İl Müftüsü Sinan Cihan önemli açıklamalarda bulundu

Kocaeli İl Müftüsü Sinan Cihan bugün basın mensuplarıyla bir araya geldi. Açıklamalarda bulunan Cihan, “Camiler ve Din Görevlileri Haftasını idrak ediyoruz. Bu haftayı her yıl yeniden gündeme getiriyoruz” dedi.

Nazım Özgün Erbulan
Nazım Özgün Erbulan Tüm Haberleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan kararname ile Kocaeli İl Müftüsü görevini yürütürken Ankara İl Müftülüğü’ne atanan Yusuf Doğan’ın yerine, Manisa İl Müftüsü iken Kocaeli İl Müftülüğü’ne atanan Sinan Cihan Temmuz ayı itibariyle göreve başladı. Cihan göreve başlamasının ardından bugün basın mensuplarıyla ilk kez bir araya geldi.

“YENİDEN GÜNDEME GETİRİYORUZ”

Camiler ve Din Görevlileri haftası hakkında bilgiler veren Cihan, “Malum olduğu üzere her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında Camiler ve Din Görevlileri Haftasını idrak ediyoruz. Bu haftayı her yıl yeniden gündeme getiriyoruz. Farklı bir başlık ve pek çok etkinlikle değerlendirmeye çalışıyoruz. Bu yılın ana başlığı “Cami ve hayat” ana başlığını taşıyor. “Cami nedir?, “Cami’nin hayatımızdaki yeri nedir?” gibi sorular taşıyor. Bir taraftan da bu hizmeti gerçekleştirmeye çalışanlar olarak kendi kendimizi bir muhasebeye, yeni bir değerlendirmeye tabi tutarak gelecekle ilgili tasarılarımızı, projelerimizi daha üst seviyeye nasıl çıkarabiliriz diye değerlendirme yapmamıza vesile oluyor” dedi.

“BİRKAÇ FİDAN DİKELİM İSTİYORUZ”

Program hakkında detaylardan bahseden Cihan, “Halkımızı davet ediyoruz. Salı günü saat 14.30’da Yunus Emre Kültür Merkezi’nde “Cami ve Hayat” başlıklı bir panel gerçekleştireceğiz. Bu panelin diğerlerinden farkı bütün görevlilerinin kendi görevlilerimizden oluşması. Yani camiyi, camide görev yapan arkadaşlarımızdan dinleyeceğiz. Çok güzel ve faydalı program olacağını düşünüyorum. Tüm vatandaşlarımızı davet ediyorum. Hem birlik, beraberliğimizin güçlenmesine yararlı bir program olur hem de hukukumuzu güçlendirecek bir program olur diye düşünüyorum. Haftamızı tebrik ediyorum. Bu program hem açılış programı hem de halkımıza açık ana program olsun istedik. Bu programı İzmit Müftülüğü’müzle gerçekleştiriyoruz. Her ilçenin pek çok programı var. İnşallah gerçekleştirebilirsek, her caminin bahçesine de bu hafta vesilesiyle birkaç fidan dikelim istiyoruz. İnşallah önümüzdeki programlarda da farklı yönleriyle halkımızla buluşmaya devam edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

“MUTLAKA SIK SIK BULUŞMAMIZ LAZIM”

Hedeflerinden bahseden Cihan, “Öncelikle kendi görevlilerimizle buluşmamız lazım. Kendi görevlilerimizle buluşup birbirimize ulaşabilir olduğumuzu birinci ağızdan aktarmamız lazım. Kendi görevlililerimizin ihtiyaçlarını, sıkıntılarını karşılamaya yönelik bir çalışma yapmak görevimiz. Gelecekte daha ileri derecede hizmeti nasıl üretebiliriz konusu konuşmak üzere bir araya gelmemiz lazım. Bir diğer olarak gençlerimizle mutlaka sık sık buluşmamız lazım. Hem öğrenci olan hem de öğrenci olmayan gençlerimizle buluşmamız lazım. Bu konuda mevcut olan altyapıyı daha ileri taşımaya çalışacağız. İlk eğitim dönemi olması itibariyle de 4-6 yaş grubu üzerinde de bir çalışmamız var. Onu da birinci derecede güçlendirip daha geniş kitlelere ulaşmak gibi bir hedefimiz olduğunu söyleyebilirim. Bu diğer alanlarda çalışma yapmayacağız anlamına gelmiyor tabi ki. Ailenin daha güçlü olmasına, katkı vermesi anlamında neler yapabileceğimize ayrıca bağımlılıkla mücadele konusunda biz de devletin çalışmalarına katkı vermeye gayret edeceğiz” şeklinde konuştu.

PROGRAM BELİRLENDİ

Programın detayları belirlendi. Söz konusu program Diyanet İşleri Başkanlığı’nca 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Camiler ve Din Görevlileri haftası programları çerçevesinde Kocaeli İl Müftülüğü ve İzmit Müftülüğü’nün organizasyonu ile 1 Ekim Salı günü saat 14.30’da Yunus Emre Kültür Merkezi’nde panel düzenlenecek. Panel’de, “Şehir Yapılanmasında Camilerin ve Din Görevlilerinin Rolü”, “Geçmişten Günümüze Örnek Din Görevlileri”, “Geçmişten Günümüze Örnek Camiler” konuları ele alınacak. Moderatörlüğünü Ebubekir Şahin’in üstleneceği panele İl Uzman Vaizi Servet Yalçın, Manevi Rehber Recep Çevik, Rahmet Camii İmam Hatibi Zeki Albayrak katılım gösterecek.

YENİ CUMA CAMİİ’DE SON DURUM

Yeni Cuma Camii’nin son durumu hakkında da bilgiler veren Cihan, “Yeni Cuma Camii, vakıfla tarihi camilerin sadece görevlilerin geliş ve gidiş görevleriyle atanmaları ile ilgili mutasarrufumuz var. O yüzden vakıflar genel müdürlüğü veya bölge müdürlükleri vasıtasıyla yürütülüyor. Temennimiz en kısa sürede tamamlanması. Oradan biriyle görüştüğümüzde “Bizim açımızdan büyük bir problem yok. Hakedişleri zamanında ödemeye gayret ediyoruz” gibi bir değerlendirme yapmıştı. Temennimiz en kısa zamanda ibadete hazır hale getirilmesi. Şu anda konuya birinci dereyece müdahil olma noktasında olmadığımız için bir tarih vermem zor” dedi.

20 GÜNE YENİ MÜFTÜLÜKTE

İzmit Ömerağa Mahallesi Şahabettin Bilgisu Caddesi üzerinde bulunan, onarımı uzayan Müftülük Binası hakkında da açıklamalarda bulunan Cihan, yeni  binaya 20 gün civarında bir süre içerisinde taşınacaklarını belirtti.

30 Eylül 2019 - Gündem

Muhabir Nazım Özgün Erbulan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz