Hürriyet’ten AB destekli projeye imza

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet bugün KYÖD ve Kültür Rotaları Derneği ile Hoşgörü Yolu Protokolü imzaladı.

Yasemin Kaya
Yasemin Kaya Tüm Haberleri

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet bugün KYÖD ve Kültür Rotaları Derneği ile Hoşgörü Yolu Protokolü imzaladı. Kültürel varlıkların tanıtımı ve korunmasına yönelik imzaların atıldığı törende Hürriyet; “AB’den hibe alan projenin bir parçası olmak gurur verici.” dedi. İzmit Belediyesi binasında gerçekleşen imza törenine; İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, KYÖD Başkanı Didem Turan, Kültür Rotaları Derneği (KRD) Yönetim Kurulu Başkanı Kate Clow, KRD temsilcileri Onat Berhat Alan, Esra Ekinci ve Hüseyin Eryurt katıldı.

 HÜRRİYET; “TÜRKİYE’NİN İLK TESCİLLİ KÜLTÜR ROTASI OLACAK”

Törende açılış konuşmasını yapan Başkan Hürriyet; “KYÖD ve İzmit Belediyesi’nin birlikte yürüttüğü uluslararası Avrasya Yolu’nun bir parçası olan Hoşgörü Yolu Projesi için protokol imzalamaktan gurur duyuyoruz. AB destekli uluslararası proje olan Avrasya Yolu projemizin sertifikalandırılması için de Avrupa Konseyi’ne başvurular sürüyor.Allah’ın izniyle sertifikalandırma işlemi gerçekleştiği zaman, yaklaşık 5000 km’yi aşan uzunluğuyla Avrasya Yolu, Türkiye’nin ilk tescilli, Avrupa’nın ise en uzun mesafeli uluslararası kültür rotası olacak. Her zaman söylüyorum. Bir kentin sesini turizm en iyi duyurur.” dedi.

TURAN; “GERÇEK BİR TURİZM ETKİNLİĞİ OLACAK”

Hürriyet’ten sonra sözü alan KYÖD Başkanı Didem Turan ise; “İzmit’in tarihi ve adı için çok önemli bir proje. İzmit Belediyesi’ne ve proje sahibi olan Kültür Odaları’na desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Turizmi ve tarihi dokumuzu ön plana çıkaracak olan bu proje ses getirecek gerçek turizm etkinliği olarak yankılanacak.” ifadelerini kullandı.

CLOW; “ALTI BELEDİYE İLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDEYİZ”

Kültür Rotaları Derneği (KRD) Yönetim Kurulu Başkanı Kate Clow; “ Yunanistan, Roma, Balkanlar üzerinden İstanbul’a oradan İzmit’e, İzmit’ten Akdeniz’e giden bir proje. 6 belediye, KYÖD ve Kültür Odaları ile işbirliği yaparak bu projeyi gerçekleştiriyoruz. Fatma Hanım’ın desteği çok kıymetli. Tarih ve turizmi korumak adına yapılan bu çalışmalar kentin ve ülkenin adının duyulması için de çok değerli.”  diyerek sözlerini tamamladı.

16 Eylül 2019 - Siyaset

Muhabir Yasemin Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz