Reklamı Kapat

“Bugün yollarda bizim kahkahamız olacak”

Bu yıl 7’inci kez düzenlenen “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” öncesinde açıklamalarda bulunan turun organizatörü Müjgan Sevgier, “Egzoz kokusuna karşı parfüm kokusu” diyoruz. Bugün yollarda araç gürültüsü değil, bizim kahkahamız olacak” dedi.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri
+9
Haber albümü için resme tıklayın

İzmir’de Sema Gür tarafından başlatılan, daha sonrasında Türkiye’bnin birçok şehrine yayılan “Süslü Kadınlar Bisitlet Turu” bu yıl Kocaeli’de yedinci kez gerçekleştirildi. Avupa Hareketlilik Haftası kapsamında Dünya Otomobilsiz Kentler Günü dolayısıyla bisiklet kullanımına dikkat çekmek amacıyla pekçok ilde eş zamanlı olarak düzenlenen “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” Cumhuriyet Parkı’nda başlayıp 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nda (Eski Perşembe Pazarı)konser ile sona erdi. İzmit Belediyesi’nin de destek verdiği etkinliğe  İzmit Belediyesi Özel Kalem Müdürü Duygu Çetiner, İzmit Belediyesi Spor Müdürü Mithat Ağa ve çok sayıda kadın bisikletleriyle eşlik etti.

“DOĞAYI KİRLETEN BİZ İNSANLARIZ”

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun Kocaeli’deki organizatörü Müjgan Sevgier, tur öncesinde yaptığı açıklamada, “2013 yılında İzmir’de başlayan tur, 7 yıl içinde büyüyerek Türkiye’de diğer şehirlerde bisiklete binen kadınların da dikkatini çekmiştir. Turumuz bu yıl yaklaşık 115 şehirde, 14 ülkede eş zamanlı olarak yine bağımsız gönüllü kadınlar tarafından yapılıyor. Gururluyuz. Bisiklet, çevreyi kirletmeyen doğa dostu bir ulaşım aracıdır. Doğayı kirleten biz insanlarız. Doğanın dengesini bozduk, nasıl durduracağız düşünmemiz gerekir. Bizim de bisiklete binerek buna katkımız olabilir. Bisiklet, yoğun kent trafiğine çözüm olabilir ve bir ulaşım aracı olarak algılanmalıdır” dedi.

“EGZOZ KOKUSUNA KARŞI PARFÜM KOKUSU”

Sevgier sözlerinin devamında, “Biz, günlük kıyafetimizle bisiklete binerek ulaşımıımızı sağlayabiliriz. Buna dikkat çekebilmek amacıyla süslendik ve bisikletimizle yollara çıktık. Avupa Hareketlilik Haftası kapsamında Dünya Otomobilsiz Kentler Gününe vurgu yapmak istiyoruz. Biz Kocaeli’de bisiklete binen kadınlar olarak motorlu taşıtların olmadığı, yollarda bisiklete binmenin ne kadar keyifli olduğunu göstermek için buradayız.”Egzoz kokusuna karşı parfüm kokusu” diyoruz. Bugün yollarda araç gürültüsü değil, bizim kahkahamız olacak. Kadınız, görünür olmak istiyoruz. Görünür olmayan binlerce kadın var ülkemizde. Kadın toplumda göründüğü sürece toplum rahat bir nefes alır. Kadın korkmadan yollarda olmalı, toplumun her alanında varolmalıdır. Çünkü bisiklete saygı, kadına saygı, kadın bisikletliye saygı istiyoruz” dedi.

“BİSİKLETLİ İNSANLARIN ARTMASINI DİLİYORUM”

İzmit Belediyesi Özel Kalem Müdürü Duygu Çetiner, “Bisikletli insanların artmasını diliyorum, kent trafiği sorunu çok büyük. Ben de herkes gibi yakıt tasarrufu, temiz hava dolayısıyla birçok konuda güzel bir hizmet olacağına inanıyorum. Kadınların bu konuda daha da çok olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

 

22 Eylül 2019 - Gündem

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?