Gümüşhane Tanıtım Günleri resmen başladı

Gümüşhane Tanıtım Günleri’nin resmi açılışı bugün gerçekleşti. Etkinlikte konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Biz burada birlikte yaşamayı çok güzel öğrendik” dedi.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Gümüşhane Tanıtım Günleri dün itibariyle başladı. Etkinliğin ilk gününde Gümüşhane Kültürünü tanıtan stantlar açılırken, bugün resmi açılış gerçekleşti. Açılışa Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, AKP Kocaeli Milletvekilleri Fikri Işık ve İlyas Şeker, CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Kelkit Belediye Başkanı Aziz Nas, AKP Kelkit İlçe Başkanı Sadi Tüysüz, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt,Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, AKP İl Başkanı Mehmet Ellibeş,CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, Gümüşhaneliler Vakfı Başkanı Köksal Kara, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler,Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, AKP İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman vevakıf yöneticileri katılım gösterdi.

“AMACIMIZ YÖRESEL ÜRÜNLERİMİZİ TANITMAK”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı’nın gösterisinin ardından saygı duruşu veİstiklal Marşı’ndan sonra Gümüşhane Belediyesi Halk Oyunları ekibi gösteri gerçekleştirdi. Açılış konuşmasını gerçekleştiren Kocaeli Gümüşhaneliler Vakfı Başkanı Köksal Kara, “Yöresel ürünlerimizle bu memlekette yaşamaktan mutluluk duyuyorum. İkinci tanıtım günleri etkinliğimizi yapıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımıza desteklerinden ötürü teşekkür ediyoruz. Amacımız sizlere yöresel ürünlerimizi tanıtmaktır” dedi.

“SELAM GETİRDİM”

Kara’nın ardından açıklamalarda bulunan Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, “Gümüşhane’den, altın kalpli insanların şehrinden selam getirdim. Geçtiğimiz gün yaşanan depremden beri hepimiz biraz üzgünüz. Gçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Buradaki hemşehrilerimizle birlikte bu programı gerçekleştiriyoruz. Kurumlarımız şu anda nezih ortamda, kültürümüzü sizlere yansıtıyor. Emeği geçen sayın bakanımız Fikri Işık’a ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın’a teşekkür ediyorum” ifadelerinde bulundu.

“BU KÜLTÜRÜ YAZILI HALE GETİRELİM”

Çimen’in ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın “Folklar ekibimiz oyunlarını izah ederken gördük. Bir oyunun içinde sanki yüksek kıyılardan denizin içine doğru indiler. Her bölge bir arada. Aslında biz Türkiye olarak hep böyleyiz. Horon da bizim, halay da bizim. Biz birlikte, bu zenginlikte Türkiyeyiz. Bizlere düşen bu zenginliği, bu çeşitliliği yaşamak, hayatta tutmak. Burada tanıtım günleriyle ilgili sayısız etkinlik gerçekleştirdik. Her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Biz sadece tanıtım günleri yapmakla kalmayalım, bu kültürü yazılı hale getirelim. Kültürde ne varsa tamamını, kaynağını, yayınlarını yapalım. Kocaeli’de, Kocaeli’yi saymazsak 80 vilayetten insan yaşıyoruz. Kocaeli aslında sanayinin değil huzurun da başkenti. Burada Türkiye’ye güzel uygulamalar sunmak mümkün. Bence tanıtım günlerimizle ilgili tüm faaliyetlerin ardından bunların yazılı eserlerini de yapalım” şeklinde konuştu.

“HUZUR DOLU KENT”

“Burada yaşamayı çok güzel öğrendik” diyen Büyükakın, “Bu kültürlerin gelecek nesillere aktarmamız için yazılı hale getirmemiz, kurumsallaştırmamız gerekiyor. Kültürel çeşitliliğimizin zenginliğimizin bizi var eden temel unsur olduğunu görüyoruz.Kültürel değişim aslında kültürel zenginleşme anlamına geliyor. Bizim yapmamız gereken kültürel çeşitliliği korumak ve artırarak devam etmek. Biz burada birlikte yaşamayı çok güzel öğrendik. Burada üst kimlik de yaratmamız gerekiyor. Her birimiz farklı farklı yerlerden geldik. 80 vilayetten insan var. Burayı huzur dolu bir kent haline getirmek için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

“BAKIŞ AÇISI ÖNEMLİ”

Büyükakın’ın ardından etkinlik ile ilgili konuşan  AKP Milletvekili İlyas Şeker,”Bir kenti ya da insanı değerlendirirken bir açıdan bakarız, ona göre değerlendiririz. Bugün gördüm ki o değerlendirme bir hataymış. İlk defa Gümüşhane’ye 99’da gittim. Gümüşhane gerçekten güzel bir yerlermiş ancak biz oradan nasibimizi alamamışız. O yüzden bakış açışı önemli. Kocaeli’de mükemmel güzellikleri birlikte paylaşıyoruz. Katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyoruz” ifadelerinde bulundu.

“99’DAN SONRA KOCAELİ ÇOK GÜZEL HAZIRLIKLAR YAPTI”

Deprem ile ilgili açıklamalarda bulunan AKP Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, “Depremi hisseden, etkilenen tüm hemşehrilerimize geçmiş olsun diliyorum. Deprem bir tabiat olayıdır ama depreme karşı hazırlıklı olmak bir görevdir. Bu görevin gerekliliklerini yerine getirenler dokuz şiddetinde de olsa huzurla evlerinde oturabilirler. 1999 depreminden ders çıkartan Kocaeli, çok güzel hazırlıklar yaptı. Kamu binalarımız, hastanelerimiz, okullarımız büyük oranda yenilendi. Depremde hizmet vermesi kurumlar buna hazır. Şimdi inşallah eksiklerimizi tamamlayıp depremle birlikte yaşamaya alışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

BÜYÜKAKIN’A ÖZEL TEŞEKKÜR

“Bu şehrin kıymetini bilmemiz lazım” diyen Işık, “Şunu her zaman iftiharla söylüyorum. Kocaeli, sadece 81 vilayetimizden gelen insanların değil, bütün gönül coğrafyamızdan gelen insanların huzur içerisinde birlikte yaşadıkları yerdir. Bu şehrin kıymetini bilmemiz lazım. Hiç kuşkusuz, farklılıklarımız bizim zenginliklerimiz. Farklılıkları tehdit olarak görmek asla doğru değil. İşte bu noktada şehir kültürü, bütün insanların kültürünü sahiplenmek ile güçleniyor. Gümüşhane Kültürü de Kocaeli’nin kültürünü etkileyen bir kültür. Gümüşhane, Anadolu kültürü ile Karadeniz kültürünün buluşma noktasıdır. Bugün Gümüşhane Kültürü’nü özellikle bütün Kocaelili hatta civar şehirlere tanıtmak için bir aradayız. Ben öncelikle vakıf başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Onunla birlikte görev yapan yönetim kurulu üyelerine, dernek başkan ve yöneticilerine teşekkür ediyorum. Ama özel olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanımız ve ekibine teşekkür etmek istiyorum” ifadelerinde bulundu.

“KÜLTÜRÜ TANIMAYA YARDIMCI OLACAKTIR”

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, “Kocaeli, Türkiye’nin önemli bir sanayi şehri ve ekonomiye katkı sunan illerin başında geliyor. Kocaeli, bu potansiyeline ülkenin her bölgesinden gelen insanların yaptığı çalışmalarla ulaşmış bir kent. 80 ilden gönül coğrafyamızın her bölgesinden insanlar bir arada, bu kentin ve ülkenin gelişmesi için katkı sunuyor ve çalışıyor. Gümüşhaneliler de bu anlamda çalışan ve katkı sunan insanlarımızın başında geliyor. Gümüşhaneliler, kentin kültürlerini burada yaşayan diğer insanlara da aktarıyor. Gümüşhaneyi görmeye fırsatı olmayan insanlara bu etkinlik kültürünü tanımaya yardımcı olacaktır. Emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi. Konuşmaların ardından protokol katılımcıları  açılış kurdelesi kesti. Kurdele kesim töreninin ardından protokol üyelerine yemek ikramında bulunuldu. Daha sonra protokol birlikte Gümüşhane kültürünü yansıtan stantları gezdi.

27 Eylül 2019 - Gündem

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz