Balkan Türkleri ‘büyük göçün’ lansmanını yaptı

BAL-TÜRK Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği ve YTB -Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi desteği ile düzenlenen “1989 Bulgaristan Göçünün 30. Yılı” anma programının lansman toplantısı Bursa’da BAL-GÖÇ Balkan Türkleri Göçmen Mülteci Federasyonu Genel Merkezinde yapıldı

BAL-GÖÇ Balkan Türkleri Göçmen Mülteci Federasyonu ev sahipliğinde yapılan toplantıya BGF Başkanı Dr. Kader Özlem, Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Sabri Mutlu, İzmir Balkan Göçmenleri Derneği Başkanı Abdurrahim Nursoy, Yalova Balkan Göçmenleri Derneği Başkanı Nedret Gülen, Balkanlılar Kültür Derneğinden Olcay Özgün, BAL-TÜRK Genel Başkanı Ruşen Özcan, Onursal başkan Bayram Çolakoğlu, Yönetim Kurulundan Doç. Dr. Ayhan Orhan, Yavuz Usta, Günay Uzun, Selahattin Aydın, Şükrü Ar, Sevcan Günzit, Yeşim Armağan Aslan ve Hasan Hayırsever, Karamürsel Şube Başkanı Türkan Günay, Şekerpınar Şube Başkanı Ahmet Akbulut Gebze Şube Başkan Yardımcısı Bekir Karaosman’da  katıldı.

2.DÜNYA SAVAŞI’NDAN SONRA YAŞANAN EN BÜYÜK GÖÇ

“1989 Bulgaristan Göçünün 30. Yılı” anma programı Bursa tanıtım toplantısının açılış konuşmasını yapan BGF Başkanı Dr.Kader Özlem, “Haziran 1989- Mayıs 1990 arası dönemde 345.960 Bulgaristan Türkü göç etti. Bu göç hareketi kıta Avrupası’nda 2.Dünya savaşından sonra yaşanan en büyük göç hareketidir. ‘ dedi. Daha sonra anma programı sunumunu yapan Kocaeli BAL-TÜRK Genel Başkan Yardımcısı, Doç.Dr. Ayhan Orhan, 28-29 Eylül tarihinde yapılacak anma programına bu zulmü yaşayan birçok insanın katılım sağlayacağını belirterek, anma Programında İsmail Cambazov, Zeynep Zafer, Vildane Dinç, Vedat Ahmet, Emin Atasoy, Kader Özlem, Fatma Rodoplu, Ayşe Kayapınar, Mehmet Türker, Gülbahar Kurtuluş ve Stoyan Dinkov gibi önemli konuşmacılar katılacağını ifade etti.

ZORUNLU GÖÇÜ HATIRLATACAKLAR

Toplantıda söz alan BAL-TÜRK Genel Başkanı Ruşen Özcan ile geçmiş dönem başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu yaptıkları konuşmalarda Bulgaristan Türklerinin 30 Yıl önce yaşadıklarına değinerek, ‘“1989 Bulgaristan Göçünün 30. Yılı”  zorunlu göçün bütün yönleriyle ele alındığı bir çalışma olacak. Yurdun çeşitli yerlerinde yaşan Bulgaristan Türkleri’nin o günleri anlatan mektup fotoğraf ve anı eşyalarında sergileneceği zorunlu etkinlikte göçmenlerin anılarıyla hazırlanan belgesel ve yayınlar akademik panel oturumlarıyla zorunlu göç anısına konserlerle içeriği zengin bir programla Türkiye ve Dünya kamuoyuna zorunlu göçü hatırlatacağız unutturmayacağız’ dediler

23 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?