Reklamı Kapat

CHP Derince Danışma Meclisi Toplantısı yapıldı!

CHP Derince İlçe Örgütü bir yıl aradan sonra Danışma Meclisi toplantısı yaptı.

Yasemin Kaya
Yasemin Kaya Tüm Haberleri

CHP Derince İlçe Örgütü bir yıl aradan sonra Danışma Meclisi toplantısı yaptı. Yenikent Tanyıldız Düğün Salonu’nda gerçekleşti. Toplantıya; CHP PM üyesi ve milletvekili Haydar Akar, Milletvekili Tahsin Tarhan, İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, eski  milletvekili Hikmet Erenkaya, 31 Mart seçimleri Derince İlçe Adayı Av. Sertif Gökçe, Derince Belediye Meclis Üyeleri, Körfez İlçe Başkanı Cavit Dağdeviren, İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, KYÖD Başkanı Didem Turan, Meclis Üyeleri ve çok sayıda partili katıldı.

“DERİNCE HAK ETTİĞİ YERDE DEĞİL”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan, toplantı açılış konuşmasını yapan İlçe Başkanı Nihat Değer sözlerine ; “Geçtiğimiz günlerde kendini bilmez bir yazar bozuntusunun kadınlarla ilgili yaptığı ağır hakaretleri, hep beraber alkışlarla protesto edelim.” diyerek, SES Kocaeli İnternet Sitesi köşeyazarını protesto etti.

Seçim sürecinde yapılan çalışmaların sunumuna yer verilen programda, CHP İlçe Başkanı Nihat Değer; “CHP çatısı altında mücadele eden, toplantımıza katılan herkese hoşgeldiniz diyorum. 141 bin nüfuslu, 72 caddeden, 965 sokaktan ve 17 mahalleden oluşan Derincemiz 1994’te belediye oldu. 5 dönemdir AKP zihniyeti tarafından yönetilen Derince, 5 dönem boyunca sosyal gelişimlerden ve nüfus durumuna göre hak ettiği gelişmeleri kazanmaktan yoksun bırakılmıştır. Ekim ayında resmi olarak atanan adayımız Av. Sertif Gökçe ile tüm partililer olarak, il ve ilçe genelindeki çalışmalarımıza büyük bir ağırlık verdik. Fakat seçimi kaybettik. Ancak pes etmiş değiliz. Atatürk ilkelerine sıkı sıkıya bağlı bir parti olarak mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

GÖKÇE, “SEÇİMİ KAYBETTİĞİM İÇİN ÖZÜR DİLİYORUM”

Değer’den sonra sözü alan CHP Derince Adayı Av. Sertif Gökçe; “Başa baş mücadele ettiğimiz bir seçim sonucu yaşadık. Atatürk’ün ilkeleriyle yol almaya devam edeceğiz. Sosyal demokrat anlayışla, Atatürk’ün bıraktığı mirastan vazgeçmeyerek inadına savaşacağız. Partimizin Gençlik Kollarında ilçe yönetiminde görev almış biri olarak burada olmaktan büyük gurur duyuyorum. Beni buraya layık gören herkese teşekkür ediyorum. Seçimi kaybettiğim için özür dilerim ancak üzerime almış olduğum bu görevi kaybetsem de mücadelemi en güzel şekilde yürüttüğümü düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

“AKP SEÇİM BOYUNCA HER YAPTIĞIMIZI TAKLİT ETTİ”

Seçim süresi boyunca yapmış oldukları çalışmalara değinen Gökçe; “24 Ekim 2018’de resmen aday olduktan sonra 25 Ekim’de sabah erkenden çalışmalara başladık. Biz ilçe yönetimiyle bir işbirliği yaptık. Dedik ki kimseyi, hiçbir yeri ihmal etmeyeceğiz. Partiye hiç oy vermemiş bölgelerimize ulaşarak ne parti sevdalılarımızı ne de CHP’ye gönül verecek olan vatandaşlarımızı ihmal ettik. Delegelerimizle bir araya gelerek stratejilerimiz belirledik ve çok ciddi bir maddi – manevi güçle çalışmalarımıza başladık. AKP ilk defa bir seçimde bizi geriden takip etti. Tüm seçim çalışmalarımızı takip etti aynısını yaptı. Biz tekstil fabrikasına işçilerimizi ziyarete gittik. 24 Kasım’da okullara öğretmenlerimize çiçek yolladık. Tıp Bayramı’nda hekimlerimizi, sağlık çalışanlarımızı ve hastalarımızı ziyaret ettik. AKP bizden sonra aynı şeyi yaptı. İlk defa bir seçim boyunca bizi geriden takip ettiler. Her yaptığımızı taklit ettiler. Biz ayakta alkışlandık, onlar bizim gördüğümüz ilgiyi görmedi. Biz ezber bozduk AKP bizi taklit etti.”

“GİTMEDİĞİMİZ ODA ELİNİ SIKMADIĞIMIZ ESNAF KALMADI”

Hiçbir yeri ihmal etmediklerini vurgulayan Gökçe; “Derince’de dokunmadık yer bırakmadık. Okulları ziyaret ettik, çocuklar için yapmak istediklerimizi, projelerimizi konuştuk. Her yerden büyük bir ilgi gördük. Gitmediğimiz oda, elini sıkmadığımız esnaf kalmadı. Merkezden başladık en ücra köşelere kadar gittik Biz bunlardan şu sonucu çıkardık. Sosyal medya kullanmayanlara ulaşamadığımız kesimlere ev ziyaretlerine gittik. Biz toplam beş yüze yakın evi ziyaret ettik. Bu gittiğimiz evlerde çoğu kişi hayatında CHP’ye oy vermeyen bir kesimdi. Ama çok güzel bir ilgiyle karşılandık.  Son haftaya kadar öndeyken nasıl olduysa ne yazık ki seçimi kaybettik. 1500’e yakın görevli sandık başkanlarının oy kullanmaması gerektiği halde oy kullandılar. Bunu tespit ettik. İtirazlarımız sonuçsuz kaldı. Kazanmamız için hiçbir neden yoktu, kaybettiğim için çok üzgünüm.” diyerek sözlerini tamamladı.

“MEDYA DA ONLARIN ELİNDE”

Yapılan çalışmaları yeteri kadar duyuramadıklarından yakınan Derince Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Erhan Akpınar; “Öncelikle partimizdeki tüm kadın çalışanlara destek ve değer verdiğimizi belirtiyorum. Biz meclise başladığımız günden bu yana tüm önerileri kabul etmeye başladık. İlgilendiğimiz her şeyi duyurmak sizinle paylaşmak istiyoruz. Biliyorsunuz ki medya gücü de onların elinde. Bizim yaptığımız çalışmaları yeterince duyurma imkânımız olamayabiliyor. İstiyoruz ki yaptığımız her şeyden halkımızın haberi olsun. Beyaz masa gibi vatandaşımızın tüm eksiklerini not alıyoruz. Derince’de sadece bir tane yazılı basın var. Biz yaptıklarımızı duyurmakta zorluk çekiyoruz. Haberlerimizi daha fazla duyurmak istiyoruz. Ve bu nedenle yapılanları okumak istiyorum.” diyerek çalışmaları okudu.

YAPILAN ÇALIŞMALARI OKUDU

Yaptıkları çalışmaları okuyan Akpınar; “Öncelikle engellilere otoparkların ücretsiz olması, Kurban Bayramı’nda kurban satış alanına ücretsiz servis, mesire alanlarında lavabo ihtiyaçları için Büyükşehir Belediyesi’ne proje çizdirip, programa alınmasını sağladık. Çöp kovalarının periyodik olarak temizlenmişini sağladık. Fatih Mah.’de yapılan okulun istinaf duvarı dolgu işini takibe aldık. Pazar alanlarına WC konulması teklifinde bulunduk. Mecliste kabul görmedi ama halen takipteyiz.” dedi. Meclis Üyesi Akpınar’ın çalışmaları okumasının ardından sakin bir şekilde geçen Danışma Meclisi Toplantısı üyelerin seçim sürecini değerlendirmeleri  ve milletvekillerinin konuşmalarıyla devam etti.

ORAL; “ÇOK EMEK VERDİK AMA KAYBETTİK”

CHP İl Başkan Vekili Seda  Oral; “İl Başkanımız Cengiz Sarıbay gelemeyeceği için onu temsilen ben geldim .Öncelikle bir köşeyazarının partimiz çalışanlarına yönelik yaptığı, ağır hakaretleri kabul etmiyoruz, kınıyoruz. Ve buradan yasal işlemlerimiz İl Kadın Kolları Başkanımız Songül Kaya’nın başlatacağını duyuruyorum. Seçim sürecine gelince, Derince’de 1261 oyla kaybettik. İyi bir oy oranı aldık. Çok fazla bir emek verdik ama kaybettik. Adayımız Av. Sertif Gökçe’ye, tüm parti çalışanlarımıza teker teker teşekkür verdikleri mücadele için teşekkür ediyorum.” dedi.

TARHAN, “BÖYLE SEÇİMLER 20 YILDA BİR GELİR”

Milletvekili Tahsin Tarhan; “Danışma Kurullarında öyle tartışmalar yaşanıyor ki, sadece siyaset konuşan ılımlı normal geçen bir meclis toplantısı yapan Derince Yönetimimizi takdir ediyorum. Son yılların en ilginç seçimiydi. Böyle seçimler 20 yılda bir gelir. Halk ayağa kalktı dedi ki ‘Belediyecilik sosyal demokratların işi’ . Halk bu mesajı verdi. Gelecek seçimlerde CHP’nin yerelde yapacağı başarı, gelecekte bizi iktidara taşıyacaktır. Bu noktaya gelmemizde en büyük etken Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’dur. Adalet yürüyüşünden başlayıp seçimdeki zaferlerimize, bugünlere gelmemize başarılar elde etmemize vesile olmuştur. Seçim bitmemiş gibi halen çalışıyoruz. Genel Merkezimizin bizi görevlendirdiği yerlerde neden kaybettik onları araştırıyoruz. Kaybedilen kentlerin, eksiklerini takip ediyoruz. Bunları kalem kalem not alıyoruz. Yerel seçimi iktidara taşıyacaksak omuz omuza vermekten vageçmeyeceğiz. Büyükşehir bizde olmalıydı. Bizde olsa Derince’yi de alırdık Gölcük ilçesini de. Ama ne yazık ki Büyükşehir’i alamadık. Darıca, Başiskele’de ittifakı belirleyemedik. Körfez’de bir arkadaşımızın inadı yüzünden Körfez’i kaybettik Bunlar olmasa daha iyi çalışmalar yapıp kazanabilirdik. Ama hatalarımızdan ders aldık. Kazanmak için tuğlayı zamanında koymak gerek.”

“DERİNCE’Yİ KAYBETMEDİK ELİMİZDEN ALDILAR”

Bu noktadan sonra Derince ilçeye talip olmamız gerek. Devletin bütün imkânlarını kullanabiliyoruz. İdealist olarak devam edip, partiyi ayakta tutmaya emekçilerin emeğini de mücadelesini de boşa çıkarmayacağız. Halkımız için mecliste her şeyi yapıyoruz, verdiğimiz soru önergeleri reddediliyor. Ama pes etmiyoruz. Siz bize sahip çıkacaksınız, siz diyeceksiniz vekillerimiz bunu dile getirdi diye. Biz birbirimize sahip çıktıkça başaracağız. Son olarak şunu demek istiyorum . Gölcük’te bir hata yaptık. Sevgili adayımızdan bir isteğim var. Lütfen Gölcük’te bu hatayı yapmayalım. Biz Derince’yi kaybetmedik elimizden aldılar. O emaneti tekrar geri almamız gerek. Biz de insanız hatalar yapabiliriz. Ama telafi etmek önemli olan. Ben Sertif kardeşimi Başkan olarak görmek istiyorum Allah yolunu açık etsin.” dedi.

 

 

 

AKAR; “HATALARIMIZI GÖZDEN GEÇİRMELİYİZ”

Milletvekili Tarhan’dan sonra sözlü alan Haydar Akar; “Kimse kimseye tanıdığı diye koltuğunu ikram etmez. Zamana bakmadan korkmadan ,koltuğu kimsenin ikramını beklemeden sonuna kadar çalışarak hak etmeliyiz. Genç yaşına rağmen koltuğu kazananlar var. Bugün İstanbul’u kazanan gençleri örmek almalıyız. Siz çalışacaksınız, biz de çalışmaları takip ederek, sizlere destek olacağız. Derince örgütü birlik beraberlik içerisinde çok kaliteli bir seçim süreci geçirdi. Derince bir beş yıl daha kaybetti ama gelecek dönem Allah’ın izniyle kazanacağız. Tahsin Bey’in dediklerini doğru buluyorum. Hatalarımızı tekrar gözden geçirmeliyiz.” dedi.

“ÖRGÜT ÇALIŞANLARI YÖNETİCİLERİNİ SEÇEBİLMELİ”

Seçim süreci değerlendirmelerin dışında, parti yönetimiyle ilgili tavsiyelerde de bulunan Akar; “Yarıştığımız halde kaybettiğimiz yerler oldu. Darıca gibi Derince gibi çok fazla emek verdiğimiz yerleri kaybettik. Siyaset uzun soluklu bir iştir. Her şeye zamanında vakıf olup, zamanında takip etmeliyiz. Sertif kardeşime başarılar diyorum, inşallah kendisini Derince’de başkan olarak göreceğiz. Örgüt seçimlerinde, örgütte çalışan arkadaşlarımızın parti yöneticilerini seçme hakkı olmalı. O zaman göreceksiniz partimiz çok daha başarılı işlere imza atacaktır. Tüzüklerle ilgili eksiklerimiz bitmek üzere, örgütlerimize ulaştıracağız. CHP olarak yarışalım ama kavga etmeyelim, tartışalım ama kavga etmeyelim huzur içinde böyle sakin toplantılar geçirelim” diyerek ifadelerini tamamladı.

 

21 Eylül 2019 - Siyaset

Muhabir Yasemin Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?