Reklamı Kapat

Konserve kapak krizine yetkililerden yanıt geldi!

Süfürücü Kardeşler Paşabahçe Kocaeli - Sakarya Bayi Yöneticisi Harun Çankaya’dan konserve krizine yanıt verdi.

Yasemin Kaya
Yasemin Kaya Tüm Haberleri

Süfürücü Kardeşler Paşabahçe Kocaeli - Sakarya Bayi Yöneticisi Harun Çankaya’dan konserve kapak krizine yanıt gecikmedi. Yetkililer olarak haberimizi okuduklarını ve kapak krizinin neden kaynaklandığını anlatmak istediklerini belirten Çankaya; “Bu yıl vatandaştan, her yıl ki kapak satışımızın üç katından fazla rekor bir talep aldık.Bu sene domatesteki fiyat düşüklüğünün etkisiyle tüketicinin yoğun konserve yapma isteği sonucu firmalardaki stoklar yetersiz kaldı.”  dedi.

KAPAK İLK DEFA BU KADAR BÜYÜK BİR SORUN OLDU ”

Doğu’dan ve Karadeniz Bölgesi’nden bile kapak isteyen esnafların kendilerine ulaştıklarını belirten Çankaya kapak krizinin nedenlerini ; “Üretici firmalar normalde her yıl Şubat-Mart aylarında bize fiyat bilgisi vererek, taleplerimizi toplarlar. Ve bu doğrultuda da üretim yaparlar. Hammadde euro para birimi üzerinden alındığı için, gelen talebe göre üretim yapılır. Bu yıl firmalardan üreticiye, ülke genelinde çok fazla kapak talebi yapılmadığı için de üretilen kapaklar yetersiz kaldı.” şeklinde sıraladı.

“BİZ FİRMALAR BU YIL FAZLA KAPAK TALEBİNDE BULUNMAMIŞTIK”

Bu krizin yaşanmasında üretici firmaların fazla bir talep girişi yapmamasının çok büyük etkisi olduğunu vurgulayan Çankaya; “Biz firmalar olarak bu yıl fazla bir kapak talebinde bulunmadık. Çünkü bu kadar talep olacağını öngöremedik. Bu nedenle de yaz bitmeden kapak bitti ve bu kriz yaşandı. Biz de bu kadar büyük bir talep beklemiyorduk. Ayrıca krizde şu durum da çok etkili; üretici firmalar bizden aldıkları talepler dışında bir de Türkiye’deki büyük salça,kurutulmuş veya yaş konserve firmalarıyla da taahhütlü kapak anlaşması yapıyor her yıl.Bunun dışında Yunanistan, İspanya ve İtalya gibi Avrupa ülkeleriyle de taahhütlü ihracat yapıyorlar. Bu durumda anlaşma sağladıkları yerlere kapak tedariki yapmak durumunda kaldıkları için, iç piyasaya kapak yetiştirmekte sıkıntı yaşanıyor” dedi.

“YOKLUKTAN ELİMİZDEKİ KAPAKLI CAM KAVANOZLAR BİLE TÜKENDİ”

Tüketicinin mağduriyetini giderebilmek adına, Paşabahçe’nin stoklarında bulunan kapaklı cam kavanozların bile tükendiğini sözlerine ekleyen Çankaya; “Şu an Türkiye’nin en büyük kapak üreticilerinde bile kapak yok. Biz de vatandaşın kapak sorununu çözmek için, bu yoklukta elimizdeki kapaklı cam kavanozları makul bir fiyata indirerek satışa sunduk, onlar bile tükendi” diyerek ifadelerini tamamladı. 

17 Eylül 2019 - Gündem

Muhabir Yasemin Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?