Tekoğul: Bina yıkıldıktan sonra, toplanmanın ne önemi var?

AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul, İstanbul’da meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremin ardından özel açıklamalar yaptı. Kocaeli’de 332 toplanma alanı olduğunu söyleyen Tekoğul, kişi başına alanın arttırılması için çalıştıklarını belirterek, “Ama bina yıkıldıktan sonra toplanma alanı ne işe yarayacak? Önce binalar ve bireyler afete hazır olmalı” dedi

Kocaeli İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Salim Tekoğlu, önceki gün İstanbul’da meydana gelen ve ilimizde de paniğe neden olan depremin ardından, Kocaelil’de depreme hazırlık ve toplanma alanlarının son durumuyla ilgili sorularımızı yanıtladı. Toplanma alanı konusunun afet hazırlık çalışmalarının yalnızca bir bölümü olduğunu belirten Tekoğul, “Herkes önce kendi hazırlığını yapmadan, toplanma alanlarının bir önemi yok. Önce insanlar binalarının deprem yönetmeliğine uygunluğunu kontrol edecek. Deprem hazırlıkları tamam mı? Ağır, kapaklı eşyalar sabitlenmiş mi, deprem çantan hazır mı? Bina yıkılırsa dışarıya çıkamayacaksın ki! Toplanma alanı o zaman ne işe yarayacak? Bina ile ilgili bizde bir alışkanlık yok maalesef. Önce bunu oluşturmak lazım. Bina zemin etüdü yaptırdık mı? Kimse bilmiyor” dedi.

“2,5 METREKARE BİZİM İÇİN LÜKS”

Kocaeli’de 339 tane toplanma alanı olduğunu belirten Tekoğul, “Biz bunları muhtarlara kadar tek tek gönderdik. İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun da yazısıyla karekod çalışması başlattık. Bu toplanma alanlarına tabela dikilmesi çalışması başlattık. Bazı belediyelerimiz bunları tamamladı. Bazılarının da çalışmaları devam ediyor. Toplanma alanlarında dünya üzerinde kişi başına kabul edilen alan 2 buçuk metrekaredir. Bu rakam bizim gibi şehirler için lüks. Bizim bu kadar alanımız tabi ki yok. Ama hedefimiz bu. Yeni alanlar oluşturulması için belediyeleri de yönlendirmeye çalışıyoruz. Onların da durumu güncellemesi için zorluyoruz. Mesela yapılacak olan Millet Bahçeleri, bu anlamda kullanılabilecektir” dedi.

“GEREKLİ KOŞULLARI OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORUZ”

“Toplanma alanlarında su hatlarının hazırlanması, foseptik çukurlarının oluşturulması lazım” diyen Tekoğul, “Oralara gerekli altyapıyı götürmeye çalışıyoruz. Bunun dışındaki ek koşulları sağlamak için uğraşıyoruz. Ama insanlar kendi toplanma alanlarını biliyor mu? Bunun için e-devlete bile bakıp herkes toplanma alanını öğrenebilir. Ama bunların evdeyken bilinmesi lazım. Önce ev halkı deprem sırasında ne yapacağını, nerede toplanacağını bilmeli. Depreme farklı yerlerde yakalandıkları zaman, nerede buluşacaklarını bilmeleri gerekir. Zaten toplanma alanları 1 ya da en fazla 2 gün kullanılacak geçici alanlar. Ardından çadırkentler kurularak, insanlar oralara yerleştiriliyor.

“PANİK ASLINDA İYİ BİR ŞEY”

Son yaşanan depreme Kocaeli’nin verdiği tepkiyi de değerlendiren Tekoğul, “Doğal olarak insanlarda bir panik oldu. Aslında panik iyi bir şey. Bizim mutlaka içinde yaşadığımız binaları kontrol etmemiz lazım. Varsa hala hasarlı bina depreme hazır hale getirmemiz lazım. Herkesin ilk 72 saatte kendi kendine yetecek hazırlığı yapmış olması lazım. Çünkü deprem oldu. Deprem sonrası yardım ne zaman gelecek? Literatürde 72 saatlik bir zaman aralığı kabul edilir.

ÖNCE KİŞİSEL HAZIRLIK OLMALI

Biz deprem anında müdahaleye hazırız ama ne kadar az hasarlı bina olursa, her şey o kadar daha hızlı olmaz mı? Bir de işin ekonomik kısmı var. Afet öncesi hazırlık kapsamında harcanacak 1 lira, afet sonrası 7 liralık harcamaya tekabül ediyor. Biz bunları anlatmak için sağa, sola koşturuyoruz. Eğitimler veriyoruz. Herkes önce depreme kişisel olarak hazırlığını yapmalı” dedi.   Ozan ÖZGENÇ

İLÇE İLÇE AFET TOPLANMA BÖLGELERİ

İLÇE              BÖLGE SAYISI                   NÜFUS*                   

BAŞİSKELE             22                              97.817            

İZMİT                       66                             363.416

DERİNCE                28                              140.982

GÖLCÜK                 51                              162.584

KANDIRA                 6                                 51.348

KARAMÜRSEL       19                                56.604

KARTEPE               10                               118.066

KÖRFEZ                 45                               165.503

DARICA                  26                                201.468

GEBZE                    40                                371.000

DİLOVASI                9                                  47.948

ÇAYIROVA             10                                 129655

KOCAELİ              332                               1.906.391

28 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?