Yıldırım: 8 milyon 910 bin TL ilave iş yapıldı

CHP eski İzmit İlçe Başkanı, BBS İnşaat Firması’nın sahibi Selman Yıldırım Tryp by Wyndhamile ilgili olarak bugün düzenlediği basın açıklamasında, “Ben kendim sıkıntıya girmem pahasına, şirketim, arkadaşlarımı sıkıntıya sokma pahasına kendi imkanlarımla tamamladım” dedi.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski İzmit İlçe Başkanı, BBS İnşaat sahibi Selman Yıldırım, Başiskele ilçesinde bulunan Lastik-İş Sendikası’na ait Tryp by Wyndham isimli oteli inşa etmişti. Selman Yıldırım Lastik-İş Sendikası’ndan ekstra yapılan işler için alacaklarını tahsil edemediği gerekçesiyle sendikaya dava açtı. Sendika ise herhangi bir borç olduğunu kabul etmedi.  Yıldırım bugün söz konusu süreç hakkında Wellborn Otel’de yönetim kurulu ile birlikte basın mensuplarıyla bir araya geldi. Yıldırım’a CHP eski İzmit İlçe Sekreteri Av. Mehmet Nazım Gençtürk ve yönetim kurulu üyeleri eşlik etti.

“KAMUOYUYLA PAYLAŞMA GEREĞİ HİSSETTİK”

Hukuk sürecine 2018 Kasım ayında başladıklarını belirten Yıldırım, “Yaşadığımız sorunları basın yoluyla kamuoyuyla paylaşmayı düşünmedim ama bundan yaklaşık 6-7 ay önce sendika yöneticilerinin basın kuruluşlarını ziyaret ederek bizim BBS Proje İnşaat’a ve Selman Yıldırım’a borcumuz yoktur diye açıklama yaptılar.Bizi itibarsızlaştırmaya yönelik açıklama yapmalarının ardından geldiğimiz noktayı kamuoyuyla paylaşma gereği hissettik. Bir buçuk senedir devam eden uzlaşma çabalarımızdan olumlu bir sonuç alınamadığı için maalesef bu basın toplantısını gerçekleştiriyoruz. Biz hukuk sürecine 2018 Kasım ayı itibariyle başlamış olduk” dedi.

“İKİNCİ SÖZLEŞMEDE ANLAŞMAZLIK VAR”

Yeni süreç başladığını belirten Yıldırım, “Bugüne kadar Lastik-iş Sendikası ile 4 sözleşme , 2 adet de protokol gerçekleştirdik. İlk sözleşme, 19.09.2004 tarihli;Birinci protokol,20.11.2014 tarihli;İkinci sözleşme, 03.02.2016 tarihli;Üçüncü sözleşme, 17.04.2017 tarihli;Dördüncü sözleşme, 24.10.2017 tarihli İkinci protokol Mart 2018 tarihlidir.Birinci, üçüncü ve dördüncü anlaşmazlık yokken, sadece ikinci sözleşmede aramızda bir anlaşmazlık vardır. Bu anlaşmazlığın sebebini kamuoyuna sunmak istiyorum; evet, 3 Şubat 2016 tarihinde otelin ince işler ile alakalı bir sözleşme yapıldı ve işler devam ederken,2017  yılının Haziran ayında Lastik-iş sendikası Wyndham otel zinciri ile bir anlaşma yaparak yeni bir süreç başladı” dedi.

“PROTOKOLDE YER ALAN ÜCRET ALINDI”

İlave iş kaleminin artırılmasından bahseden Yıldırım, “Ekstra işler yapıldığından bahseden Yıldırım, “Wyndham yöneticilerinin talepleri doğrultusunda proje tadilatı yapıldı. Sözleşmede 118 Adet oda imalatı varken, bu sayı 150’ye çıkarılmıştır. Ayrıca bina içerisinde kullanılan malzemeler markanın talepleri üzerine değiştirilmiş sendikanın onayı ile uygulanmıştır. Wyndham yönetimi mutfak projesini değiştirmiş ve üç noktada mutfak yapılmasını istemiştir. Ayrıca Wyndham yönetimi ve sendika yönetiminin kararı ile dış cephenin değişimini istemiş ve mantolama olan cephe, silikon ve alüminyum kompozit cepheye dönüştürülmüştür. Öte yandan otelin bitişiğindeki yaklaşık bin metrekarelik imar yolu otel alanına katılarak ilave iş kalemini artırmıştır.Bunun yanı sıra, Turizm Bakanlığının ve İtfaiye Daire Başkanlığının talepleri doğrultusunda ikinci protokol hazırlanarak her iki kurumun talepleri yerine getirilmiş, protokolde yer alan ücret alınmıştır” şeklinde konuştu.

“SGK ‘BORCU YOKTUR’ YAZISINI GÖNDERDİ”

Süreci anlatan Yıldırım, “Hazırlanan tadilat projesi kapsamında otel inşaatı tamamlanınca, 30 Mart 2018 tarihinde Lastik-iş Sendikası yönetimine yazılan bir yazı ile inşaatın bittiği ve geçici kabul komisyonu kurulmasını ilettik. 2 Nisan 2018 tarihinde Necdet Ulusoy,  Selman Yıldırım ve Batuhan Bayındır’dan oluşan bir komisyon oluşturuldu. Bu komisyon yaptığı incelemede 12 maddelik bir eksikler tespit etti. Aynı gün şirketimiz geçici kabul tutanağı ile SGK’ya müracaat ederek 30 Nisan’a kadar eksiklerin tamamlanması için işçi çalıştıracağı bildirmiştir. Tespit edilen eksikler 09 Nisan 2018 tarihinde tamamlanarak 11 Nisan 2018 tarihinde SGK’ya işçi çalıştırmayacağımızı bildirilmiş, borcu yoktur yazısının tarafımıza verilmesi için talepte bulunulmuştur. SGK, 16 Nisan 2018’de borcu yoktur yazısını belediyeye ve sendikaya göndermiştir. 16 Nisan 2018 tarihinde hazırlanan ilave işler hakkedişi sendikaya teslim edilmiştir. Sendika yönetimi de inceleme yaptıktan sonra ödemenin yapılacağı sözlü olarak ifade etmiş,24 Nisan 2018 tarihinde de iskan alınarak inşaat resmen tamamlanmıştır” ifadelerinde bulundu.

“BİZE EK MALİYET OLDU”

İlave iş rakamlarını paylaşan Yıldırım, “Bu projede, projenin tadilatından kaynaklı ilave 11 milyon 181 bin 821 TL + KDV ilave iş yapmışız. Ama bunun karşılığında 2 milyon 271 bin 506 TL’lik iş kalemleri iptal olmuş. Yani 8 milyon 910 bin 315 TL’lik KDV hariç ilave işin yapıldığını görüyoruz. Örnek olarak sığınma alanı olarak belirlenen yer barış hali olduğu baz alındığın fitness alanına dönüştürüldü. Yaklaşık bin 500 metrekarelik boş alan odalara dönüştürüldü. Bunlar da bize ek maliyet oldu” dedi.

“NASIL İŞLETİLİYOR?”

Görüşme taleplerine karşılık vermediklerini belirten Yıldırım, “Evet, otel inşaatının başlama ve bitirme sürecinin ardından hukuki süreci kamuoyuyla paylaşmak istiyorum; yaklaşık bir buçuk yıldır devam eden bu süreçte ben sürekli diyalogdan yana oldum ve sorunun uzlaşı ile çözülmesini istedim. Fakat ne yazık ki sonuç alınamadı. Bu nedenle bir tespit davası açıldı. Bu tespit davası da bizim lehimize sonuçlanmıştır. Tespit davasının sonuçlanmasının ardından da diyalog kurmak için çabalasam da, bırakın diyalogu, görüşme taleplerime bile karşılık verilmedi.Bu sebeple, bizim lehimize sonuçlanan tespit davasını alacak davasına dönüştürme sürecini başlattığımızı kamuoyuna sunmak istiyorum. Sonuç olarak burada bizim ekmeğimiz, emeğimiz var.Onlarca, yüzlerce çalışan ve emekleri var” açıklamasında bulundu.

“SİYASET, ŞİRKET YOK OLDU”

“Benim geleceğim gitti” diyen Yıldırım, “3 kış geçirdik bu otel inşaatında, ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldık. “Bize bu şartlarda bu projeyi burada yapamazsınız” denmesine rağmen biz, kendimize güveniyorduk ve bu oteli tamamladık. Son dönemde görüyorsunuz yarım kalan inşaatlar, kaçan iş adamları… Ben kendim sıkıntıya girmem pahasına, şirketim, arkadaşlarımı sıkıntıya sokma pahasına kendi imkanlarımla tamamladım. Kendi imkanlarımdan ciddi kaynak aktardım. Biz de yarım bırakmış olsaydık ucube bir bina kalırdı ama bir buçuk yıldır bu otel işletiliyor. Nasıl işletiliyor? Evlatlarım geleceği, şirketimin geleceği, arkadaşlarım geleceği ile işletiliyor. Alacak sürecinde tedbir koyma dahil her şeyin yapılacağını bilinmesini istiyorum. Çünkü vermemek için çok direndim ancak dönüş olmadı. Benim geleceğim gitti. 15-20 senelik bütün birikimim gitti. Benim siyasi birikimim, geleceğim de gitti. Siyaseten yapmam gereken bütün şeyleri buraya harcadım ben. Adaylık sürecime denk geldi. Evladım gibi büyüttüğüm bu siyasi beklentim, şirketim yok oldu. Ben 1 buçuk senedir tedavi görüyorum. Sendika yönetimi de bunu çok iyi biliyor. Ekonomiyi de düzelteceğim, çok yakında. Sonra evladım gibi büyüttüğüm şeyleri de düzeltmeye çalışacağım. Allah kimseye bu sıkıntıyı çektirmesin. Böyle bir otelin inşaatında bulunduğum için mutluyum ama bunun karşılığının verilmesi gerekir” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

30 Eylül 2019 - Gündem

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Izmit - Selman'ın yanında av. Nazım kendisinin av. olarak yer alıyor da diğer arkadaş kim sürekli yanında tetikçi gibi her yerde. Soğuk ve hep ters bir üslup mafyamıyız abi.

Yanıtla . 0Beğen . 5Beğenme 01 Ekim 04:41
03

Gökhan Turan - @Izmit 02 nolu yoruma cevabı: Ben Gökhan Turan, Selman yıldırımın yeğeniyim aynı zamanda projenin en başından sonuna kadar yer aldım projenin neresinde ne varsa her yerindeydim.Tanıştığıma memnun oldum bu arada izmitli :) Bizim mafyacılıkla işimiz olmaz ama sevdiklerimiz için canımızı veririz.

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 01 Ekim 11:54Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz