Reklamı Kapat

Polis olmanın şartları değişiyor

İçişleri Bakanlığı, Emniyet Teşkilat Sağlık Şartları Yönetmeliği'nde değişiklik yaptı. Polis alımı sağlık şartları, emniyet personeli hakkında düzenlenecek sağlık kurulu raporları değişti.

İçişleri Bakanlığı, Emniyet Teşkilat Sağlık Şartları Yönetmeliği’nde yaptığı değişikliği Resmi Gazete'de yayımladı. Polis alımı sağlık şartları, emniyet personeli hakkında düzenlenecek sağlık kurulu raporları değişti. Polis olmak için sınav şartları tamamlandıktan sonra öğrenci adayları için giriş raporu alınması şartı konuldu. Polis olmak isteyen öğrenciler A dilimi sağlık şartlarına uymak zorunda olacak. Ayrıca öğrenci adayları giriş raporlarını tam teşekküllü hastanelerden alabilecek.

Polis okullarından mezun olan ve devlet memurluğuna ilk kez girecek olanlardan A-B-C dilimi sağlık şartlarını taşıyanlar Emniyet Hizmetleri sınıflarına atanmaya hak kazanabilecekler. D dilimi sağlık şartını taşıyanlar ise atanamayacak. Bu kişiler Emniyet Hizmetleri Sınıfı dışında başka bir hizmet sınıfına atanacak. E dilimi sağlık şartlarını taşıyanlar ise Emniyet Teşkilatı’nda memur olarak atanamayacak.

Engelli olarak Emniyet Teşkilatı’na ataması yapılacak olanlarda da psikiyatrik hastalığı olanlar memur olamayacak.

EMNİYETE GERİ DÖNÜŞLERDE ARANACAK ŞARTLAR DEĞİŞTİ

Emniyet Hizmetleri Sınıfından ayrıldıktan sonra geri dönüşlerde, A-B-C dilimi sağlık şartlarını taşıyanlar, Emniyet Hizmetleri Sınıfına atanmaya hak kazanacaklar. D dilimi sağlık şartlarını taşıyanlar Emniyet Hizmetleri Sınıfına atanamayacak, istekleri halinde Emniyet Hizmetleri Sınıfı dışında başka bir hizmet sınıfına atanmaya hak kazanacaklar.

GÖREVLİ PERSONEL İÇİN RAPOR İSTENECEK

Psikiyatrik hastalıklar hariç, D dilimi sağlık şartlarını taşıdıkları tespit edilen polis amiri personel hakkında sağlık komisyonunca karar verilecek. Gerek duyulması halinde birim amirlerinden kişinin görevini yapıp yapamadığına dair rapor istenebilecek.

MALULİYETLE GÖREVDEN ALINABİLECEKLER

Psikiyatrik hastalıkları nedeniyle D dilimi sağlık şartlarını taşıyanlardan, zaman içerisinde hastalığı nedeniyle görevlerini sürdüremeyen, hizmetlerinden yararlanılamayan, iş güvenliğini bozan veya etrafına tehlike arz edenlerin durumu hakkında sağlık komisyonu karar verecek. G

Gerek duyulması halinde birim amirlerinden kişinin görevini yapıp yapamadığına, etrafına tehlike arz edecek şekilde iş güvenliğini bozup bozmadığına dair rapor istenecek. Sağlık dosyası sağlık komisyonunca değerlendirmeye alınacak. Sağlık komisyonu tarafından bulunduğu görevde çalışabileceklerine karar verilenler, aynı hizmet sınıfında çalışmaya devam edecekler, bulunduğu görevde çalışamayacağına karar verilenler, Emniyet Teşkilatında çalışmaya devam edemeyecek ve bu durumda olanların sağlık kurulu raporları ve sağlık dosyaları maluliyet yönünden gerekli işlemler yapılmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilecek.

29 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

İzmitli - Bir ülke böyle ilerleyemez ilerlese bile bir değeri kalmaz. Deprem konusu işleniyor kakara kikiri. Sanki deprem olsa da bunları başımızdan savsak tavırları hakim birilerinde. Eleştiri eleştiri değil, üslup tavır orman da yaşar gibi. O diplomaları yırtın atın ya! Senin diploman olmuşta ne olmuş! Sen olamamışsın be adam, be kadın. Derdi deprem, millet, ülke değil. Bulmuş fırsatı ekrandan kusuyor. Git evinde kus. Milleti faydan çok siz geriyorsunuz.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 29 Eylül 15:38
03

İzmitli - Zor meslek ve bu zorluğu çıkaranlar hırsız uğursuz tayfası. Allah yardımcıları olsun. Millet, söz dinlemiyor, hukuk tanımıyor olmuş. Millet çıldırmış adeta. Kimse kimsenin hakkına saygı duymuyor. Gazeteler ana haberler cinayet taciz tecavüz haberleri ile dolu. Buna bir dur deyin ya! Ya topluca bu milleti içeri tıkın ya da adam edin.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 29 Eylül 15:26
02

Tekin 41 - DIYORSUNUZKI ZEKI OLMASIN APTAL OLSUN AMA GUCLU KUVVETLI OLSUN.XEKAYA NE GEREK VAR.TIPKI HARP OKULLARI GIBI.AMA SIYASI GUCUN VE TORPILIN VARSA NO PROBLEM.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 29 Eylül 13:24
01

Metinn - Polis alıyorsun sağlıklı güçlü olacak, arkasında duracaksın. Eskiden sevenler girerdi bu mesleğe şimdi ise siyasete yakın olanlar giriyor.

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 29 Eylül 12:30


Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?