Reklamı Kapat

CHP EDS talep etti, Büyükakın komisyona gönderdi

İzmit Belediye Başkanı Hürriyet, Başkan Büyükakın’dan İzmit Kuruçeşme’de EDS kurulması için yetki istedi. Büyükakın ise “Size yetki veririm ama bu size yük getirir.. Bence bunu geri çekin” dedi.

+5
Haber albümü için resme tıklayın

Büyükşehir Belediye Meclisi Tahir Büyükakın başkanlığında toplandı. Toplam 77 maddenin karara bağlandığı meclis sakin geçti. EKOMOBİL sitemi ile ilgili konuşan CHP’li Meclis Üyesi Ünal Özmural, “Ulaşımda 3 konu var. Sağlıklı ve zamanında bir ulaşım sağlanması gerekiyor. Avrupa’da ve büyükşehirlerde akıllı duraklarla ilgili çalışmalar var. Birçok vatandaş otobüsün ne kadar zamanda duraklara geleceğini bilemiyor. Akıllı durakların hayata geçirmesi ile ilgili bir plan var mı, bir çalışma yapılıyor mu?” diye sordu.

Akıllı duraklar için 50 milyon gerekiyor

Başkan Tahir Büyükakın ise “Akıllı durak uygulamamız uzunca bir süredir var ama yaygınlaştırılması çalışması yapılıyor. Talep ettiğiniz çalışma toplu taşıma sisteminin tamamının tek bir havuzda toplanmasıyla mümkün olur. EDS ve akıllı sitemle ilgili şuan proje sürüyor. Yıllara sari bir şekilde önce büyük ilçelerden başlamak üzere yapılacak. Örnek uygulamaları kontrol merkezimizde arkadaşlarımız sizlere gösterebilir. Duraklarımızın ekranlı duraklar haline getirilmesi için 50 Milyon gibi bir yatırım gerekiyor” dedi.

Köprülere ilan asılmasın

Özmural sözlerinin devamında başka bir önerge sunarak “Birçok yerde ilanların maksadını aşan görüntüler var. Karayolları köprüleri üzerine asılan ilanlarda ne yazdığını okumakla uğraşmaz. Tüm sürücülerin güvenliği için talep ediyoruz. Kocaeli genelinde tüm köprülerde bu tür duyuruların asılmamasını istiyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok, yasaktır” dedi. Özmural’a cevap veren Büyükakın, “O ilanlar ve duyurular reklam değil tanıtım amaçlıdır. Ayrıca sürücülere yönelik değil. Sürücülerimiz onları okumamasını gerektiğini zaten bilir. Sürücülerimiz etraftaki ilanlara veya görsellere de bakmamasını da bilirler. Dünyanın her yerinde bu tür uygulamalar var” dedi.

Halk otobüsleri temiz değil

Karayolları taşımacılığı yönetmeliğindeki temizlik maddesini paylaşan Özmural, “Bugünkü teknolojide araç temizliğinin bu kadar yüzeysel tarif edilmesi yanlıştır. Tolu araçların dezenfekte mekanizması ve periyotları vardır. Oturma grupları el tutamaçları yerler bakterilerin en çok yaşadığı yerlerdir. Bu yerlerin kısa sürelerle temizlenmesi gerekiyor. Bunu tramvaylarda görebiliyoruz. Bunun için teşekkür ediyoruz. Ancak özel halk otobüslerinde bu kurallara uyulmuyor” dedi. Söz alan Büyükakın ise “Ulaşım komisyonunda değerlendirebilir önerge yerine meclise önerge olarak getirirseniz olmaz. Komisyon raporu olarak önerge sunarsanız daha iyi olur. Burada düzeltilmesi gereken ne varsa halledilir. Komisyona izleyici olarak katılabilirsiniz” dedi.

12 Eylül’ü kınadılar

12 Eylül 1980 darbesinin 39 yıl dönümüyle ilgili de konuşan CHP’li Meclis Üyesi Engin Taşdemir,” 50 kişi idam edildi, yüzlerce kişi gözaltında kayboldu 1,5 Milyon kişi fişlendi. Darbeci generallerin hiçbiri bu gün hayatta değil. Onlarla ilgili yapılan göstermelik yargılamalarla kimsenin yüreğine su serpilmemiştir. Tüm darbeleri lanetliyoruz. Türkiye bir hukuk ve demokrasi ülkesidir” dedi. Ardından söz alan Başkan Büyükakın, “Biz de bu vesileyle tüm darbeleri ama fakat demeden kınıyoruz. Kim tarafında yapılmışsa, açık örtük demeden, elektronik postmodern ayrımı yağmadan millete yapılan tüm girişimleri kınıyoruz. Sizlerin de bizlerle aynı görüşte olmanızdan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Büyükşehir’in kaç kiralık aracı var?

CHP’li Taşdemir ayrıca Başkan Büyükakın’a belediye uhdesinde kaç kiralık araç olduğu, yıllık giderlerinin ne kadar olduğu ve yıllık periyotlarının ne olduğunu sordu. Başkan Büyükakın, Taşdemir’in sorusunun yazılı olarak cevaplandırılacağını belirtti. Başiskele Döngel Mahallesi 183 ada 2 parselde inşa edilen Karşıyaka Kültür Merkezi Binası’nın zemin kat 14 No’lu bölümün bir kısmı ile 15 No’lu bölümün muhtarlık hizmetlerinde kullanılmak üzere Başiskele İlçesi Barbaros Mahalle Muhtarlığına tahsis edilmesi ile ilgili raporu oy birliği ile kabul edildi. Konuyla ilgili konuşan CHP’li Taşdemir, “Avukat arkadaşlarımızla toplantı yaptık. Bunun hukuki bir alt yapısının olmadığı konusunda bizleri bilgilendirdiler. Hukuk komisyonu bir toplantı yaparsa iyi olur” dedi. Büyükakın ise “İsterseniz yapabilirsiniz. Avukat arkadaşlarımız sadece hukukçu gözüyle bakıyorlar. Meclisimiz muhtarlara yer tahsis ettiğinde cezası var mıdır diye sordum. Cezası yokmuş, biz de veriyoruz” dedi.

Maksat para kazanmak değil, caydırmak

Vinsan Kampüsünde bulunan çay bahçesinin BELDE A.Ş.’ye devredilmesi maddesiyle ilgili söz alan CHP’li Taşdemir, “BELDE A.Ş. ile belediye arasında ticari bir ilişki söz konusu sanırım. Otopark ücretlerinin kanuni bir temeli zaten yok. Vatandaş ya da müteahhit herhangi bir yerde ev yaptığında otopark parası veriyor tekrar aracını park etmek için bu caddelere sokaklara para veriyor. Bu ne kadar doğru?” dedi.  Devri konusunda Taşdemir’i cevaplayan Büyükakın, “Ticari bir ilişki yok. BELDE A.Ş. belediyenin şirketi. Bazı caddelerde iptal kararı oldu. Cadde üstlerinde biz trafiği yönetmek istiyoruz. Eğer ücretli yapmazsanız adam gelip aracını bırakıyor akşama kadar almıyor. Biz orada para kazanmayı değil, sınırsız parklanmayı önlemeye çalışıyoruz. Cadde üstü parklanmayı önlemezsek trafiği yönetme şansımız olmaz. Maksat para kazanmak değil, caydırmak” şeklinde konuştu.

Milletten beddua alıyoruz

İYİ Partili Fevzi Canbaz, ise yol üzerinde parklanmayla alakalı söz alarak “Ana caddeler rahatladı ama arka caddeler berbat durumda. Köprünün altına, derenin yanına otopark yapmış para alıyor. Trafiği de kontrol etmiyorlar O yüzden milletten beddua alıyoruz. Yollardan para alınmaz. Otoparkçılar milletin başında Azrail gibi. 15 dakika bile beklemiyorlar” dedi. Büyükakın ise yollardan para alınması gerektiğini belirterek “Beraberce bir çalışalım bu konuyu. Size bunu uzun uzun anlatmam lazım sanırım. Değerli meclis yem yollardan para alınır” dedi.

Belediyeler borç içinde

Başiskele Şehit Ekrem Mahallesi’nde imar planı değişikliği ile söz alan CHP’li Meclis Üyesi Orhan Tanış, “Buraya ne yapılacak başkanım? Geçen dönem bunu çok gördük. Onlarca, yüzlerce parseller satıldı ve belediyeler borç içinde, belediyelerin üretmesi lazım. Mülk satarak kaynak yaratmanın sürdürülebilir bir kaynak olmasını doğru bulmuyoruz” dedi. Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, Ne uygunsa onu yapacağız o zaman görürsünüz” dedi. Başkan Büyükakın ise “Biz de doğru bulmuyoruz” diye konuştu. Başiskele Damlar ve Yeşilkent Mahalleleri’nde imar planı değişikliği ile ilgili raporu ile ilgili de konuşan Tanış, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ruhsata aykırı kaçak yapıları ruhsata uygun hale getiren bir kurum olmamalı. Huzurevi inşaatı var. Herhangi bir belge teslim etmeden çalışmaya başlamış. Buna da müdahale edilmeli” derken Büyükakın ise, “O inşaatı da Valilik yapıyor. Sizin eleştirilerinizi şöyle değerlendirmek istiyorum. Dediğiniz doğru. Ama her seferinde de burası yolgeçen hanına dönmesin. Biz belediye başkanlarıyla bir tutum sergileyelim” dedi.

Etkilenen 3. Şahıslar var

Gebze Balçık Mahallesi’ndeki imar planı değişikliğini de konuşan Orhan Tanış, “O bölgede etkilenen üçüncü şahıslar var. Cami alanı ve bitişiğinde yapılacak özel sosyal tesis alanıyla vatandaş camiyi yapacaksa yurdu bağışlayacaksa neden özel sosyo-kültürel tesis alanı diyoruz. Kamusal düzeyde özel sosyal kültürel tesis olarak değiştirmeliyiz bu ifadeyi. Kamusal alana çevirdiğimizde vatandaş bunu bağışlayamaz mı? Hem meclisimizin hem imar planlarının güvenirliliği tahrip ediliyor. Bence yasaların uygulanması bundan daha önemlidir” dedi. Madde oy çokluğu ile kabul edildi.

Bu bize yük olur

Kartepe Belediye Meclisi'nce onaylanan uygulama imar planlarına açılan davalara ilişkin mahkeme kararları çerçevesinde yapılan düzenlemeler ile gelişme konut alanlarındaki tabloların kaldırılarak alt ölçekli planlar ile konum ve büyüklükleri plana aktarılan donatı alanlarının aktarılması ilgili 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği ile ilgili raporuna muhalefet şerhi konuldu. Başkan Büyükakın “Bu maddeyi oylamıyoruz. Bu şekliyle oylatmam zaten. Sanayi alanındaki yolların düzenlenmesi Büyükşehir’e ait olur, bu da bize yük anlamını taşır” dedi. Komisyondan geldiği haliyle oy çokluğu ile kabul edildi.

Oy birliği ile kabul edildi

Akabinde 48. Maddeden 73. Maddeye kadar olanlar ilgili komisyona havale edildi. Kodlama atölyelerine ilişkin olarak ilgili komisyonlara havalesi oy birliği ile kabul edildi. Rektör mücadelesi hizmet işi 15 aylık hizmet alımı için konuşan Başkan Büyükakın, “Bu konu yıllara sari işlerin ihale edilmesi için meclis gerekiyor” diye konuştu. Madde ilgili komisyona havale edildi. Öte yandan Tunceli Ovacık’ta çocuk parkı yapılmasına dair teklifi oy birliği ile komisyona havale edildi.

Hürriyet EDS için yetki istedi

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İZmit Kuruçeşme’de bir düzenleme yapılması ve EDS kurulması adına dair söz alarak “Bu kararı belki hatırlarsınız. Yasin Gür MHP eski milletvekilinin yeğeni trafik kazasında vefat etmişti. Onun üzerine trafik kazlarını gündeme getirmek istedi arkadaşlar. Emniyet genel müdürlüğü bu konuda bir çalışma yapılmasını komisyona iletmiştik. Arkadaşlarımız bu konuda hemfikir oldular ve oybirliğiyle geçirdiler. Buradan emniyet müdürlüğüne gidecek. İhtiyaç var mı yok mu diye bakılacak” diyerek ilçede EDS yapılması için Başkan Büyükakın’dan yetki istedi.

Komisyona havale edildi

İlçe belediyesinin EDS kurma imkanı yok. Emniyet Genel Müdürlüğü kurmuyor, Büyükşehir yetkisinde. Emniyet Genle Mdürlüğü’nden sadece izin alınıyor. Büyükşehir sınırı olan illerde bu yetki büyükşehirde oluyor. Size yetki veririm ama bu size yük getirir. Bununla ilgili bir çalışmamız var zaten. Bence bunu geri çekin. Bir de bunun ilin tamamında yapılması lazım. Sona bana pahalı diye şikayet etmeyin” dedi. Ardından madde komisyona havale edildi. Ekim ayı meclis toplantısının 10 Ekim Perşembe saat 15:00’da yapılmasına karar verildi. Nuri AKÇAHAARMAN – Yasemin KAYA

12 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

06

Kemal - Kuruçeşme ve derince liman girişindeki trafik ışıkları acilen kaldırılmalı.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Eylül 21:40
05

Alp 41 - Ara sokakların park alanı olmamasının sebebi kat sınırlamasıdır o dar ve çarpık yerler de 2 üç bina birlikte yıkıp o alana bir kaç kat fazla imar vereceksin ama bina yı geri çekip oto park zorunluluğu getireceksin.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Eylül 17:16
04

Özgür - Acil bir sorunda Başta Derince ve Körfez olmak üzere ana caddeler ve sokak aralarına parkeden TIR, otobüs ve sarı moloz kamyonları bunlar için cadde ve mahalle girişlerine plaka tanımlama sistemleri konularak takibe alınıp plakalarına ceza yazılması acilen gerekiyor adam getirip koca tırı, kamyonu yada otobüsü evinin önüne yada boş yere bırakıp gidiyor. Diğer sürücülerin yol hakkını gasp edip tehlike yaratıyorlar. Bunlar için gece devriye sistemi getirilip ceza yazılmalı yada ücreti yüksek park ücreti alınmalı!

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 13 Eylül 11:52
01

Aticilar Başkani - OOO HOO Büyükşehir belediyesi çoktan akıllı durakları kurdu görmedinizmi.Orduevi önündeki durağa otobüslerin oradan geçiş saatlerini yazan bir kağıt yapıştırdı Böyyük başkan Karaosmanoğlu efendi.ORASI OLDU AKILLI DURAK.

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 12 Eylül 17:41


Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?