Taşdemir: Doğa katliamına karşı birlik olalım

Kandıra Babaköy’de yapılması planlanan taş ocağı için kesilen ağaçları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grupbaşkanvekili Engin Taşdemir, kentin geleceğin için ortaklaşa hareket çağrısı yaptı

Haber albümü için resme tıklayın

Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grupbaşkanvekili Engin Taşdemir, Kandıra Babaköy’e yapılan taş ocağı nedeniyle kesilen ağaçları yerinde incelemek için CHP Kandıra Belediye Meclis Üyesi mimar Gürkan Çakır ile birlikte bölgeye gitti. Taş ocağının, AKP’nin prensleri olarak adlandırılan şirketlerin taş ihtiyacını karşılayacağını söyleyen Taşdemir, ağaç katliamına Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, yetkili kamu kurumları ve akademik odakların ortaklığında bir ‘inceleme komisyonu’ kurularak ‘dur’ denilmesi gerektiğini aktardı.

 “DİĞER OCAKLAR NEDEN KULLANILMIYOR”

 Kentte hizmet veren başka taş ocaklarının da olduğunun altını çizen Taşdemir, yeni bir taş ocağına neden ihtiyaç duyulduğunu sorarak, ““Kentimizin en bakir ilçesi Kandıra’ya bağlı Babaköy yemyeşil doğasıyla biliniyor. Kent yetkilileri için gözden ve gönülden uzak olan Babaköy’de bir süre önce büyük bir katliam başladı. 13 hektarlık alanda bir taşocağı faaliyete geçti. Toplam 2 bin 159 ağacın kesilmesi kararlaştırıldı. Bu taş ocağı Kuzey Marmara Otoyolu’nu inşa eden ve AKP’nin prensleri olarak bilinen inşaat firmalarının taş ihtiyacını karşılayacak. Kentimizde onlarca taş ocağı yer alıyor. Peki ama neden bu ocaklardan taş temin etmek yerine yeni binlerce ağaç kesilerek yeni bir ocak açılması göze alınıyor? Bunun tek bir sebebi var daha fazla kar ve para hırsı. Konuyla ilgili kentimizde sadece bir kısım basın kuruluşları yayın yapıyor. Bunun dışında herkes suspus” dedi.

 “KÖYLÜLER ÇALIŞMALARDAN RAHATSIZ”

 Taş ocağının bölgedeki tarım arazilerini de tehdit ettiğini kaydeden Taşdemir, “Kandıra Belediye Meclisi üyemiz mimar Gürkan Çakır’la birlikte önceki gün Babaköy’e gittik. Burada hem muhtarla hem de köylülerle konuşma, bölgeyi inceleme imkanımız oldu. Muhtar kendisine hiçbir konuda bilgi verilmediğini söylüyor. Köylüler ise çalışmalardan son derece rahatsız. Babaköy meyilli bir yapıya sahip. Bu sebeple tarım arazileri çok kısıtlı. Bu taş ocağı sadece kesilen ağaçlar nedeniyle büyük bir ormanlık alanı yok etmiyor, söz konusu tarım arazilerini de tehdit ediyor. Tarım arazilerine düşen kayalar nedeniyle tonlarca ürün zarar görmüş durumda. Vatandaş kendi arazisine düşen kayaları kendi halat bağlayarak arazisinden çıkarmak zorunda kalıyor, taş ocağı bu konuda bile yardımcı olmuyor” diye konuştu.

“BAŞKAN ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYAR” 

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ndan konu hakkında olumlu görüş beklediklerini ifade eden CHP Grupbaşkanevkili Engin Taşdemir, “CHP Grubu olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ilgili/ yetkili kamu kurumları ve kent akademik odaları ortaklığında ‘inceleme komisyonu’ kurulmasını teklif ediyoruz. Gelin, kentin geleceğini korumak için ortak bir komisyon kuralım. Bu komisyon kent genelindeki bütün çevresel olumsuzlukları yerinde incelemeli ve tavsiye niteliğinde öneriler sunsun. Bu komisyonun kurulması için Tahir Büyükakın elini taşın altına koyacaktır. 31 Mart seçimleri öncesinde Tahir başkan sürekli olarak ortak akıldan, kenti birlikte yönetmekten bahsetti. Biz bu konuda her şeye hazırız” şeklinde konuştu. 

15 Eylül 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz