Kamu hastanesinde kupa çekip sülük tedavisi verecekler  

Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde faaliyet gösteren Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ünitesi (GETAT); ‘Eğitim Merkezi’ yetkisi de kazandı. Bu sayede hastanede geleneksel ve tamamlayıcı tıp hizmetleri de verilebilecek

Eğitim Merkezi yetkisi ile hastanede ilgili uzmanlar tarafından uygulanan akupunktur, fitoterapi, hipnoz, kupa, proloterapi, sülük, ozon, mezoterapi gibi önemli hizmetlerin yanı sıra, düzenlenecek sertifikalı eğitim programları ile hekim ve diş hekimlerine uygulama sertifikası da verilebilecek. Bu sayede vatandaşların eğitimli ve işin ehli hekimler tarafından, ‘Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp’ hizmeti alması sağlanmış olacak. 

DARICA FARABİ EAH YETKİ BELGESİ 

Sağlık Bakanlığı tarafından Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne verilen Sertifikalı Eğitim Uygulama Yetki Belgesi Hastane Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Güneş’e açılış öncesi Kocaeli Milletvekili Emine Zeybek tarafından takdim edildi. Gerçekleştirilen açılış programına Kocaeli Milletvekilleri Emine Zeybek ve İlyas Şeker, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi,  Darıca Müftüsü Muharrem Bilgiç,   Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastane Hizmetleri Başkanı Uz. Dr. Mürsel Durmaz,  Sağlık Hizmetleri İlaç Tıbbi Cihaz Başkanı Op. Dr. Onursal Varlıklı, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Faruk Demirhan, hastane başhekimleri ve sağlık çalışanları katılım sağladı. 

 GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP NEDİR?

“Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp”  fiziksel ve ruhsal hastalıklardan korunma, bunlara tanı koyma, iyileştirme veya tedavi etmenin yanında sağlığın iyi sürdürülmesinde de kullanılan, farklı kültürlere özgü teori, inanç ve tecrübelere dayalı, beceri ve uygulamaların bütünüdür.
Usulsüz ve bilgisizce yapılan uygulamaların önüne geçmek amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından 27 Ekim 2014 tarihinde bu yöntemlerle ilgili yönetmelik resmi gazetede yayınlanmıştır. Bu yönetmeliğe göre bakanlık tarafından yalnızca hekimlere ve sadece kendi alanında uygulama yapmak üzere diş hekimlerine yetki verilmiştir.

27 Eylül 2019 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?