Reklamı Kapat

AKP yeni Meclis döneminde yasamaya katılacak mı?

1 Ekim’de yeni döneme başlayacak olan TBMM’de Kocaeli’nin 12 milletvekilinin çalışmalarını derledik. Söz konusu çalışmalarda CHP, İYİ Parti ve HDP Kocaeli’nin sorunları hakkında verdiği önergeler ile öne çıkarken AKP ve MHP Milletvekilleri ise ilk dönem sınıfta kaldı.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri

1 Ekim’de yeni döneme başlayacak olan TBMM’de Kocaeli’nin 12 milletvekilinin çalışmalarını derledik. Söz konusu çalışmalarda CHP, İYİ Parti ve HDP Kocaeli’nin sorunları hakkında verdiği önergeler ile öne çıkarken AKP ve MHP Milletvekilleri ise ilk dönem sınıfta kaldı.

19 Temmuz’da tatile giren, 1 Ekim’de açılacağı belirtilen TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) öncesinde Kocaeli Milletvekillerinin karnesini derledik. 7 AKP, 2 CHP, 1 İYİ Parti, 1 MHP ve 1 HDP olmak üzere toplam 12 milletvekili yasama faaliyetlerine katıldı. CHP’nin Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ise İzmit Belediye Başkanı olmasıyla birlikte milletvekilliği görevinden istifa etti.

27’inci Dönem içerisinde Kocaeli Milletvekilleri meclis performanslarıyla Kocaeli’nin sorunlarını ne kadar Meclis’te tartıştı? Meclis raporunda Kocaeli’nin sorunlarını Meclis’e taşıyan isimlerin başında 753 soru önergesiyle HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu oldu. İYİ Parti Milletvekili Lütfü Türkkan ve CHP Milletvekilleri Haydar Akar ile Tahsin Tarhan Meclis’te Kocaeli ile ilgili çok sayıda önerge sahibi olurken AKP ve MHP ise mecliste en pasif parti olarak kaldı.

 AKP Meclis Raporu:

24 Haziran seçimlerinden sonra AK Parti 7 Kocaeli Milletvekiliyle Meclis’te en çok koltuğa sahip parti oldu. Kocaeli halkının seçtiği milletvekilleri Cemil Yaman, Emine Zeybek, Fikri Işık, İlyas Şeker, Mehmet Akif Yılmaz ve Sami Çakır Meclis’te Kocaeli’yi temsil ediyor.  27. Dönem içerisinde Cemil Yaman’ın ilk imza sahibi olduğu kanun teklifi bulunmazken, turizm, spor, tapu kanunu gibi kanunlarda imzası bulunuyor. Ayrıca Yaman’ın herhangi bir konu hakkında yazılı soru önergesi, genel görüşme önergesi, soruşturma önerisi veya meclis araştırması önergesi bulunmuyor.

 Emine Zeybek’in herhangi bir kanun teklifi bulunmazken, Gelir Vergisi Kanunu’nda Değişiklik Kanunu’nda imzası bulunuyor. Ayrıca Zeybek’in Otizm, hayvanlara uygulanan şiddet, esnaf ve sanatkarların karşılaştığı sorunlar ile ilgili meclis araştırma önergesinde imzası bulunuyor. Eski Milli Savunma Bakanı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın ise sadece meclis araştırma önergelerinde imzası bulunuyor.

 İlyas Şeker diğer AKP Milletvekillerine oranla mecliste öne çıkan isimlerden. Şeker’in ilk imza sahibi olduğu önerge Çevre Kanunu olurken; Tapu Kanunu, spor, Kapadokya Alanı Kanun Teklifleri’nde imzası bulunuyor. Şeker’in herhangi bir soru önergesi bulunmazken; şüpheli çocuk ölümleri, ekolojik denge üzerinde verilen araştırma önergelerinde imzası mevcut. Mehmet Akif Yılmaz’ın ise sadece Bazı Kanunlarda Değişiklik Teklifi’nde imzası bulunuyor.

 Meclis’te öne çıkan bir diğer isim ise Radiye Sezer Katırcıoğlu. Katırcıoğlu’nun herhangi bir ilk imza sahibi olduğu soru önergesi bulunmazken, turizm, Gelir Vergisi Kanunu gibi Kanun Teklifleri’nde imzası bulunuyor. Katırcıoğlu’nun soru önergesi, soruşturma önergesi gibi önergelerde ismi geçmezken, kanser tedavisi, hayvanlara uygulanan şiddet, obezite, tıbbi ve aromatik bitkiler, otizm gibi konularda verilen kanun tekliflerinde imzası bulunuyor.

 CHP Meclis Raporu:

Verilere göre, Meclis’te Kocaeli’nin sorunları hakkında önerge sahibi olan parti CHP oldu. Seçimlerin ardından Meclis’e 3 milletvekili ile başlayan CHP, Fatma Kaplan Hürriyet’in İzmit Belediye Başkanı olmasıyla 2 isim olarak devam etti. Haydar Akar’ın Karayolları Trafik Kanunu’nda Değişiklik teklifinin sahibi olurken, Kocaeli’nin farklı yerleriyle ilgili toplam 27 sorunu Meclis gündemine taşıdığı görülüyor. 3 adet ilk imzasının bulunduğu meclis araştırma önergesi bulunurken, 221 meclis araştırma önergesinde ise imzası bulunuyor.

 CHP’nin bir diğer milletvekili Tahsin Tarhan’ın 4 adet ilk imzası bulunduğu kanun teklifi, 7 adet imzasının bulunduğu kanun teklifi, Kocaeli’nin birçok ilçesindeki sorunları içeren 40 adet yazılı soru önergesi, aralarında Kocaeli’de yaşanan iş kazası, öğretmen atamaları, TOKİ gibi sorunların bulunduğu meclis araştırma önergesi ve 297 adet imzasının olduğu soru önergesi bulunuyor.

 Türkkan Meclis’te aktif

İYİ Parti’nin tek milletvekili Lütfü Türkkan ise Meclis’te en çok sesini duyuran isimlerden. Türkkan’ın ilk imza sahibi olduğu 11 adet kanun teklifi, 12 adet ise imzasının bulunduğu kanun teklifi bulunuyor. Kocaeli’nin sorunlarıyla ilgili en çok soru önergesi veren Türkkan’ın 172 adet yazılı soru önergesi mevcut. Ayrıca Türkkan’ın 22 adet ilk imzasının bulunduğu meclis araştırma önergesi, 32 adet ise imzasının bulunduğu meclis araştırma önergesi mevcut.

 753 adet soru önergesi

 MHP Milletvekili Saffet Sancaklı’nın Kocaeli hakkında herhangi bir soru veya araştırma önergesi bulunmazken, farklı illerle ilgili 30 adet önergede imzası bulunuyor. Kocaeli’nin sorunlarıyla ilgili en çok önerge veren isim ise HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu oldu. Gergerlioğlu’nun mecliste Kocaeli, özellikle cezaevleriyle ilgili toplam 753 adet soru önergesi bulunuyor. Ayrıca Gergerlioğlu’nun ilk imza sahibi olduğu 2 adet kanun teklifi, 9 adet ilk imzasının bulunduğu meclis araştırma önergesi, 92 adet ise imzasının bulunduğu meclis araştırma önergesi bulunuyor.

16 Eylül 2019 - Siyaset

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?