Reklamı Kapat

Savunma sanayisine, GTÜ’den destek

Gebze Teknik Üniversitesi Savunma Teknolojisi Enstitüsü kapsamında Savunma Sanayi Akademisi açılış töreni gerçekleşti

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Gebze Teknik Üniversitesi’nin (GTÜ) bilgi birikimi ve mühendislik deneyimleriyle tecrübelerini savunma sanayimize katkı sunmak adına harekete geçiren ‘Savunma Sanayi Akademisi’ törenle açıldı. Yerli ve milli imkanlarla savunma sanayine katkı sağlayacak akademi Savunma Teknolojileri Enstitüsü bünyesinde kuruldu. Savunma Sanayi Akademisi’nde, bu alanda farklılık yaratabilen üstün nitelikli araştırmacılar yetiştirmek, savunma odaklı Ar-Ge alanlarında ihtiyaçların milli imkânlarla karşılanması için teknolojiler üretmek ve teknolojik üstünlük yaratacak projelerde yetkin ve değer yaratan bilim insanları ve mühendisler yetiştirmek, savunma dünyasını etkileyeceği öngörülen farklı teknolojik alanları araştırma kurgulama ve uygulama ile ilgili özel araştırmaların yapılması için çalışmalar yürütülecek.

GENİŞ KATILIM

GTÜ Kongre ve Kültür Merkezi Mavi Salon’da düzenlenen açılış programına Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammet Hasan Aslan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Arif Çağdaş Aydınoğlu, Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı Serdar Demirel, TÜBİTAK MAM Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kılıçaslan, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katılım gösterdi.

“BİLGİLER DEĞERE DÖNÜŞÜYOR”

Açılış konuşmasında, savunma sanayisinin ülke savunması gibi çok önemli bir konuda stratejik öneme sahip olması onu diğer sektörel alanlardan çok daha önemli bir yere konumlandırdığını belirten Rektör Prof. Dr. M. Hasan Aslan; “Bu sebeple bu alanda çalışacak, değer üretecek kişilerin hem akademik hem de sektörel manada uluslararası arenada fark yaratabilecek, dikkat çeken projelere imza atabilecek yetkinlikte kişiler olması büyük önem arz etmektedir. “ diye konuştu. Aslan, enstitüde şekillenecek projelerde, bölgesel ve ulusal firmaların da yer alacağını söyledi.

“İLK GİRİŞİM GTÜ’DEN”

Günümüz dünyasında ülkelerin savunma sanayilerine büyük önem verdiğini ve en çok ödeneğin bu alana aktarıldığını anımsatarak konuşmasına başlayan Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı Serdar Demirel; “Savunma sanayisinde millileştirme için büyük bir çaba içerisindeyiz. 100 yıl sonra da dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer almak istiyorsak teknolojiyi elimizde tutmalıyız. Bu tarzda bir girişim ilk defa Gebze Teknik Üniversitesi’nde oldu. Gençlerimizin ilgisini bu alana çekmenin önemli olduğunu bir kez daha hatırlatarak Rektörümüze ve akademik kadroya teşekkürlerimi sunup başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

 “MAZLUMUN SESİ OLMAK İÇİN…”

Yaşar Çakmak ise kürsüden yaptığı konuşmada acı tabloların yaşandığı bir ülkede yaşadığımızı belirterek, “Dünyaya geliş nedenimiz dünyada huzur ve insana hizmet etmektir. Ancak insanoğlu farklı çıkarlar için vahşileşiyor. Mazlumun sesini duyurmak için güçlü olmamız gerekiyor. Eğer silahınızı kendiniz üretirseniz daha rahat olursunuz. Sanayi ve üniversite iş birliği ile güzel sonuçlar alınacağına inanıyoruz ve Büyükşehir Belediyesi olarak her türlü desteğe hazırız. Öğrencilerimizden ve akademisyenlerimizden büyük bir başarı bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

“BÜYÜK ATILIMLAR YAPTIK”

Gebze Kaymakamı Mustafa Güler ise, “10 yıllık dönem içerisinde Türkiye savunma sanayisinde büyük atılım yaptı. Gebze’de TÜBİTAK, Bilişim Vadisi, sanayi bölgelerimize teknoloji üretimi için çok ideal bir alan. Bizler idareci olarak sanayicilerimizin ve üniversitemizin önündeki engelleri kaldırmak için varız. El birliği ile ülkemiz için mücadele etmeye devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

 2 YÜKSEK LİSANS BÖLÜMÜ

Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Aslan açılışı yapılan Savunma Sanayi Akademisi hakkında sunum yaptı. Gebze Teknik Üniversitesi Savunma Sanayi Enstitüsü içinde 2 yüksek lisans programı bulunduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Aslan; “Bunlar; Savunma Bilimi ve Teknolojisi Yüksek Lisans Programı ve Mikrodalga Elektroniği ve Radar Mühendisliği Yüksek Lisans Programı. Savunma Bilimi ve Teknolojisi Yüksek Lisans Programında eğitim gören öğrenciler geniş bir ders yelpazesinde en az 3 not ortalaması ile mezun olabileceklerdir” dedi.

 

26 Eylül 2019 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?