GTÜ ihalelerde Sayıştay’a takıldı

Gebze Teknik Üniversitesi hakkında Sayıştay’ın yayınladığı raporda gerçekleşen ihalelerle ilgili birçok bulguya rastlandı.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri

Sayıştay, Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) hakkında son denetim raporunu yayınladı. Yayınlanan raporda Sayıştay denetçileri, yapmış olduğu denetimlerde birçok bulguya rastladı. Raporda dikkat çeken bulgulardan birisi “Yapılmakta Olan Yatırımlar Hesabının Gerçek Durumu Yansıtmaması” bulgusu oldu. Denetçiler, üniversitenin yılsonu mizanında 258 Yapılmakta Olan Yatırımlar Hesabının bakiyesinin 104 milyon 377 bin 693,61 TL olduğunu ancak Yapı İşleri ve Teknik Dairesi ve Strateji Geliştirme Dairesi'nden alınan verilerde geçici kabulü yapılmamış devam etmekte olan yapım işlerine ödenen tutarın 26 milyon 413 bin 660,88 TL olduğunu tespit etti.

VARLIK HESAPLARINA DEVREDİLECEK

Üniversite konu hakkında denetçilere, bulgu konusu hususlara iştirak edilmiş olup, üniversiteye ait taşınmazların kayıt altına alınması için çalışmaların devam ettiğini, mümkün olan en kısa sürede yapılmakta olan yatırımlar hesabında bulunan ve geçici kabulü yapılan yapım işlerine ilişkin tutarların ilgili varlık hesaplarına devredileceği belirtti.

1 MİLYON 222 BİN TL’LİK TEMİNAT MEKTUBU

Sayıştay’ın denetim görüşünü etkilemeyen bulgularında muhasebe biriminde vadesi geçmiş ve hükümsmüz hale gelmiş teminat mektuplarının bulunduğunu tespit etti. Söz konusu bulgu hakkında teminat mektuplarına ilişkin yapılan incelemede toplam tutarı 1 milyon 222 bin 913,18 TL olan 31 adet teminat mektubunun vadesinin geçtiği ve hükümsüz hale geldiğini tespit ettiğini duyurdu.  Üniversite, vadesi geçmiş1 milyon 222 bin 913,18 TL tutarındaki 31 adet teminat mektubundan 587 bin 666,20 TL tutarında olan kısmının iade işlemlerinin gerçekleştirildiğini, kalan teminat mektuplarının ise iade işlemleri için ilgili birimlerin SGK ile yazışmalar yaptığı ve diğer gerekli iş ve işlemleri titizlikle yürütüldüğünü belitti. Sayıştay, söz konusu açıklama hakkında iade işlemlerinin ivedilikle gerçekleştirilmesi gerektiğini bildirdi.

SAYIŞTAY’DAN İHALE BULGUSU

Yine denetim görüşünü etkilemeyen bulgularında Gebze Teknik Üniversitesi Rektörlüğü Kimya Bölümü Bodrum Kat Yemekhane Yapım işinin, ihale, sözleşme ve hakediş dosyalarının yapılan incelemesinde, işin Açık İhale Usulü yerine  Pazarlık Usulünün (b) fıkrasına göre yapıldığı tespit etti. İhalenin, pazarlık usulü olarak gerçekleştirillmesi hakkında Sayıştay, “İdareler, bu Kanuna göre yapılacak ihalelerde; saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamakla sorumludur “ilkelerine aykırı olduğunu belirtti. Üniversite, söz konusu bulgu hakkında, yeni açılan bölümler, enstitüler ve lisans eğitimi vermeye başlayan yeni bölümler ile artan öğrenci kontenjanlarının mevcut öğrenci yemekhanesine önemli bir yük getirmesi durumunun, "İdarece öngörülemeyen olay" olarak değerlendirildiği belirtirken,  bulguya istinaden daha sonra yapılacak bu tür ihalelerde açık ihale usulünün kullanılması usulüne dikkat edileceği belirtti.

AÇIK İHALE USULÜ VURGUSU

Sayıştay ise üniversitenin bulgusu ve cevabı hakkında, “İdarece gerçekleştirilien bu işle ilgili olarak açık ihale usulü yerine pazarlık usulünün kullanılması; 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 5’inci maddesinde yer alan ilkelere aykırılık teşkil etmektedir. İdarelerin mal veya hizmet alımları ile yapım işleri ihalelerinde, 4734 sayılı Kanun'un ön gördüğü usul ve esaslar çerçevesinde işlem yapılması gerekmektedir” dedi.

DOĞRUDAN TEMİN DİKKAT ÇEKTİ

Denetçilerin bulguları arasında en dikkat çekenlerden birisi  “Aynı İhale Konusu İçinde Yer Alabilecek Nitelikteki Yapım İşlerinin, Kalemlere veya Gruplara Bölünmek Suretiyle  Doğrudan Temin Yoluyla Yaptırılması” oldu. Denetçiler, “Kamu idaresinin doğrudan temin yöntemiyle yaptırdığı yapım işlerinin incelemesinde, Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı tarafından yaptırılan bazı yapım işlerinin, ihale yerine parçalara bölünerek 4734 sayılı Kanunun 22/d maddesi kapsamında doğrudan temin yolu ile yaptırıldığı görülmüştür” tespitinde bulundu.

YİNE AÇIK İHALE USULÜ EKSİĞİ

Doğrudan teminin ihale usulü olmadığını belirten denetçiler, aynı olanharcamaların, rekabeti ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlayacak şekilde temel ihaleusullerinden biri olan açık ihale usulü ile yapılması gerektiği, parçalar halinde istisnai bir alım yöntemi olan doğrudan temin yöntemi ile temininin kamu ihale mevzuatına uygun olmadığı bildirdi. Üniversite yaptığı açıklamada, “Üniversitemizde yapılan herhangi bir bütün işi, inşaat, mekanik veya elektrik imalatlarına ayırmak değil, kampüsün bir noktasındaki mekanik arıza için mekanik firmalarından teklif alınarak hızlı çözüm üretilmesi işlemidir. Zaten bahis konusu kategorize etme işlemi bir tercih şekli olmakla birlikte eğer iş kanunda belirtilen tutarın üstünde ise yine ilk ve olması gereken tercih açık ihale usulüdür” ifadelerinde bulundu.

“KAMU İHALE MEVZUATINA UYGUN DEĞİL”

Denetçiler üniversiteden verilen cevap hakkında,benzer işlerin mümkün olduğunca bir araya getirilerek açık ihale usulü ile yaptırılmaları, böylece rekabet koşulları ve daha uygun maliyetlerle sonuca ulaşılması hususlarında gerekçi çabanın gösterileceği belirtilmiş olup, niteliği bakımından aynı olan harcamaların, rekabeti ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlayacak şekilde temel ihale usullerinden biri olan açık ihale usulü ile yapılması gerektiğini belirtti. Denetçiler ayrıca, parçalar halinde istisnai bir alım yöntemi olan doğrudan temin yöntemi ile temininin kamu ihale mevzuatına uygun olmadığı belirtti.

25 Eylül 2019 - Gündem

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Erol Demirbek - özel otomobilinde sigara içene ceza yazar . bu işi de çözeriz sorun değil.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Eylül 16:32
02

Vatandaş - Gerçekten İçler acısı KİK gözden geçirilmesi gerekli. Üniversite hastaneleri ve diğer hastanelerde dahil doğrudan temin ile alımı iycene çığrından çıkardılar ve suistimaller oluşmaya başlamıştır. Bu konu çok ama çok ciddi. ihalelerin tek tek incelenmesi ve usule uygunluğunun kontrol edilmesi halinde devletimizin en az % 30 zarardan kurtulacağını göreceklerdir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Eylül 14:48


Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?