de her zaman her okulda meydana gelebilir tedbir alınmalıdır.

3- 2. Başkanı Faruk Ucayı insanlık dışı bir şekilde planlayarak dövenler en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.

4- Darıca Deniz Yıldızları Ortaokulunun ihalesini alan bu şirketin öğrencileri taşımasına müsaade edilecek mi?”

12 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Covid-19 nedeniyle bir süredir kapalı olan okullar, salgın kontrole alındığı taktirde 1 Haziran’da açılmalı mı?