Reklamı Kapat

Canlar Sevgide buluştu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde, Cem Vakfı'nın katılımlarıyla Kocaeli Cemevleri platformuna bağlı kurumların ev sahipliğinde düzenlenen Sevgide Buluşalım etkinliğinin bu yıl 14.’sü Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi. 14. Sevgide Buluşalım etkinliğinde, Cem Çelebi ve Orketrası ile Ender Balkır ve Orkestrası tarafından deyişler söylendi ve Kur’an-ı Kerim tilaveti okundu. Erkan Cem-i yapıldı, dualar edildi. Erkan Cemi’nin ardından etkinliğe katılan vatandaşlara aşure ikram

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Alevi ve Baktaşi derneklerinin katılımıyla bu yıl 14’üncüsü düzenlenen “Sevgide Buluşalım” etkinliği bugün Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleşti. İlk kez bu yıl, etkinlik öncesi Muharrem ayı ile Kerbela hadisesinin tüm yönleriyle ele alınacağı panel gerçekleştirildi.Etkinliğe, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Vali Yardımcısı Suat Yıldız, Genel Sekreter Balamir Gündoğdu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Hasan Aydınlık, Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, AKP İl Başkan Vekili Şahin Talus, AKP İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz, BBP İl Başkanı Remzi Kaya, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner, Cem Vakfı Genel Müdürü Hıdır Akbayır, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanı Eşref Doğan, çok sayıda dernek ve vatandaşın katılımıyla gerçekleşti.

“KERBELA VAKASI BİR İKTİDAR KAVGASI DEĞİLDİR”

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Kocaeli Cem Evleri Platformu adına dönem sözcüsü Ali Ekber İncesu, “ Değerli canlar, KERBELA da yaşanan katliam ve insanlık dramı yıl dönümü nedeniyle bugün, burada biraradayız. 680 yılının muharrem ayının 10. Gününde KERBELA da şehit olan HZ. Hüseyin ve 73 şehidin acısını ilk günkü gibi yaşamaktayız. Değerli canlar, KERBELA vakası, bir iktidar kavgası değildir. KERBELA katliamı aslen bir insanlık davasıdır. Zalim ile mazlumun, onur ile onursuzluğun, merhamet merhametsizliğin, davasıdır. Yezidin baskılarına boyun eğmeyen,HZ. Hüseyin KERBELA topraklarında göstermiş olduğu direnişi ve cesaretiyle, bizleri bugüne getiren, o şanlı duruşa, o ölümsüz insana bin selam olsun.

KERBELA
HZ. Hüseyin ' in KERBELA da yezide karşı direnişi insanlığın var oluşuydu. Eğer o gün o direnişi göstermemiş olsaydı bugün insanlıktan bahsetmek mümkün değil di.HZ. Hüseyin kendisine sunulan bütün vaatlere rağmen, direnerek,' 'başımda gitse sana biat etmem yezit' 'dedi. 73 yareniyle birlikte yezidin, 30 bin kişilik ordusuna karşı savaşarak şehit oldular. HZ. Hüseyin KERBELA topraklarında öyle bir destan yazdı ki hafızalardan silinmeyecektir. KERBELA' dan günümüze tüm insanlık HZ. Hüseyin e rahmet, yezide nahlet okumaktadır. Ey KERBELA sen ki Muhammed Mustafa ın cennetler efendisi dediği saçlarını okşamaya kıyamadığı, FATMA ananın, aliyel murtezanın ciğer paresi HZ. Hüseyin in şahadetine şahit olansın. Ey KERBELA yezidin zulmüne, 6 aylık Ali Ekber in 3 çatal başlıklı okla şehit edildiğine şahit olansın. Ey KERBELA sen ehlibeytimin katliamına mekan olan yersin. Değerli canlar biz işte böylesine zulüm görmüş bir ecdadın torunlarıyız. Biz alevi canlar tarih boyunca zulümlere uğramış bir nesil olarak bugünde dünyanın neresinde olursa olsun, her türlü şiddete insan hak ve özgürlüklerine, yapılan saldırılara karşı durmalıyız. Şiddeti Red etmeli, sevgiyi barışı esas almalıyız. Biz alevi canların taleplerine gelince, kardeşçe barış ve huzur içinde yaşamak başta olmak üzere,  cemevlerimizin ibadethane statüsüne alınması, 

CEM evlerimizin bakım onarım, ve personel bütçelerinin oluşturulması

Cem evlerimize belediye imarında yer tahsisi yapılması, ve anayasa güvencesine alınmasıdır. ALEVİLİK inancına göre bu ay hakkın makamı olan, gönüllerden cebirin,kinin, uzaklaştırıldı, zalimliğin, ve haksızlığın lanetlendiği, birlik kardeşlik, barış duygularının pekiştirildiği, mazlumun yanında insan olmanın, özü dara çekme ve gönülleri, insan olma onuruyka yıkama ayıdır. Özü dara çeken nefsinden uzaklaşan, canların matemleri hak erenler katında kabul olsun. Bugün 14.sünü düzenlemiş olduğumuz sevgide buluşalım aşure etkinliğinde, hiç bir ayrım gözetmeksizin, sevgide buluştuk. Bu anlamda, bu yıl daha geniş kapsamlı hizmet sunan ve bizleri yanlız bırakmayan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tahir Büyükakın a, teşekkür ederiz.Çokluk içinde birliğin güzel bir örneği olarak dağıttığımız, aşurenin tüm insanlığın birliğine vesile olmasını ve kabulünü niyaz ediyorum. Bugün sevgide buluşan, katılım ve katkı sağlayan tüm canlarımıza, değerli sanatçılarımıza, emeği geçen herkese,,,,,,, gelin canlar bir olalım, iri olalım, diri olalım diyerek Hepinizi aşk ı niyaz ederim” dedi.

“CEMEVLERİ İBADETHANE STATÜSÜNE ALINMALI”

Cemevlerinin ibadethane statüsüne alınmasına değinen İncesu, “Hz. Hüseyin’in Kerbela’da yezide karşı direnişi insanlığın var oluşuydu. Eğer o gün o direnişi göstermemiş olsaydı bugün insanlıktan bahsetmek mümkün değildi. Hz. Hüseyin kendisine sunulan bütün vaatlere rağmen, direnerek “Başım da gitse sana biat etmem yezit” dedi. 73 yareniyle birlikte yezidin, 30 bin kişilik ordusuna karşı savaşarak sehit oldular. Biz Alevi canlar tarih boyunca zulümlere uğramış bir nesil olarak bugün de dünyanın neresinde olursa olsun, her türlü şiddete insan hak ve özgürlüklerine yapılan saldırılara karşı durmalıyız. Kardeşçe, barış ve huzur içinde yaşamak başta olmak üzere şiddeti reddetmeli, sevgiyi, barışı esas almalıyız. Cemevlerinin ibadethane statüsüne alınması, bakım, onarım ve personelin bütçelerinin oluşturulması, Cemevlerimize belediye imarında yer tahsisi yapılması ve anayasa güvencesine alınmasıdır” ifadelerinde bulundu.

“ALEVİLİK İSLAM’IN İÇİNDEDİR”

İncesu’nun ardından açıklamalarda bulunan Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner,” Bin 400 yıl önce Kerbela’da şehit edilen Hz. Hüseyin ve yaverlerini saygı, sevgi ve muhabbetle anıyorum.Bugünün anısına şu anda cenaze töreni düzenlenen Neslican Tay kardeşimize Allah’tan rahmet diliyorum. Kocaeli bildiğiniz gibi sevgi ve kardeşliğimizi Türkiyemize örnek olarak sunan bir büyükşehrimiz. Anadolu sevgide kardeşlikte Kocaeli’de buluşmaktadır. Horasan’dan Anadolumuza kurulan gönül köprümüzde gelin sevgide buluşalım. Bizler burada sevgide buluşarak Türkiye’de sevgi ve hoşgörünün barışa, kardeşliğe hep beraber hizmet ediyoruz. Bizler bu ülkenin bölünmez bütünlüğünden yanayız. Her şeye rağmen her zaman barışın, kardeşliğin, hoşgörünün mekanı olmuştur Anadolu. Her şeye rağmen bu ülkede bu birliği beraberliği hiç kimse bozamıyorsa bilin ki bunu Cumhuriyet’e, Cumhuriyet’i kuranlara ve Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz. Bu nedenle dışarıdan ve içeriden her türlü oyuna Alevisi, Sunnisi, Kürdü, Türkü kim olursa olsun bu kutsal topraklarda beraber yaşamaya ant içmişiz, bunu kimseye bozamayacaktır. Alevilik ister kabul etsinler ister etmesinler İslam’ın içindedir, hoşgörüdür, kardeşliktir” dedi.

“CEMEVLERİ KARARLARI UYGULANMALIDIR”

Cemevleri’nin ibadethane olmasına değinen Döner, “Toplumla içiçe yaşıyoruz. Bizler özgürce ibadetlerimiz iyapmak istiyoruz. Cemevleri alevilerin ibadetler yerleridir.Cem aklın, yolun, gönüllerin birliğidir. Aleviler, Cemevleri’nde toplumsal cinsiyet ayrımı gözetmeksizin, varlıklı varlıksız, genç yaşlı herkesi kucaklar. Cemevleri Alevilerin hakikat okuludur. Aleviler kendileri için özel bir ayrımcılık istemiyoruz. İstediğimiz inanç özgürlüğünün evrensel değer çerçevesinde uygulanmasıdır. Devletler, Alevilerin taleplerine son derece duyarlı olmaları hiçbir şeye alet etmeden bu talebimizi karşılamalıdır. Cemevleri Alevilerin gerçeğidir. Cemevlerine yönelik her türlü hukuksal, siyasi, dinsel ayrımcılık son bulmalıdır. AİHM’nin verdiği kararlar vakit geçilmeksizin uygulanmalıdır. Bu kararlar, Cemevleri’nde Alevilerin ibadethanesi, hizmet veren dedeler ise kamu hizmeti yapılan kişilerdir. Buralar kamu yeri olarak geçmelidir. Okullar açılmalı ve ders kitaplarında Alevi inancı diğer inançlarla aynı şekilde öğretilmelidir. Geçmiş büyükşehir belediye başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu ve mevcut başkanımız Tahir Büyükakın sonsuz bir teşekkürü hak ediyor. Böyle olduğu zaman çözemeyeceğimiz hiçbir sorun olmaz. Cemevlerine, özellikle Kocaeli’de bulunan Cemevleri’ne diğer inanç yerlerinde olduğu gibi aynı şekilde davrandıkları için teşekkür ediyorum” dedi.

“BİR ARADA OLDUĞUMUZU GÖSTERİYORUZ”

“Bir arada olduğumuzu gösteriyoruz” diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın“Kocaeli’de etkinliğimizin 14’üncüsü düzenleniyor. Bu gerçekten son derece kıymetli bir etkinlik. Biz çok mutlu bir milletin evlatlarıyız. Anadolu’da inanılmaz bir gelenek kuruldu. Bu gelenek dünyaya barışın, sevginin en güzel halini gösterdi. Dinimiz hoşgörü, sevgi ve barış dini. Anadolu sevgi ve hoşgörü coğrafyası. Dünyanın birçok yeri sevgiye aç ve susuzken, Kocaeli, sevgi medeniyetimizin birikimine bir arada durarak sahip çıkıyor. Dünyadaki sevgi ve kardeşlik susuzluğuna yağmur oluyor, sağanak oluyor. Bizler asırlardan beri sevgi uğruna savaşanlarız.  Aynı şehirde,  aynı hayatı paylaşan insanlar olarak bugün de dimdik, tereddüt etmeden; Sevgiyle, kardeşlikle, hoş görüyle bir arada olduğumuzu gösteriyoruz” dedi.

“HER YER YANGIN YERİ”

Her yer yangın yeri diyen Büyükakın, “Varlığımız, ortak değerlerimiz üzerine kurulmuştur. Muharrem ayı bizim ortak değerimizdir. Gönül diliyle konuştuğumuz zamandır. Ancak bu birliktelik, bu sevgi kültürü, dünyanın her milletine nasip değil. Dünyanın her yeri gülistan değil. Bildiğiniz üzere Hicret’in 61’inci senesinde Peygamber Efendimizin göz nuru  Hz. Hüseyin ve Ehl-i Beyt’ini,  şehit etmeden önce günlerce susuzluğa mahkûm ettiler. O günden bugüne dünyanın Hoş görüye, barışa olan susuzluğu dinmek bilmedi. Suriye, Irak, Filistin, Meksika…  Afrika’dan Afganistan’a Latin Amerika’dan Avrupa’ya kadar. Her yer yangın yeri” ifadelerinde bulundu.

“ASIRLARDAN BERİ DAVAMIZ İNSANLIKTIR”

“Dünya kardeşliğe susuz. İşte bir araya gelerek Tüm dünyaya örnek teşkil ettiğimiz kardeşlik hareketimiz, bütün bu meseleleri çözecek kadar güçlü bir kaynağa sahip. Kardeşliğimizin kaynağında çağlayan su,  dünyadaki ateşleri söndürecek kadar güçlü. Bu yüzden sevgide buluşmalarımız, Kocaeli’den başlayıp Dünya’nın yangınlarına doğru akan yegâne ırmaktır. Bizim yangınlarımız, kardeşliğimizi bölmeye çalışanlara karşı  susarsak başlar. Adaletsizliğe boyun eğersek başlar. Mazluma yapılanı görmezden gelirsek başlar. Hüseynîler gibi bir avuç insan kalsak bile Zalim dünyaya karşı yürümezsek başlar. İşte o gün, kaybettiğimiz gündür. Dünyadaki en asil duruş, hak için, hak uğruna  bir arada olmaktır. Asırlardan beri davamız insanlıktır” şeklinde konuştu.

“SÖNDÜRMEK TEK ÇAREMİZDİR”

“Dünyanın yangınlarını sevgi suyu ile söndürmek tek çaremizdir” diyen Büyükakın, “Yezid’in safında olanlar dün de vardı, Bugün de var, yarın da var olacaklar. Ama Muharrem ayı  Müslümanım diyen herkes için Bir kurtuluş fırsatıdır. Kardeşliğe, barışa, sevgiye erişme fırsatıdır. Mısralarında söylediği gibi, Dünyanın yangınlarını sevgi suyu ile söndürmek tek çaremizdir. Allah şehrimizi ve ülkemizi, kardeşliğe ve sevgiye susuz bırakmasın. Bize daha nice sevgide buluşma fırsatı nasip eylesin. Bir gün değil,  her gün sevgide buluşmak dileğiyle, Muharremimiz mübarek olsun” dedi.

“MUHARREM AYIMIZ MÜBAREK OLSUN”

 Son olarak konuşma gerçekleştiren Vali Yardımcısı Suat Yıldız, “Kerbela Şehitleri başta olmak üzere tüm şehitlerimizi saygıyla anıyorum. Birbirimize sevgiyle bakmaya devam ettiğimiz, huzur ve barışı koruduğumuz, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ülkemizde bir arada yaşamak için sevgiyi aşılamamız gerekiyor. Muharrem Ayımız mübarek olsun” ifadelerinde bulundu.

 ERKAN CEM-İ YAPILDI

1. Sevgide Buluşalım etkinliğinde, Cem Çelebi ve Orketrası ile Ender Balkır ve Orkestrası tarafından deyişler söylendi ve Kur-an-ı Kerim tilaveti okundu. Gebze Hacı Bektaş Veli Kültür ve Dayanışma Derneği’nden Mustafa Dede yönetiminde Erkan Cem-i yapıldı dualar edildi. Erkan Ceminin ardından etkinliğe katılan vatandaşlara aşure dağıtıldı.

KİMLER DESTEK VERDİ?

İzmit - Balören Mahalle Muhtarı Ahmet Demir, Bayraktar Mahalle Muhtarı Ali Cevat Tomardur, Mecidiye Mahalle Muhtarı Fahrettin Korkutan’ın da katılım sağlayacağı etkinliğe, Cem Vakfı, Alevi İslâm Din Hizmetleri Başkanlığı Gebze Cem Ve Kültür Evi Yaptırma Yaşatma Derneği, Gebze Hacı Bektaş Veli Kültür Ve Dayanışma Derneği, Derince İmam Hüseyin Cem Ve Kültür Evi Derneği, Derince Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, İzmit Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Cem Vakfı Kocaeli Şubesi Abdal Musa Cem Ve Kültür Evi Çayırova Şb., Körfez Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Darıca Cemevi Anadolu Kültür Ve Görgü Derneği, Gültepe Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, İzmit Tavşantepe, Bayraktar, Balören ve Mecidiye köyleri etkinliğe destek veren dernekler, cemevleri ve muhtarlar olarak yer aldı.

22 Eylül 2019 - Gündem

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?