Reklamı Kapat

KOÜ, Sayıştay’a takıldı

Sayıştay, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) hakkında yayınladığı son raporda birçok hatayı duyururken, mali rapor ve tabloların doğru ve güvenilir bilgi içerdiğini belirtti.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri

Sayıştay, Kocaeli Üniversitesi hakkında 2018 yılı denetleme raporlarını açıkladı. Söz konusu raporda, üniversitenin yapmış olduğu birçok hata yer aldı. Raporda, denetçiler tarafından üniversitenin döner sermaye işletmesinde 70 bin 277,97 TL’lik sermaye payının bulunmasına rağmen 242 Döner Sermayeli Kuruluşlara Yatırılan Sermayeler Hesabında 7 milyon 736 bin TL olarak yer aldığının tespit edildiği bildirildi. Bu hatanın 2018 yılı bilançosunda 7 milyon 665 bin 722,3 TL hataya neden olduğu belirtilirken, üniversite yaptığı açıklamada bulguda belirtildiği şekilde gerekli düzenlemenin yapılacağını belirtti.

“GEREKLİ KAYITLAR YAPILACAK”

Üniversitenin yapmış olduğu bir başka hata ise Kocaeli Üniversitesi İktisadi İşletmesi Sermayesinin Üniversite Özel Bütçe Bilançosu’nda yer almaması oldu. Denetçiler tarafından üniversitenin 2018 Bilançosu 241 Mal ve Hizmet Üreten Kuruluşlara Yatırılan Sermayeler Hesabında izlenmediği görüldü. Üniversitenin 2 milyon 500 bin TL olarak sermaye hesabı olmasına karşın,  üniversite bilançosunun 241 Mal ve Hizmet Üreten Kuruluşlara Yatırılan Sermayeler Hesabında  tutarın yer almadığı fark edildi. Üniversite konu hakkında sermayeler hesabına gerekli kayıtların yapılacağını bildirdi.

BİRDEN FAZLA GENEL SEKRETER

Denetim görüşünü etkilemeyen ancak hata olarak belirtilen Sayıştay raporunda, bir diğer sorun olarak kurum bünyesinde birden fazla genel sekreter bulunması konusu yer aldı.  Denetçiler, yapmış olduğu denetimde mevzuat gereği genel sekreterlik için bir tane kadro olmasına rağmen,  uygulamada biri fiili diğeri ise resmi olmak üzere iki genel sekreterin görev yaptığını tespit etti. Üniversitenin “hemen hemen her rektörlük atamasından sonra neredeyse üniversitelerin tamamında karşılaşılan bu durumun düzeltilmesi için, çalışanların kazanılmış haklarını koruyarak, mevcut mevzuatta değişiklik yapılması ve genel sekreter ve üst kadrolarda bulunan personelin mevcut yönetimle gelip gitmesinin sağlanmasının, kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanılması açısından gerekli olduğu kanaati üniversitemizce de kabul edilen bir olgudur” cevabı sonrası denetçiler bahsekonu sorun hakkında yasal değişiklik yapılması gerektiğini belirtti.

SAYIŞTAY: TABLOLAR DOĞRU VE GÜVENİLİR BİLGİ

Sayıştay denetçileri, denetiminin ardından üniversite hakkında, “Kocaeli Üniversitesi 2018 yılına ilişkin yukarıda belirtilen ve ekte yer alan; geçerli finansal raporlama çerçevesi kapsamındaki mali rapor ve tablolarının, “Denetim Görüşünün Dayanakları” bölümünde belirtilen hesap alanları hariç tüm önemli yönleriyle doğru ve güvenilir bilgi içerdiği kanaatine varılmıştır” ifadelerinde bulundu.

 

24 Eylül 2019 - Gündem

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?