Yaşar Şanlı’dan KOÜ Genel Sekreteri’ne eleştiri

Mustafa Eren’in Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreteri olmasının ardından TES Başkanı Yaşar Şanlı Eren’i eleştirerek, “Mustafa Eren’in de zıplamakta ne kadar maharetli olduğunu görüyoruz” dedi.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri

Türk Eğitim Sen (TES) Kocaeli 1 No’lu Şube Başkanı Yaşar Şanlı, Kocaeli Üniversitesi  (KOÜ) Genel Sekreterliği’ne  atanan Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Eren’i eleştirdi. Atamanın liyakatten uzak olduğunu ifade eden Şanlı, “Bu nasıl bir ahlaktır, nasıl bir tarafsızlıktır” diyerek tepkisini dile getirdi.

“NASIL BİR TARAFSIZLIKTIR”

Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Eren’in atanması ile ilgili konuşan Şanlı, “Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreterlik görevine Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Eren, vekaleten atanmış bulunmaktadır. Yükseköğretim Kurumları Etik Davranış İlkeleri Madde 6.1 Yükseköğretim kurumları yöneticilerinin uyacağı etik değer ve ilkeler (j) bendinde bahsi geçen “Siyasi kurum ve diğer sivil toplum kuruluşlarıyla ilişkilerinde tarafsızlık ilkesine riayet etmek” ilkesine, aynı zamanda Eğitimciler Birliği Sendikası Kocaeli 2 Nolu Şube Başkanı olan Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Eren’in atanması nasıl bir ahlaktır, nasıl bir tarafsızlıktır? Bilemedik, anlayamadık” dedi.

“YOK SAYMAK DEĞİL DE NEDİR?”

 “Sendika başkanlığını, her türlü adam kayırmacılığı mübah sayarak koltuklara zıplamada bir araç olarak gören bu zihniyetin Kocaeli Üniversitesi gibi ülkemizin güzide bir üniversitesine Genel Sekreter olması mümkün değildir” diyen Şanlı sözlerini şöyle sürdürdü: “Adaletin, liyakatin adeta kamu hayatından silinmesinin bir numaralı muhatabı bir yapının Kocaeli 2 Nolu Şube Başkanının Genel Sekreterlik makamına getirilmesi, bunca yıl üniversitemizin başarısı için alınteri dökmüş, emeğini vermiş 2168 kariyerli akademisyeni, 1608 kariyerli idari personeli yok saymak değil de nedir?”

“FIRSATLARINI KOLLASINLAR”

Şanlı, “Üniversitemizde atamalar bu şekilde yürüyecekse tüm kamuoyuna ilan edilsin ki bundan sonra çalışanlar, akademik kariyer ya da mesleğinde kendisini yetiştirme zahmetini bırakıp siyasetin sofrasından nasıl nasipleneceklerinin çarelerini arasınlar, fırsatlarını kollasınlar. İşin sendikal noktada bizce en vahim tarafı ise; sendika başkanlıklarının makamlara zıplama tramplenleri olarak görülmesi, üyelerin haklarını koruması adına güvenerek başkan seçtiği kişilerin bu gücü şahsi heva ve hevesleri uğruna kullanmalarıdır” diye konuştu.

“ZIPLAMAKTA NE KADAR MAHARETLİ OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ”

Genel Sekreterliğe atanan Eren’i eleştirmeye devam eden Şanlı, “Mustafa Eren’in de zıplamakta ne kadar maharetli olduğunu görüyoruz. Kendisini Allah affetsin. Kul hakkı, kabir azabı, mahşer, Hz. Peygamber, cennet, cehennem derken geldiği nokta; dünyevi bir koltuğa oturma sevdasıyla delik deşik hale gelmiş vicdan, ahlak ve dini değerler. Şimdi bu saatten sonra bize düşen “Emrolunduğun gibi dosdoğru ol” emrince ve binlerce üyenin bize inandığı, güvendiği cesaretle her daim adaletin, ehliyetin, liyakatin ve yapılan her iyi işin yanında olmak; her türlü kayırmacılığın, zulmün, hukuksuzluğun, kul hakkını gaspın karşısında dimdik durmaktır” dedi.

“TÜM İNSANLIĞIN ORTAK MİRASI ADALET ÜZERİNE”

Türk Eğitim Sen’in Mustafa Eren'in ensesinde olacağını ifade eden Şanlı, “Bu bizim tarihi, ahlaki ve vicdani sorumluluğumuzdur. Ve bizim inandığımız Allah, bizim okuduğumuz tarih ve bizim kulak verdiğimiz vicdan tüm insanlığın ortak mirası adalet üzeredir. Kendisini tanımayacağımızı böyle bir atamayı da asla kabul etmeyeceğimizi beyanla, kendisine Allah rızası için tavsiyemiz şudur ki: Çok da mağrûr olma kim meyhâne-i ikbâlde. Biz hezârân mest-i mağrûrun humârın görmüşüz. [Mevki sahibi olunca zafer sarhoşu oluverme; zîrâ böylesine mest (sarhoş) olup sabah olunca da baş ağrısı çeken binlercesini görmüşlüğümüz var.]” dedi. 

18 Eylül 2019 - Siyaset

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Umuttepe - Demek ki üstün meziyetleri ağır bastiki bu göreve layık bulundu helal olsun hocama , gönülden sevindim şahsen başarılı olacağından şüphem yok.

Yanıtla . 2Beğen . 6Beğenme 19 Eylül 00:37
02

Ayhan - @Umuttepe 01 nolu yoruma cevabı: Üstün meziyet mi yoksa AKP li olmak mı?

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 19 Eylül 11:13


Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?