Reklamı Kapat

Hürriyet: Pişmaniyeyi iç ve dış pazarlarda tanıtacağız!

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet 3-4-5 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek olan Pişmaniye Şenliği program içeriği hakkında bugün belediye binasında açıklamalarda bulundu.

Yasemin Kaya
Yasemin Kaya Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet 3-4-5 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek olan Pişmaniye Şenliği program içeriği hakkında bugün belediye binasında açıklamalarda bulundu. Başkan Hürriyet programda; “İzmit için pişmaniye üreticileri ve pişmaniye çok kıymetli. Amacımız iç ve dış pazarlarda pişmaniyenin adını duyurmak, üreticilerimize istihdam sağlamak. Şehrimizin markasını korumak. Bu ilk olsun, zamanla pişmaniye adına daha da etkili projeler yapacağız.” dedi.

Programa İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in yanı sıra İzmit İl Kültür Müdürü Dilek Alp, İzmit Pişmaniyeciler Dernek Başkanı Mustafa Şahin ve etkinliğe katılacak olan pişmaniye üreticileri katılım gösterdi.

“PİŞMANİYE ŞEHRİMİZİN MARKASIDIR”

Pişmaniyenin tarihi ve ekonomisi hakkında bilgiler veren Başkan Hürriyet;“ Pişmaniye tarihi ve kültürü hakkında üretici ve esnaf arkadaşlarımızla bilgilendirme toplantısı yapmak istedik. Şehrimizin meşhur ürünü pişmaniyeyi her yerde tanınır hale getirmek için bu etkinliği düzenliyoruz. Bu kentin esnafı sıkıntıda. Kültür turizmi anlamında bu etkinliği düzenleyerek, tanıtarak üreticilerin istihdamını da rahatlatmak istiyoruz. Sadece üç günlük bir şenlikle değil 365 gün boyunca bunun üzerine kafa yoracağız. Pişmaniye, kentimize özgü bir tatlıdır ama ulusal ve uluslararası platformlarda  şehrimizi temsil eden bir markadır. Pişmaniye; diğer adıyla tel helva, Kocaeli yöresinde çok meşhur olan bir tatlı.Pişmaniyeye sadece Kocaeli’den değil il dışından da talep geliyor. Amacımız başka illerden de pişmaniye için gelen insanlar olduğunu görebilmek. Bu ilgiyi dünya çapında da görmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

“AMACIMIZ DEĞERLERİMİZİ DÜNYA ÇAPINDA DA DUYURMAK”

Kocaeli Üniversitesi’nin de organizasyonda yer alacağını ifade eden Başkan Hürriyet; “İzmit Belediyesi olarak  bu  sembol tatlımızı yurt içinde ve yurt dışında daha tanınır hale getirmek ve  beraberinde büyük bir pazar yaratmanın çabası içerisindeyiz. İnsanlar dışardan bir yandan  pişmaniyemizi iç ve dış pazarlarda  daha etkili pazarlarken diğer taraftan da  şehrimizde ki  pişmaniye  üreticileriyle de  birlikte hareket ederek onlarında bu çalışmalardan  kazanç sağlamasını istiyoruz.  Bu yıl gerçekleştireceğimiz. Üniversitemizin de dahil olacağı Pişmaniye Şenliğimizde amacımız 80 bin öğrencimizi aşağı çekmek. Şehrin merkezine gelmeden buradan okulun bitiren giden öğrenciler var. En çok da öğrencilerimizin esnafımızla, kültürel değerlerimizle iç içe olmasını sağlayacağız. Kocaeli’deki  tüm vatandaşlarımızı pişmaniyeyle buluşturup,  birbirinden ünlü sanatçılarımızla  şenliğimizi   adına yakışır şeklinde yaşayacak ve yaşatacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

ŞAHİN;” BAŞKANIMIZIN SAYESİNDE ÇOK İYİ BİR İŞ OLACAK          “

İzmit Pişmaniyeciler Dernek Başkanı Mustafa Şahin; “Şehrimizin markası olan bu şenlik programında bize destek verdiği için Belediye Başkanımıza tüm üreticiler olarak çok teşekkür ediyoruz. Ürünün tanıtılması ne kadar yapılırsa ürünün vazgeçilmezliği artar diye düşünüyorum. Bu organizasyonun çok iyi bir iş olacağını düşünüyorum. Tüm vatandaşlarımızı, herkesi etkinliğimizde görmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

PİŞMANİYE ŞENLİĞİ PROGRAM İÇERİĞİ

3 EKİM 2019 PERŞEMBE KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ – UMUTTEPE

11:30  41 Bando

11:30  “BEN ÇİZDİM, SEN PİŞMANİYE ANLAT” Karikatür Etkinliği

12:00  Pişmaniye Yeme Yarışması

13:00  Pişmaniye Çekimi

BELSA BELEDİYE MEYDANI

17:00  41 Bando

17:00  Pişmaniye Çekimi

17:45  SAHNE İzmit Performansı

19:00  KONSER – DOĞAN AKTAŞ

20:50  İzmit Belediye Başkanı Sayın Fatma Kaplan HÜRRİYET konuşması

21:00  KONSER – GENCER SAVAŞ BANDOSU-

4 EKİM 2019 CUMA BELSA BELEDİYE MEYDANI

16.00  41 Bando

16.00  “PİŞMANİYE HATIRASI” Video Çekim Noktası

16.00  “DÜNDEN BUGÜNE PİŞMANİYE VE İZMİT” Fotoğraf Sergisi

16:00  Pişmaniye Yeme Yarışması

16:45  Pişmaniye Çekimi

17:30  SAHNE İzmit Performansı

18:00  SÖYLEŞİ - “KUŞAKTAN KUŞAĞA İZMİT PİŞMANİYE HİKAYELERİ”

19:30  KONSER – MERT SELA

21:00  KONSER - RETROBÜS

5 EKİM 2019 CUMARTESİ KÜLTÜR TEPESİ

14:00  41 Bando

14:30  KORTEJ (Kültür Tepesi - Yürüyüş yolu – BELSA Belediye meydanı)

BELSA BELEDİYE MEYDANI

16:00  Pişmaniye Çekimi

17:00  OTİSTİK ÇOCUKLAR ORKESTRASI ŞEF: BUSE ŞAHİN

17:45  VAVEYLA KUKLA GÖSTERİSİ

18:30  Pişmaniye Yeme Yarışması (Çınar Ahşap Plaket + 1 kutu Pişmaniye)

18:30  “BEN ÇİZDİM, SEN PİŞMANİYE ANLAT” Karikatür seçimi

18:45  GASTROİZMİT - “ŞEFİMİZ PİŞMANİYE MUTFAĞINDA” Demo ve Tadım

20:45  İzmit Belediye Başkanı Sayın Fatma Kaplan HÜRRİYET konuşması

21:00  KONSER - MANUŞ BABA

30 Eylül 2019 - Siyaset

Muhabir Yasemin Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs ile mücadelede sokağa çıkma yasağı uygulanmalı mı?
403 Erisim Engellendi

Error 403 Erisim Engellendi

Erisim Engellendi

Guru Meditation:

XID: 28831719


Varnish cache server