Pazarcılar Derince Belediyesini bastı

Derince Yenikent Mahallesinde kurulan Pazartesi Pazarının, kapalı pazar alanına alınmasıyla ilgili başlayan tartışmalar, bugün eyleme dönüştü.

Nuri AKÇAHARMAN
Nuri AKÇAHARMAN Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Derince Yenikent pazar esnafı sabah saatlerinde yeni yapılan pazaryerindeki alanlarının dar olduğu gerekçesiyle tezgah açmadı. Belediye Başkanı Zeki Aygün ile görüşmek isteyen pazarcılar, Aygün’ün Pazar yerine gelememesi üzerine toplanarak Derince Belediyesine yürüdü. Derince Belediyesi zabıta ekipleri ve Çevik Kuvvet ekipleri belediye önünde tedbir aldı. Denizciler Caddesi üzerinde toplanan yaklaşık 100 esnaf sloganlarla Aygün’ü dışarı çağırdı. Aygün’ün dışarı çıkmaması üzerine aralarından seçilen temsilci heyeti Aygün ile görüşmek için makamına çıktı.

Biber gazı ve kalkanla müdahale
Temsilcilerden birisi dışarı çıkarak pazarcılara görüşme hakkında bilgi verdi. Aygün’ün, yeni Pazar yeri için “Ben yaptım oldu. Yeni pazaryerine geçeceksiniz ya da orasının bedelini ödeyeceksiniz” dediğini ifade etti. Kalabalık grup yolda beklemeye devam edince polis ekipleri Denizciler Caddesi’nin trafiğe açılması konusunda pazarcıları ikna etmeye çalıştı. Pazarcılar yolu trafiğe açmayarak oturma eylemi gerçekleştirdi. Yolun trafiğe açılmaması üzerine polis ekipleri biber gazı, cop ve kalkanla pazarcılara müdahalede bulunarak yolu trafiğe açtı.

Yüzde 20 hak kaybıyla
Ardından görüşmeden çıkan bir diğer temsilci Emin Ersin, “Başkanla görüştük. Eğer yer konusunda bir mağduriyetiniz varsa 2 ay eski pazaryerini kullanın. Yeni Pazar yerinde tadilat yapılıp yerler genişletilecek. Pazarcılar yüzde 20 hak kaybıyla yeni yerine taşınacak” dedi. Bu sırada dışarıda olan pazarcılar yeni pazarda tek giriş tek çıkış olduğunu, daha önce 5 metre, 6 metre ve 8 metre olan yerlerinin şimdi 2.60 metre ve 2.80 metreye kadar düştüğünü belirterek sitem etti. Açıklamanın ardından pazar esnafı dağılarak eski pazar yerlerinde tezgahlarını açtı.

Pazar yeri çok küçük
Konuya ilişkin görüşlerini açıklayan Kocaeli Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Serim, “Bizler kapalı pazar yerlerine karşı değiliz ama pazar yeri çok ufak, pazaryeri uygun değil, pazar esnafı çok mağdur olduğu için geçmiyor. Pazar yeri çok ufak olduğu için esnaf o bölgeye sığmıyor. Yollarda da dar, vatandaş da o yollarda tezgahların kuruluşlarında geçişlerinde sıkıntı yaşıyor. Pazarcı esnafımız Derince Belediye Başkanımızla görüşmüşler. Kapalı pazar yerine geçmek için 2 ay daha uzatmışlar. Çözüm arayacaklar” dedi.

Tekliflerimizi söyledik
Derince Pazarcılar Odası Başkanı Selahattin Gül ise, “Biz esnaf olarak karar aldık. Bunları da belediye başkanına sunduk. Bu şekilde pazaryeri olmayacağına dair sıkıntılarımızı dile getirdik. Başkan da bize, pazar alanına yapılan 13 dükkandan 9 dükkanı yıkarım dedi. Bunun için de para istediler. Bizler de bu teklifi kabul etmedik. Gittik, görüştük. Kendisi bize pazarın tekrar aynı yere açılması ile ilgili 2 ay süre verdi. Kapalı pazaryeri için de giriş çıkışların fazlalaştırılması, vatandaşın rahat geçişi gibi tekliflerimizi söyledik. Görüşmelerimiz devam edecek” şeklinde konuştu.

16 Eylül 2019 - Gündem

Muhabir Nuri Akçaharman


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?