Hürriyet: Önce kent mi diyeceğiz yoksa kendi çıkarlarımız mı?

İzmit Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü, Müteahhitler Birliği ve yapı denetim kuruluşlarıyla bir araya geldi. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in de katılım gösterdiği toplantıda Hürriyet,” Gerçeği şeffaf bir şekilde konuşalım, gözler önüne serelim. Önce kent mi diyeceğiz, yoksa kendi çıkarımız mı diyeceğimiz bunun kararını verelim” dedi.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri

İzmit Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü, Müteahhitler Birliği ve yapı denetim kuruluşlarıyla birlikte Kocaeli Ticaret Odası Burhan Kasım Salonu’nda bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, KOTO Başkanvekili Hüseyin Gezer, İzmit Belediyesi Başkan Yardımcıları Nurettin Bulut ve Cem Güler , İzmit Belediyesi Yapı Kontrol Müdürü Ethem Can, Müteahhitleri Birliği Başkanı Faruk Mamik, çok sayıda meclis üyesi ve müteahhit katılım gösterdi.

“KATKILAR KONULMAYA ÇALIŞILDI”

Yapı denetmelik yönetimi hakkında bilgiler veren KOTO Yönetin Kurulu Üyesi ve İnşaat Mühendisi Abdurrahman Çuhadar,“Yıllar geçtikçe bu yapı denetmelik yönetmeliği ve deprem yönetmeliği güncellendi ve yeni oluşumlar yeni sistem üzerinde bir takım katkılar konulmaya çalışıldı. 2019 yılı içerisinde iki konu da güncellenmiş şekilde yönetmeliğe girdi. Yönetmelikte değişiklik yapıldığı zaman hemen yürürlüğe giren şeyler var. Artık müteahhit ve yapı denetim ilişkisi kesilerek havuz sistemine giriş yapıldı. Bu süreç içerisine hem değişen yönetmelikler, hem inşaat sektöründe yapılanlar hakkında bugün bir aradayız”ifadelerinde bulundu.

“BEN DE İNANAMADIM”

Sunum hakkında açıklamalarda bulunan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet,“Dünkü depremden sonra deprem kendini hatırlatmaya başladı. Göreve geldiğimizle birimlerde yaptığımız çalışmalarda sıkıntılar, kararsız kaldığımız konular… Birimlerimiz zaman zaman bizlere sunumlar yapıyorlar. Teknik arkadaşlarımız uzun zamandır bir çalışma yürütüyorlardı. Özellikle”Kentin betonlaşmasının bundan sonraki durumu ne olacak, silüeti, görünümü” vb. konularda. 10 yıllık çok hızlı bir betonlaşma, inşaat dönemi geçirdik. Zaman zaman kontrol edilemediği kontrolsüzlüğün de bu kentin geleceğine kötülük olarak gördük. İzmit’te de, Kocaeli’nin genelinde de çoğu zaman burada yaşayan vatandaş olarak söyleniyoruz: “Kent şöyle kötü görünüyor” vs. sonra da “Kentlere ihanet ediyoruz” diyoruz. Geçtiğimiz haftalarda Yapı Kontrol Müdürlüğümüz, kararlar ile ilgili sunumlar yaptığında gerçekten ben de inanamadım, görmezden gelinen birçok konu var. Üstüste yapılan bazı yanlışlar başka yanlışları doğurmuş. O yanlışlar da birimlerimizde çalışan arkadaşlarımızın “Kirli”, “Ne aldı ne götürdü” diye lanse edildiği şeylere dönüşmüş. Ne yapıldığı bilinmediği için bir sürü dedikodular çıkmış” dedi.

“USULSÜZLÜKLERİ GÖRMESİNİ İSTER MİSİNİZ?”

Gerçeği şeffaf bir şekilde konuşmak istediklerini belirten Hürriyet, “Sektörün durumunda ciddi sıkıntılar var, müteahhitlerin, inşaat sektörünün ciddi sıkıntıları var. Bu sıkıntıların bir boyutu da belediyecilik boyutu. Kentin işletilmesi, kentin silüetinin doğru planlanıp planlanmadığını konuşalım istedik. Gerçeği şeffaf bir şekilde konuşalım, gözler önüne serelim. Önce kent mi diyeceğiz, yoksa kendi çıkarımız mı diyeceğimiz bunun kararını verelim. Bizim nelere imza atmak zorunda kalıyoruz, nelere göz yummak zorunda kalıyoruz ya da kalmalı mıyız bu konuda değerlendirme yapacağız. Memur arkadaşlarımız attıkları imzada ciddi bir sorumluluğun altına giriyor, attığı imzalar ileride de önüne çıkabiliyor. Çocuğunuzun çok ciddi usulsüzlükleri ya da kanuna aykırı uygulamaları görmesini ister misiniz, istemez misiniz? Böyle değerlendirmenizi isteyeceğim sizden. Bugün biz varız, bizim koyduğumuz kurallarla haraket edeceğiz anlayışıyla yapmak istemedik bunu. Hep konuştuğumuz şeyler: kentler betona boğuluyor, otopark, vs. Bu uygulamaların sorunlarının gözden kaçırılması daha sonra yeni bir sorun doğurmasına yol açıyor” ifadelerinde bulundu

“VATANDAŞLAR SORUN YAŞIYOR”

İzmit Belediyesi Yapı Kontrol Müdürü Ethem Can yaptığı sunumda, “Mevzuata uygun dahil olsa ancak onaylanmadıysa Yapı Kontrol Müdürlüğü buna izin vermez. Karar verici bir müdürlük değil, sizin projelerinizi kontrol eden bir müdürlüktür. Biz hiçbir şekilde mevzuatın üzerinde karar verici değiliz. Bir diğer yandan projelerde fazla oda yapmak için yasa gereği belirtilen yerlerin dışına çıkarak hata yapılabiliyor.Daha sonra orayı almak amacıyla kredi için başvuran bir vatandaş, projede olmayan bir yer olduğundan dolayı sorun yaşıyor. Projeye aykırı olması, iskan belgesinin hatalı olması gibi sorunlardan dolayı vatandaşlar sorun yaşıyor.Vatandaşlar 3 katlı olarak görülen ancak 7 katlı yapılan bina için bizden iskan için başvuruyor. Ancak izin vermiyoruz. Mağduriyet yaşanıyor” şeklinde konuştu.

“KAÇ PARA YEDİ ACABA?”                        

Hürriyet kat meselesi ile ilgilisöz alarak, “Bizim sorunumuz bu, biz zaten ekonomik kriz yaşıyoruz, bir de bize masraf çıkartıyorsunuz” derseniz ne oluyor? Bir süre sonra adamını bulan orada yapı kontrolden işini hallediyor. Bu sefer yapı kontrol şöyle bir şeyin altına giriyor, “Kaç para yedi acaba?, Müteahhite kaç para yedirdi de imara aykırı olan üç katlı şeyin 7 katlı imarını aldı acaba? Belediye başkanı oradan ne götürdü?” gibi bir sürü dedikodu çıkıyor. Vatandaş, daire satın alıyor sizden ancak satın aldığı şey diğerleriyle ortak kullanım alanı. Bir süre sonra kredi çekmek için gidiyor ama karşısına sorunlar çıkıyor. Sonra dava açılıyor. Oradan belediyeye geliyor iş. “Neden izin verdin” diyorlar. Bunun kararını verelim: ben belediye başkanım ve yönetim olarak, size, müteahhitlere, yapı kontrolcülere “Kardeşim sen üç kat izin almışsın, yapmışsın 6 kat, kusura bakma gir 3 katını” dediğim zaman eğer bana “Ya eskiden hallediyorduk, şimdi başkan geldi her şeyimize taş koyuyor” demeyecekseniz ben görevimi yapacağım. Kanunsuzluğa engel oluyor demeyekseniz bir işimizi yapacağız. Biz kontrol etmeliyiz ama müteahhit ve yapı kontrolcüler de kanunu uygulamalarla aşmamalı. Kanunsuzluk noktasında aynı noktada olmalıyız” dedi.

“KANUN NEYSE ONLARI UYGULAYACAKLAR”

“Karar verelim” diyen Hürriyet, “Bundan sonra yapı kontrolcüler bundan sonrası için kanunsuz hiçbir şeye imza attırmayacağım. Kanunsuzlukla yarın öbür gün yargılanmalarına sebep olacak uygulama onlardan istemeyeceğim. Kanun neyse onları uygulayacaklar. Her seviye bakacaklar. “Sen yap, bakarız” demeyecekler. Birlikte karar verelim. Bu kente ihanet edelim mi etmeyelim mi? Deprem olduğunda sattığınız çatılarda insanlar ölsün mü ölmesin mi buna karar verelim” ifadelerinde bulundu.

“MÜTEAHHİTLERİN DURUMUNU ÇOK İYİ BİLİYORSUNUZ”

Hürriyet’in ardından konuşan Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı Faruk Mamik, “Müteahhitler, çatı aralarındaki uygulamaların doğru bir uygulama olmadığını biz defalarca dile getirdik. Bunu Büyükşehir Belediye Başkanımıza da söyledik, Ticaret Odası yetkililileriyle de haraket ettik ancak bir yere varamadık. Ekonominin zorda olduğu bir dönemde, müteahhitlerin de ne halde olduğunu çok iyi biliyorsunuz. Bizler de işleri daha çok zorlaştırıp bir şeyler yapma derdinde değiliz. Müteahhitler de bir şeyler yapma peşinde. Biz demiyoruz “Yapı kontrol görevini yapmasın.” Biz de sizlerden yanayız. Toplumun istediği bazı şeyleri de gözardı etmemek lazım.  Biz Kocaeli’de kentsel dönüşüm yapamıyoruz. Sizin yaptığınız toplantı Kocaeli’de örnek olmuş oldu. Bugüne kadar müteahhitleri de yapı kontrolcü arkadaşları da çok dinleyen olmadı. Müteahhitler ciddi anlamda zorda. Satış yok, bir şey yok. Devletin bu yönde de desteği yok. Ne olursa olsun geçelim demek de olmuyor” şeklinde konuştu. Toplantı karşılıklı görüş alış-verişinin ardından sona erdi.

27 Eylül 2019 - Siyaset

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Jeom Behzat Gönül - Syn Fatma Kaplan Hürriyet (İzmit Bld. Bşk.), buhaberde yaptığnız teknik açıklamaları inşaat teknikeri olduğum dönemde yaşadım. Jeoloji Mühendisi olarak depremlerin önceden tespiti alanında çalıssam da aynı sıkıntiları bürosu olan meslektaşlarımda görmekteyim. Bu teknik standartlara uymada vatandaşın ekonomik satın alma gücü de etkili olduğunu biliyoruz. Bu sıkintının kaynağinı yaşadığım sitrde buldum diye düşünüyorum. Yüz haneli sitemizde (Belediye yaptı) önce usülsüz kombi takıldı projesiz, ardındsn site yönetimi üsülsüz biçimde yönetimi kapattı. Bir bayan komşumuz hiç bir bilgi vermeden kendini başkan ilan edip gece 21:30' da yanında 4 kişi

iledayanıp kendince para toplamaya çalışırken soru ve uyarıma şu cevabı verdi; ''... a be oğlum bu adada ne zaman, yapılan hangi işte kanunlara uyuldu ki şimdi mi uyacağız, ..." dediğinde, piyasadaki bu sıkıntının temel çıkış zihniyeti görüldü. Bu kanun ve usulsüzlüklere uymayanlar yapılan işlerde teknik ve kullanım bakımından daha çok zarar gördüler. Bu işleyişte, birilerine site yöneticilerine ilgili hukuk konusunda temel bilgileri verirken teknik konulara uymanın para tasarrufu ve kaliteli hizmet alıp kaliteli yaşamak olduğunu da anlatmak gerekebilir. (Jeoloji Müh. Behzat Gönül. Kocaeli).

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Eylül 13:53


Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?