Reklamı Kapat

Başkan Hürriyet, neden araç almak istediklerini açıkladı

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, belediye hizmet aracı satın almanın neden kiralamadan daha karlı olacağını vatandaşlara rakamlarla anlattı

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet görevine geldiğinden bu yana tasarruf yapacağını ve yapılan her işin şeffaf olacağını belirterek araç satın almanın kiralamaya oranla daha karlı olacağını belirtmişti. Başkan Hürriyet’in meclise sunduğu araç satın alma teklifi AK Partili Meclis üyelerinin oylarıyla reddedilmişti. Başkan Hürriyet gerçekleştirdiği sunumla birlikte rakamları ortaya çıkartarak araç satın almanın kiralamadan daha karlı olacağını tek tek anlattı.

TASARRUF SAĞLADIK

Başkan Hürriyet yaptığı sunumda, “5 ay önce göreve geldik. Göreve geldiğimizde boş bir kasa teslim aldık. Tabi ki bu bir mazeret değil. Çözüm üretmemiz gerekiyor ve çözüm de tasarruf etmek. Nasıl tasarruf edebiliriz diye tüm harcamalarımızı tek tek gözden geçirdik. 5 aylık süre içerisinde de yaklaşık 9 milyon gibi bir tasarrufla bütçe açığımızı kapatma fırsatımız oldu. Bu yeterli değil çünkü bütçe açığımız devam ediyor” dedi.

ARAÇ KİRALAMA BEDELİ

Konuşmalarına devam eden Başkan Hürriyet, “Biz de nasıl tasarruf ederiz diye düşünürken en çok para harcadığımız ihale bedellerine baktık. Hizmetlerde kullandığımız toplam 183 aracımız olduğunu gördük. Bizim 183 araca 3 yılda ödediğimiz toplam kiralama bedeli 64 milyon 983 bin TL. Bu rakam sadece kiralama bedelidir. Sonunda bizim olmayan araçlara ödediğimiz rakamdır. Biz de bu rakamlara bakarak bir maliyet analizi ortaya çıkardık. Kiralama bedeliyle satın alma maliyetini karşılaştırdık” ifadelerinde bulundu.

DEVLET MALZEME OFİSİ

Başkan Hürriyet, “Biz bu 183 araca kasamızda para olsa ve satın almaya kalksak kaç para öderiz diye bir hesap yaptık. Devlet Malzeme Ofisi’nden tek tek rakamlar aldık ve toplam tutar 45 milyon TL. 45 milyon TL’ye satın alabileceğimiz araçlara biz 3 yılda 63 milyon 983 bin TL kiralama bedeli ödediğimizi gördük. Ne yazık ki belediyenin kasasında 45 milyon TL yok. Başka türlü nasıl satın alabileceğimizi düşündüğümüzde kredi çekerek yapabileceğimizi gördük. İller bankasında çekeceğimiz kredinin giderini de hesapladık” dedi.

KREDİNİN ÇEKİLMESİ

Yaptıkları hesaplamalara dikkat çeken Başkan Hürriyet, “Kredi çekersek ödeyeceğimiz kredi giderimiz 15 milyon 163 bin TL. Tabi bu araçlar bizim olacağı için bakım onarım maliyetleri de olacak. Bunu da 3 yılda 7 milyon 560 bin TL olarak hesapladık. Normalde bu rakamlar çok daha altında fakat biz en yüksek ihtimalleri düşünerek hesaplama yaptık. Satın aldığımız takdirde bakım onarım maliyetleri ve kredi giderleriyle birlikte 3 yılda ödeyeceğimiz rakamın 67 milyon 723 bin TL olduğunu hesaplamış olduk” ifadelerinde bulundu.

BELEDİYE KASASI

Başkan Hürriyet, “3 yılsonunda araçlar belediyeye ait olduğunda son 2 yıl kiralama bedeli ödemeyeceğiz. Bu da belediyeye 42 milyon 624 bin TL tasarruf sağlamış olacak. Bu paradan bakım onarım maliyeti olan 6 milyon TL’yi düştüğümüz takdirde 2 yılda 36 milyon 624 bin TL belediyemizin kasasında kalacak. Bu araçları 10 yıl daha kullanılacağını düşündüğümüzde 10 yıl ihale yapılmayacak ve bu bağlamda yaklaşık 200 milyon TL kiralama bedeli de kasamızda kalacak. Bu araçlar ömrünü tamamladığında hurda değeri olarak 20 milyon TL belediyenin kasasına girmiş olacak” şeklinde konuştu.

TASARRUFLA NELER YAPABİLİRİZ?

2 yıllık tasarrufla ne gibi hizmetler yapabileceklerini anlatan Başkan Hürriyet, “2 yıllık tasarrufumuz olan 36 milyon 624 bin TL ile ne gibi hizmetler yapılabilir diye düşündüğümüzde bu parayla 36 kreş açabiliriz, 15 tane kültür merkezi yapabiliriz, 15 kapalı pazar alanı yapabiliriz, 50 tane tarihi binanın restorasyonunu gerçekleştirebiliriz, 7 bin 200 adet amatör spor kulübüne destek verebiliriz, 36 adet kapalı halı saha yapabiliriz. İnsanlarımıza ciddi anlamda destekler sağlayabiliriz. Aynı zamanda bu rakam 14 bin 315 kişinin asgari ücretli iş sahibi olması demektir.  Ve bu ciddi tasarruf rakamıyla daha sayamadığımız bir çok proje ve hizmeti hayata geçirebiliriz” ifadelerinde bulundu.

“TAKDİR İZMİT HALKININDIR”

Son olarak İzmit halkına seslenen Başkan Hürriyet, “Değerli İzmitliler, sizlere mali analizi anlatmaya çalıştık. İstiyoruz ki milletimiz kazansın ve milletimizin parası iyi yerlere harcansın. Belediye olarak yapacağımız tasarruflarla çok daha iyi hizmetler sunmak istiyoruz. Bundan sonrası vatandaşımızın takdirine, meclisimizin değerlendirmesine kalmıştır” diyerek sözlerine son verdi.

27 Eylül 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Suadiye - Neden devamlı gündemde tutuyonuz oyunuz yetmiyor bakın başka işleri yapın sanki bir bankayla gizli işleriniz var

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Eylül 21:41
02

Façalı - olmaz sayın hürriyet rant yok bunda sakın ha yapmayasınız alışık değiller bu düzene kimyaları bozulur

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 27 Eylül 18:31
01

Ramiz Karaeski - Ama dayıoğlunun rent a car'ı,filanca ilçe başkanın damadının harfiyat kamyonları,başka şehirde yaşayan başka şehir plakalı ambulansı-evde bakım aracı belediyemiz tarafından kiralanmazsa nasıl rant yiyeceğiz bu işlerden Hürriyet hanım !!!!!!!!!

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 27 Eylül 15:37


Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?