Tarhan: Sonraki aşama Düyun-u Umumiye

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde Borçlanma Genel Müdürlüğü kurulmasına tepki gösterdi. Tarhan “ Devleti ve milleti o kadar borçlandırdılar ki, bir sonraki aşama Düyun-u Umumiye’nin kurulmasıdır” dedi

CHP Milletvekili Tahsin Tarhan, Borçlanma Genel Müdürlüğü ile ilgili tepki gösterdi. Müdürlük, Türkiye Cumhuriyeti adına uluslararası sermaye piyasalarından tahvil ve benzeri enstrümanlarla borçlu ve garantör sıfatıyla borç almak ve bunlara ilişkin akit ve garanti işlemleri ile her türlü temas ve müzakereleri yürütmek gibi işlemleri gerçekleştirmek üzerine kurulmuş. Tahsin Tarhan, “Ekonominin toparlanması ve düzene girmesi için borçlanmaya değil üretim ekonomisine geçilmesi gerekiyor. 17 yılda hiçbir şey üretemeyen sadece tüketen bir Türkiye yaratıldı. Bugün yapılmak istenen borçla borcu kapatmaya çalışmak. Ekonomi yönetimlerinde taşıma suyla değirmen döndüremezsiniz.” dedi.

 “İTİBARDAN TASARRUF OLMAZ DİYE DİYE BATIRDILAR”

Tahsin Tarhan “Türkiye’nin yaşadığı ekonomik sıkıntılar bir günde ortaya çıkan problemler değildir. Neredeyse 1 yılı aşkın zamandır ekonominin iyi gitmediğini yapılması gerekenlerin farklı olduğunu dile getiriyoruz. Türkiye yönetilmiyor, savruluyor diyoruz ancak ne yazık ki dinleyen yok. Sanayisi kepenk kapatmış, üretimi askıya almış bir Türkiye yarattılar. Şimdi de nereden nasıl borç buluruz diye, devlete resmi kurumlar kuruyorlar.  Tekrar söylemekte fayda var. Siyasi erk olarak adaleti ve hukuku üstün kılıp üretim ekonomisine geçmediğimiz takdirde daha çok borç kapısı ararız” dedi.

 “KASADA DAMADIN OTURDUĞU EKONOMİNİN SONU HÜSRAN”

Tahsin Tarhan “Türkiye binlerce yıllık devlet geleneğine sahip bir hukuk devletiydi. Liyakate önem verilir devlet geleneği olarak iş ehline verilirdi. Ne yazık ki Türkiye’yi ve dinamiklerini hiç tanımayanlar lokanta işletir gibi kasaya damatlarını koydular. Gelinen nokta hepimizin malumudur. Mutfaktaki yangın her geçen gün vatandaşın cebini yakmakta yok etmektedir. Ülke olarak daha da altından kalkamayacağımız ekonomik problemler başlamadan gerekli müdahale yapılmalı, yanlışlardan dönülmelidir.” dedi. (TARHAN FOTO)

BORÇLAR TÜRKİYE’YE KALDI

İlk kez Kırım Savaşı sonrası 1854 yılından itibaren dış borçlanmaya giden Osmanlı Devleti, 1874 yılına gelindiğinde 15 ayrı ülkeden dış borç almıştı. Osmanlı Devleti ilk borçlanmasını ise Kırım Savaşı zamanında savaş giderlerini karşılamak amacıyla yapmıştır. Lozan Antlaşması ile Duyunu Umumiye kurumunun vergi denetleme görevi son bularak, yalnız borçların alacaklılara paylaştırılması görevi devam etti. Osmanlı Devleti çöktükten sonra bu topraklarda kurulan yeni devletler ve Türkiye arasında bu borçlar paylaştırıldı. Ancak borcun büyük bir kısmı Türkiye'ye kaldı. Bu borçlar ancak Cumhuriyet döneminde bitirilmiştir. (DUYUNU UMUMİYE)

13 Eylül 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?