Reklamı Kapat

Kırmızı et çıkmazı

Son zamanlarda hemen her kalemde yaşanan zamların ardından, kırmızı et fiyatlarına zam gelip, gelmeyeceği de merak ediliyor. Esnaf, etlerin satılamadığı için elde kaldığından yakınırken, vatandaş da pahalılıktan şikayet ediyor

Et fiyatlarıyla ilgili yaptığımız araştırma, önümüzdeki günlerde zam beklentisi olduğu yönünde. Belsa Plaza'da Belsa Köftecisi adında işletmesi bulunan esnaf İsmail Yılmaz; "Yerli ürün alıyorum, ithal ürüne karşıyım. Gayet de memnunum. Kıymayı bu hafta 46,50 TL'den aldım. Fiyatı tabii ki çok yüksek buluyorum. Müşteri potansiyelimiz de düşük. Üç yıl evvel 19 TL olan kıymanın fiyatı bugün 50 TL'ye yakın. Bukadar zam çok fazla. İnsanlar evinde et yiyemiyor dışarıda da yiyemiyor. Peki bu vatandaş ne zaman et yiyecek? "

 “KUYRUK YAĞI BİLE ETLE AYNI FİYAT”

 Kapanönü’nde Canım Kebap İşletmeciliği yapan esnaf Can Okan; "Et fiyatlarından en başta etkilenenler bizleriz. Zam zaten gelmişti, tekrar gelecek. Kuyruk yağını kebapta kullanıyoruz. Onun bile fiyatı şu an 40 TL. Kuyruk yağını koymadan kebap da olmaz. Zaten ETBİR Başkanı Ahmet Yücesan bayramdan önce açıklama yapmıştı. Bayramdan bir ay sonra ete de zam gelebileceği yönünde. Kıyma et olmuş 50 TL, kuzu şiş yapamıyorum fiyatı aşırı pahalı. Fiyat müşteriye çok geldiği için et dolapta bayatlıyor. Satışını yapamıyoruz diye de artık almıyorum. Et türü olarak ancak kıyma ve parça et alıyorum, onların da fiyatı 50 TL." dedi.

 "KASAPLAR CAN ÇEKİŞİYOR"

 Kapanönü No:4'te esnaflık yapan Kocaeli Et Pazarı esnafı Kasap Raif Özkan; "Ülkede zaten ekonomik kriz var. Kurban Bayramı'nın etkileri yeni yeni bitti. Bayram’dan dolayı satışlar otomatikman düşüyor. Şimdi de balık sezonu başladı. Herkes balığa yöneldi. Kurban Bayramı'nın ve balıkların kurbanı olduk. Fiyatlar da yüksek, satışlarımız çok düşük. Ben yerli et alımı yapıyorum. Hayvan yemi ve samanlara da zam yaptılar. Böylece et de pahalı oluyor. Bu da otomatikman bize yansıyor. İthal etler dışarıdan geldiği için fiyat düşük olabiliyor. Yerli et her zaman daha kaliteli ve lezzetli. Günden güne eriyoruz, satışlar çok kötü bir halde. Daha da zam yapılsa sanırım artık dükkânı kapatırız." diye konuştu.

"ET ALMAK ARTIK BİR LÜKS"

Hayat pahalılığından dolayı ete sıra gelmediğini söyleyen vatandaş Nurettin Keleş ise; "Bir hafta ya da on günde bir et alabiliyoruz. Zam üstüne zam yapılıyor. Et almak da et yemek de artık bir lüks. Ekmek, elektrik, doğalgaz, akaryakıt, okulların kırtasiye malzemeleri, ulaşım araçlarına yapılan zamlar bu yol nereye gidecek düşünen yok mu? Özal döneminde orta direk vardı, şimdi alt üst oldu her şey." ifadelerini kullandı.

BAŞKAN ÖZKUL; “ZAM GELEBİLİR”

Konuyla ilgili olarak Kocaeli Kasaplar ve Celepler Odası Başkanı Rasim Özkul ise; “Kurban Bayramı’ndan önce kırmızı et fiyatlarına zam gelebileceği yönünde açıklama gelmişti. Bizim tahminimiz de zam gelebileceği yönünde. Fiyatlar zaten biraz yüksek, piyasa durgun olduğu için satışlar da düşük” şeklinde konuştu.

13 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz