Evleri yıkılan ve kiraları ödenmeyen Veliahmetliler isyanda

Evleri kentsel dönüşüme tabi tutalan Veliahmet Mahallesi sakinleri, yıkılan evlerinin önünde dün basın açıklaması gerçekleştirdi. 5 aydır Veral İnşaat tarafından kiralarının ödenmediğini belirten mahalleli, firmayı avukata verdikleri gerekçesiyle kiralarının ödenmediğini ve firma tarafından kandırıldıklarını iddia etti

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri
+6
Haber albümü için resme tıklayın

İzmit Veliahmet ve Hacı Hızır Mahalleleri’nin riskli alan ilan edilmesinin ardından Veral İnşaat isimli firma ortaya çıkmış, iki mahalleden de çok sayıda yeri almıştı. Bazı hak sahipleri ikna edilirken, kalan hak sahiplerini ikna etmek için Aralık ayında AKP Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, AKP Kocaeli eski İl Başkanı Abdullah Eryarsoy ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ile bölgede yaşayan vatandaşların katıldığı toplantı düzenlenmiş, toplantıda inşaat firmasının yetkililerin de olması gerginlik yaratmıştı. AKP Kocaeli Milletvekili Fikri Işık’ın toplantıya başlamadan önce inşaat firması yetkililerine bakarak “Atın bunları dışarı” demesinin ardından gerginlik daha da artmıştı.

BİRÇOK VATANDAŞIN EVİ YIKILDI

Veral İnşaat sahibi Ömer Veral ise söz konusu olay hakkında, "Biz Veliahmet Mahallesi'nde yüzde 97 oranında anlaştık. İki mahallenin genelinde yüzde 67 anlaşma sağladık. Fikri Işık bize zulmediyor” ifadelerinde bulunmuştu. Veral İnşaat’ın vatandaşlarla 38 ay önce yaptığı  kat karşılığı sözleşmenin ardından Veliahmet Mahallesi’nde birçok vatandaşın evlerinin yıkıldığı, 5 aydan beri kiralarının ödenmediği öne sürüldü. Mahalleli bugün yıkılan evlerinin önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

“AMACI BAŞKAYMIŞ”

Mahalle sakini Mustafa Gürüş (66), “Bizim evlerimiz yıkıldı. 3 sene önce Veral İnşaat ile daire karşılığı anlaştık. Dairemizi yapacaklarını söylediler. 2 ay sonra bizden yıkım kararı alıp başlayacağını söyledi. Fakat 1 sene geçti yapmadı. Biz 4-5 sefer yanına gidip konuştuk. “Ne zaman başlayacaksın?” 1 ay sonra dedi. 1 ay sonra yanına gittik “15 gün sonra başlıyorum” dedi. Bunun amacı başkaymış. Amacı, Ankara’ya gidip Bakanlar Kurulu’ndan burayı kentsel dönüşüme sokmak, yüksek kat almak, riskli alan ilan etmek. Burada sahte imzalarla “Çoğunluğun üçte ikisini aldım” diyerek Ankara’ya götürüp imzalatıyor. Cumhurbaşkanımıza da imzalatıyor. Resmi Gazete’de yayınlandı. Riskli alan olduğu için biz de kabul ettik. Fakat gidip konuştuğumuzda “Neden başlanmıyor?” dedik. “Abi başlayacağız, az kaldı, engeller var” dedi. Fikri Işık engelliyor dediler, başka şeyler söylediler. Toplantı oldu. Toplantıda müteahhit kovuldu. Sonrasında yapmadı” dedi.

“BİR AN ÖNCE EVLERİMİZİN YAPILMASINI İSTİYORUZ”

“Çok mağduruz” diyen Gürüş, “18 kiramızı devlet ödedi. 18 aydan sonra müteahhit ödüyordu. Sözleşme bitince avukata gittik sözleşmeyi fesh etmek için. Avukat yazı yazıyor, karşı taraftan da cevap geliyor. “Çalışmalarımız devam ediyor, yapacağız” diyorlar. Ancak gün vermiyorlar. 5 ay önceden avukata verdiğimiz için kiralarımızı kesti. Hepimiz mağduruz. Kiralarımız ödenmiyor. Bize söyledikleri “Avukatı azledin, kiranızı yatırayım.” Biz ömür boyu kira da mı kalacağız?  Biz çok mağduruz, bir an önce evlerimizin yapılmasını istiyoruz. Mahallemizin muhtarı dahil kimse yardım etmiyor. Vali var, belediye başkanları var, muhtar var. Bir tanesi çıkıp demesi lazım ki “Kardeşim sen bu insanların evlerini yıktın, mağdur ettin.”  Bunu dihyen yok. O kişi halen daha elini kolunu sağlayarak insanları kandırarak imza topluyor. İnsanları tehdit ederek, korkutarak imza topluyor. Çok mağduruz. Biz kısacası yetkililerden evlerimizin bir an önce yapılmasını, mağduriyetimizin giderilmesini, Veral İnşaat ile konuşup bu işi halletmelerini istiyoruz. Tek istediğimiz bu” şeklinde konuştu.

“FİRMA KİRALARI ÖDEMİYOR”

Mahalle sakini Sabahattin Yıldızhan kiralarını mahkemeye verdikleri için vermediklerini belirterek“Bizim sıkıntımız, mahallemizi geniş alacaklarını söylemediler.  11 tane evi yıkıp, yapacağız dediler ancak geniş aldılar mahalleyi. Kandırmaya başladılar mahalleyi. “Şuraya imza at, al 3 lira, 5 lira” kentsel dönüşüme soktular. Şu an kiradayız. Biz bir an önce evlerimizi istiyoruz. Firma kiraları ödemiyor. Kesti. Mahkemeye verdik diye ödemiyor. Biz bir an önce evlerimizi istiyoruz” dedi.

“DAİRE VERECEĞİZ DİYE BİZİ KANDIRDI”

Emekli öğretmen Fazlı Gürüş, “Oturduğum ev rutubet içerisinde. Eşim ve ben romatizmaya kaldık. Ev bulamıyoruz buralarda. Biraz mürekkep yalamış kişi olarak ikna ettim bu insanları. Daha önce kentsel dönüşüm, riskli alan problemi yoktu. “Size şu kadar daire vereceğiz” diye bizi kandırdı. Ben de bu insanları kandırmış oldum çünkü benim sözümü dinlerler. Şu anda kendimi suçlu hissediyorum. Hepimiz mağdur olduk. Ablam “Senin hatrına verdim” diyor. 18 ay devlet ödedi kirayı. Benim burada evim yoktu, arsam vardı. Yine kiradaydım ben. Geri kalan 36 ayın 18’ini müteahhit ödedi. Şimdi ihtarname çektirdik diye tehdit ediyor. Diyor ki: “Çekin davaları, avukatı azledin, ben kiranızı ödeyeyim” diyor. Dünyamızı yıktı, o nedenle mağduruz. Mağduriyetin giderilmesi için yasal yolları deniyoruz. İnşallah mağduriyetimiz giderilir. Kendileriyle onlarca defa görüştük sonuç çıkmıyor” ifadelerinde bulundu.

29 Eylül 2019 - Gündem

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?