Reklamı Kapat

İç mimarlar Odası sahte iç mimarlarla ilgili yasal süreç başlatacak

İçmimarlar Odası Kocaeli Şube Başkanı Kerem Toramangil içmimar olmayıp meslek alanlarını ihlal eden kişiler hakkında yasal sürecin başlatılacağını açıkladı.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Temmuz ayında kurulan Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliğine (TMMOB) bağlı İç Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi bugün şube binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya Kocaeli Şube Başkanı Kerem Toramangil, Başkan Yardımcısı Cihan Mutlu Alkan ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

“BİR AY İÇİNDE ÜYELİK ZORUNLU”

Sözlerine mimarlık kanundan bahsederek başlayan Toramangil, “6235 sayılı TMMOB Kanunu’na dayanarak, 25 Nisan 2006 tarih 26149 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanıp yürürlüğe giren Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İçmimarlar Odası Ana Yönetmeliği’nde “Türkiye sınırları içerisinde mesleklerini ve sanatlarını uygulamaya yasal olarak yetkili bulunan içmimarların, mesleki faaliyette bulunabilmeleri veya meslekleriyle ilgili bir işte çalışabilmeleri veyahut meslek alanıyla ilgili eğitim faaliyetlerinde bulunabilmeleri içi mezuniyetlerini izleyen bir ay içinde odaya üye olmaları ve yükümlülüklerini yerine getirmeleri zorunludur” dedi.

“KAMU GÜVENLİĞİ İLE YAKINDAN İLGİLİ”

Üyeliğin zorunlu kılındığını belirten Toramangil, “İçmimarlık faaliyeti, bireysel sonuç doğuran mesleki hizmetlerden olmayıp kamu güvenliği ile yakından ilgili bir görevdir. İlgili yasalar, bu anlamı ile meslek mensuplarının denetimi görevini odalara vermiş ve odalar tarafından gerekli denetimin yapılabilmesi için de üyeliği zorunlu kılmıştır. TMMOB İçmimarlar Odası, içmimarlık mesleğinin geliştirilmesini sağlayarak, üyelerinin mesleki hak ve onurlarının korunması, mesleki kural ve yöntemlerle uyulmasının sağlanması ile mesleki disiplinin oluşturulması konularında hizmet vermektedir” şeklinde konuştu.

“YAKIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Yasal süreç başlatacaklarını belirten Toramangil, “İçmimarlar Odası Kocaeli Şubesi olarak, Genel Merkezimizin almış olduğu kararla Kocaeli, Sakarya ve Düzce illerimizde içmimar olmayıp meslek alanımızı ihlal eden, meslek unvanlarımızı kullanıp içmimar istihdam etmeyen, odaya kaydını gerçekleştirmeyen kişi ve kuruluşlar tespit edilip, odamızın avukatları kanalıyla yasal sürecin başlatılacağını, üye olan meslektaşlarımızın haklarının korunması adına şubemizin tüm yetkilerini kullanacağını ve sürecin yakın takipçisi olacağını kamuoyuna bildiririz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

20 Eylül 2019 - Gündem

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?